Gdy po raz pierwszy widzimy puste ściany i próbujemy wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał przyszły pokój, mamy świadomość, że projektowanie wnętrz nie powinno być bagatelizowane. Przytłaczająca ilość pomysłów, mnóstwo możliwości – to wszystko wymaga profesjonalnej pomocy. Nie mając doświadczenia ani wiedzy na ten temat, trudno sobie wyobrazić, ile pracy może kosztować zaprojektowanie wyglądu wnętrza, wybranie materiałów, a także odpowiednich mebli do każdego zakątka nowego mieszkania.

Czy projektowanie wnętrza jest łatwe?

Urządzanie własnego mieszkania to proces długotrwały i często czasochłonny. W drodze do pożądanych efektów wydajemy pieniądze i tracimy nerwy. Ponadto potrzebne jest tu poczucie pewnej estetyki, znajomość materiałów, a jeśli dodatkowo nie chcemy stawiać na fachowców, to posiadanie odpowiednich umiejętności.

Oczywiście zawsze istnieją instrukcje na jakiś temat, które można znaleźć w internecie lub w książkach (często proponują proste rozwiązania), ale umiejętność ich zastosowania w praktyce to zupełnie inna sprawa. Bez znajomości swoich potrzeb i przyzwyczajeń, bez uwzględnienia dostępnej przestrzeni i jej rozplanowania, takie instrukcje mogą okazać się bezużyteczne. Warto też zauważyć, że wiele osób decydujących się na samodzielne urządzanie pomieszczeń popełnia kosztowne błędy. Z tego powodu warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnego projektanta wnętrz, który pomoże nam w tym wielkim przedsięwzięciu, jakim jest zaprojektowanie swojego lokum.

Projektowanie wnętrza w studiu czy samemu

Profesjonalny projektant wnętrz posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie projektowania. Wie, co z czym najlepiej współgra. Rozumie, jak stworzyć niepowtarzalne kompozycje, które pomogą urządzić mieszkanie jak najszybciej i na czas. Oprócz oszczędności czasu i wysiłku, profesjonalista może pomóc nam uniknąć dodatkowych wydatków w sklepach – unikniemy kupowania zbędnych i niepasujących do siebie rzeczy.

Co tak naprawdę robi specjalista od projektowania wnętrz?

Aranżacja wnętrz to nie jedyny problem w mieszkaniu. Musimy znaleźć rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby i życzenia, wykorzystując pieniądze, którymi dysponujemy, i czas który, posiadamy.

Warto zaznaczyć, że specjaliści pomogą nam to osiągnąć łatwiej i mniej stresująco, niż gdybyśmy mieli zająć się tym sami. Projektant wnętrz, projektując wnętrze mieszkania, pomyśli o naszych gustach i preferencjach, ale także weźmie pod uwagę kwestie praktyczne, takie jak ciągi komunikacyjne.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy pozostać z tyłu i pozwolić mu zrobić wszystko za nas. Warto powiedzieć projektantowi o swoich pomysłach i potrzebach. Należy również zaznaczyć, jakie rzeczy kompletnie nam się nie podobają. Wszystko powinno być dopasowane pod potrzeby właściciela mieszkania – bo to przecież on, a nie projektant, będzie tu mieszkał!

Projektowanie wnętrza design

Specjalista, który podejmuje się zaprojektowania wnętrza mieszkania, musi wziąć pod uwagę bardzo wiele: ile mamy pieniędzy, co nam się podoba, czy jest możliwość zmiany zdania. Projektant musi to wszystko wiedzieć, aby nie budować zamków z piasku i spełnić nasze oczekiwania.

Musimy pamiętać, że ta osoba wie, co robi, a także posiada pewne doświadczenie i odpowiednią wiedzę, dlatego lepiej jest zdać się na jej fachowość przy wyborze rozwiązań. W ten sposób możemy być pewni, że efekt końcowy będzie odpowiadał zarówno naszym pragnieniom, jak i finansom.

Pełna aranżacja wnętrza to nic innego jak aranżacja prezentująca zarówno elementy wyposażenia wnętrza, takie jak meble, oświetlenie, akcesoria czy dodatki, jak i kolorystykę, elementy wykończeniowe (tapety), materiały (podłogi) i wiele innych. Aranżacja wnętrz powinna uwzględniać sprytne rozwiązania pozwalające na optymalne zagospodarowanie i wykorzystanie całej przestrzeni w domu. Projektant wszystko dobierze w taki sposób, że całość stworzy spójną i estetyczną kompozycję.

Mało kto posiada takie zdolności, by zaprojektować całe mieszkanie od A do Z w unikalny, a do tego stylowy sposób. Całego procesu projektowania wnętrz nie ułatwia również ilość dostępnych na rynku rozwiązań, gdyż koniec końców sami nie wiemy, czego chcemy.

Projektowanie wnętrza

Czy warto postawić na specjalistę od projektowania wnętrz?

Odpowiedź jest prosta – tak. Dzieje się tak dlatego, że profesjonaliści robią to lepiej niż osoby bez żadnego doświadczenia. Dodatkowo pomagają nam podjąć decyzję, jaki projekt najbardziej nam odpowiada. A co najważniejsze, ratują nas przed wydaniem ogromnych pieniędzy na złe rozwiązania, które nie dadzą żadnej przyjemności i radości naszym oczom. Szukając projektanta wnętrz, warto wiedzieć, że wiele wspaniałych projektów zaczyna się od pomysłu. Projektowanie wnętrz to często inwestycja na lata, więc warto się do niej dobrze przygotować.

Projektanci wnętrz mogą nam pomóc w funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni, przedstawiają nam pomysły i wskazują rozwiązania. Mają wiedzę i doświadczenie. I błędem jest przekonanie, że wszystko, co zaproponuje nam nowoczesny, oryginalny człowiek, będzie oznaczało ogromny wydatek. Architekt wnętrz wie, jak wykorzystać dostępne i niedrogie materiały, by urządzić mieszkanie zarówno wygodnie, jak i stylowo.