Jakie schody wewnętrzne wybrać? Bezpieczne schody w domu

Bezpieczeństwo dotyczy nie tylko schodów zewnętrznych, ale także wewnętrznych. Każdego roku przydarza się setki, o ile nie tysiące, wypadków na schodach, dlatego istotnym elementem każdych schodów wewnątrz domu jest powierzchnia, która nie będzie ani zbyt śliska, ani zbyt szorstka.

Śliskie schody mogą spowodować bolesny upadek, a nawet poważniejsze obrażenia. Zwykle dzieje się tak, kiedy się nam spieszy i nie zwracamy należytej uwagi podczas schodzenia ze schodów. Zbyt szorstkie schody też nie są najlepszym pomysłem. One również mogą spowodować podobne nieszczęście. Dlatego projektując schody, trzeba wybrać taki materiał, po którym nie będziemy się ślizgać ani zaczepiać.

płytki ceramiczne w salonie

Idealnie sprawdzą się tutaj każdego rodzaju płytki gresowe o powierzchni matowej, jednak bez intensywnej struktury. Schody wewnętrzne z płytek są dobrym wyborem. Zwykle są dużo tańsze od schodów drewnianych i trwalsze od paneli, wykładziny czy gumolitu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że mamy wiele możliwości aranżacji. Istnieje wiele rodzajów płytek gresowych, mają różne kolory i formaty, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Schody z płytek – uniwersalny sposób na wykończenie stopni

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, schody w płytkach są niezłym rozwiązaniem do środka domu jak i na zewnątrz. Wewnątrz można wykonać schody z terakoty, schody z kafli ceramicznych, a także schody z gresu. Każdy ten materiał dobrze się sprawdzi, ważne aby nie był zbyt śliski.

Jednak jeśli zależy nam na nowoczesnych schodach, nie obejdzie się bez większych kosztów. Zwłaszcza kiedy chodzi o materiały szlachetne takie jak drewno czy kamień. Mowa tutaj o takich konstrukcjach jak schody półkowe oraz schody wspornikowe, których najbardziej charakterystyczną cechą jest minimalizm.

kamień na schodach na tarasie

Pomysł na schody? Płytki kamienne czy gres techniczny?

Jeden i drugi materiał świetnie sprawdzi się na schodach. Wybierając jednak płytki na schody zewnętrzne warto skorzystać z płytek o grubości 2 cm i więcej. Wybierając grubszy materiał, masz dużo większą pewność, że płytki nie odpadną z pierwszymi mrozami. Dobrze wykonane schody z płytki kamiennej i schody z gresu o grubości co najmniej 2 cm będą służyły wiele lat.

Grubość i waga płytki na schodach zewnętrznych ma ogromne znaczenie. Aby schody były piękne muszą być cały czas dokładnie takie, jak zaraz po montażu w pierwszym dniu. Grubsza płytka będzie w stanie to zapewnić. Odpowiednie płytki są niejako warstwą ochronną kleju, a dodatkowo cięższy materiał warunki atmosferyczne mają mniejszy wpływ.

schody do wejścia z ogrodu

Chodzi tutaj o to, że wszystko co nas otacza, cały czas wykonuje pracę niewidoczną dla naszego oka. Razem z ruchami planety, a co za tym idzie gruntem, na którym wszystko stoi, przez wpływ temperatur i wielu innych czynników wszystko się rusza, spręża się i rozpręża. Wszystkie te rzeczy są niewidoczne dla nas gołym okiem, ponieważ dzieje się to zbyt wolno, żebyśmy mogli zaobserwować te ruchy. Jednak one mają miejsce. Jeśli widzisz pęknięcia na murach, to najczęściej są one spowodowane ruchem płyt tektonicznych, wpływem ciągłych drgań przejeżdżających ciężarówek i innych rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Wykorzystanie grubszych płytek lub stopni granitowych zmniejsza wpływ tych wszystkich czynników. A co ważniejsze – klej, do którego zamontowane są płytki, wykonuje mniej pracy. Dzięki temu zachowuje on dłużej swoje wartości czepne i trzyma całe wykończenie schodów w całości.

Montaż płytek na schodach. Ile kosztuje wyłożenie schodów płytkami?

Każde schody są elementem mocno zróżnicowanym. Dlatego, aby otrzymać pewną wycenę, należy założyć takie zapytanie. Schodów zewnętrznych, a nawet tych wewnątrz domu, nie wycenia się na telefon. Czasem nawet ciężko zrobić to mając kompletny rysunek techniczny oraz zdjęcia miejsca montażu. Jest wiele niewiadomych, które trzeba omówić z inwestorem, tak aby wycena była możliwe jak najbardziej precyzyjna.

Dużo zależy od wielkości schodów. Czy jest tam do wyłożenia 3,5 a może 15 m2. Jakim materiałem mają być obłożone schody: czy są to miękkie płytki ceramiczne, twardy gres, a może kamień naturalny. Kolejną sprawą są wszystkie docinki oraz pozornie drobne elementy i wykończenia, na które schodzi najwięcej czasu.

stopnie kamienne na wejście

Jak widzisz, bardzo ciężko jednoznacznie ocenić, ile kosztować może montaż płytek na schodach. Jednak aby nie zostawić Cię bez pomocy, możemy przyjąć, że standardowe schody, gdzie jest około 8–10 stopni, mogą kosztować od 4 do nawet 10 tysięcy złotych przy podliczeniu montażu razem z materiałem.

Narzędzia glazurnicze pomocne przy wykończeniu schodów płytami i kamieniem

Jeśli zapragniesz sam wykończyć swoje schody, to powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Najważniejszymi rzeczami podczas takich prac są narzędzia służące do docinania płytek. Bez tego ani rusz.

Aby wybrać odpowiednią gilotynę lub tarczę do cięcia płytek, musisz wiedzieć, jaki materiał będziesz obrabiać. Do każdego rodzaju płytek wykorzystuje się inne noże i tarcze. Z płytkami ceramicznymi nie ma większego problemu. Nawet tania gilotyna oraz tarcza do cięcia sobie z nimi poradzą. Problemy zaczynają się przy gresie, a zwłaszcza gresie o grubości 2 cm. Tutaj należy się zaopatrzyć w dobrą tarczę, najlepiej taką, która jest dedykowana do gresu. Ten materiał jest o wiele twardszy niż tradycyjna ceramika i zwykła tarcza może po pierwszym cięciu nadawać się tylko do śmieci.

Podobnie jest z płytkami kamiennymi. Tutaj prócz dobrego sprzętu, warto zaczerpnąć jeszcze trochę wiedzy. Kamień obrabia się różnie w zależności od materiału. Takie produkty jak stopnie z granitu G603 lub stopnie z brązu królewskiego tnie się podobnie jak gres. Należy używać do tego twardych i dobrych jakościowo tarcz, a podczas cięcia chłodzić je wodą.

montaż schodów

W przypadku łupku jest nieco inaczej. Ten materiał, mimo że jest niesamowicie trwały, jest raczej miękki. Podczas cięcia może się rozwarstwiać, jeśli będziemy używać grubej lub tępej tarczy. Jeśli zdecydowałeś się na schody z kamienia naturalnego, nie zapomnij również o stosowaniu kleju na bazie białego cementu. Da on gwarancję, że na schodach nigdy nie pojawią się wykwity.

Schody są elementem, który można zaaranżować na sto sposobów. Można wykonać je z kafelek lub płytek kamiennych czy gresu technicznego. Jednak aby całość była trwała należy wykonać montaż schodów zgodnie ze sztuką, bez żadnych kompromisów.