Płytki porcelanowe to uniwersalne i piękne wykończenie dla każdej przestrzeni. Dzięki bogatej kolorystyce, wzornictwie i różnorodności tekstury stanowią one szeroki wachlarz możliwości w projektowaniu i upiększaniu wewnętrznej aranżacji domu, mieszkania, a także zewnętrznych wykończeń balkonu, tarasu, ogrodu itp. W zależności od technologii produkcji i designu płytki gresowe posiadają swoje parametry techniczne, w tym klasę antypoślizgową. Ponieważ każdy z nas powinien dbać o bezpieczeństwo w tych poradach skoncentrujemy się na tym aspekcie.

Każdy producent płytek powinien oznaczać swoje produkty symbolem „R” i taką informację zamieszczać na opakowaniach.

Symbol ten informuje o stopniu antypoślizgowości płytek:

  • R9 – najmniejszy opór
  • R10 – opór normalny
  • R11 – dobry opór
  • R12 – wysoki opór
  • R13 – bardzo wysoki opór

Wykończenie płytek wpływa istotnie na wyżej wymienioną właściwość, np. szkliwiona, polerowana, gładka powierzchnia będzie niczym lustro. Przy odrobinie wody, błota, śniegu lub lodu nawet najwyższy stopień ”R” zmniejszy swoje właściwości w stosunku do deklarowanych przez producenta. Natomiast powierzchnia z minimalną nawet strukturą będzie podwyższać bezpieczeństwo. Bierzemy oczywiście pod uwagę, że płytki będą położone na powierzchni płaskiej.

antypoślizowość gresów
antypoślizowość gresów
antypoślizowość gresów

Coraz częściej wśród producentów gresów pojawia się wykończenie półpolerowane / lappato. Jest to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć matowe, bezpieczne wykończenie oraz cieszyć się blaskiem i połyskiem. Dzięki swej mrozoodporności są one wybierane również jako rozwiązanie na zewnętrzne przestrzenie. Wykończenie lappato to świetne rozwiązanie przy oświetlaniu LED, które staje się bardzo popularne w naszych domach. Gresy półpolerowane posiadają też tę przewagę nad polerowanymi, iż nie wymagają przesadnej i skomplikowanej pielęgnacji dla uzyskania żądanego efektu.

antypoślizowość gresów
antypoślizowość gresów

Zalecamy zatem przy projektowaniu i aranżacji podłogi dostosować swój wybór do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia. Do kuchni, łazienki, przedpokoju i holu, gdzie jest duże natężenie, ruchu najlepiej nie stosować gresów o idealnie gładkiej strukturze. Zasadę tę powinniśmy stosować także do dużych przestrzeni w marketach, galeriach, sklepach itp. W miejscach gdzie zależy nam na podkreśleniu estetyki, prestiżu i elegancji np. wykończenia w salonie, najlepiej położyć płytki polerowane lub w wersji lappato w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.