Znajdź nas w swojej okolicy: Lokalizator sklepów   Kontakt: Zadaj pytanie  Doradcy regionalni:   

×

Rejestracja

Informacje

Dane do logowania

lub zaloguj

Imię jest wymagane
Nazwisko jest wymagane
Imie jest nieprawidłowe
Nazwisko jest nieprawidłowe
To nie jest adres email
Email jest wymagany
Ten email jest już zarejestrowany
Hasło jest wymagane
Proszę wprowadzić właściwe hasło
Proszę wprowadzić co najmniej 6 znaków
Proszę wprowadzić maksymalnie 16 znaków
Hasła nie są takie same
Akceptacja regulaminu jest wymagana
Email bądź hasło jest wymagane
Swipe to the left

Gresy - polerowane, matowe i lappato i ich antypoślizgowość

Gresy - polerowane, matowe i lappato i ich antypoślizgowość
2 miesiące temu 190 obejrzeń Brak komentarzy

Płytki porcelanowe to uniwersalne i piękne wykończenie na każdą przestrzeń. Dzięki bogatej różnorodności w kolorystyce, wzornictwie i teksturze stanowią nieskończony wachlarz możliwości w projektowaniu i zarazem upiększaniu wewnętrznej aranżacji domu, czy mieszkania, a także zewnętrznych wykończeń balkonu, tarasu, ogrodu itp. W zależności od technologii produkcji i designu płytki gresowe posiadają swoje parametry techniczne, w tym klasę antypoślizgową. Każdy z nas powinien dbać między innymi o bezpieczeństwo i w tych poradach skoncentrujemy się na tym aspekcie.
Każdy producent płytek powinien oznaczać swoje produkty symbolem „R” i taką informację zamieszczać na opakowaniach o rodzaju tego parametru, który jest odpowiedzialny za stopień anty-poślizgowości:

R 9 – najmniejszy opór
R 10 – opór normalny
R 11 – dobry opór
R 12 – wysoki opór
R 13 – bardzo wysoki opór


Wykończenie płytek wpływa istotnie na wyżej wymienioną właściwość, np. szkliwiona, polerowana, gładka powierzchnia będzie niczym lustro. Przy nawet odrobinie wody, błota, śniegu lub lodu nawet najwyższy stopień ”R” zmniejszy swoje właściwości w stosunku do deklarowanych przez producenta. Natomiast powierzchnia nawet z minimalną strukturą będzie podwyższać bezpieczeństwo - bierzemy oczywiście pod uwagę, że płytki będą położone na powierzchni płaskiej.

Gres Pulpis Grey polerowanyGres Space Anthracite polerowanyGres Statuario polerowany


Coraz częściej wśród producentów gresów pojawia się wykończenie pół-polerowane / lappato. Jest to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć matowe, bezpieczne wykończenie oraz cieszyć się blaskiem i połyskiem – 2 w 1. Dzięki swej mrozoodporności są też wybierane jako rozwiązanie na zewnętrzne przestrzenie. Wykończenie lappato to świetne rozwiązanie przy np. oświetlaniu LED, które staje się niemal obowiązkowe w naszych domach. Gresy pół-polerowane posiadają też tą przewagę nad polerowanymi płytkami, że nie wymagają przesadnej i skomplikowanej pielęgnacji dla uzyskania żądanego efektu.

Gres Ark Anthracite lappato Gres Ark Silver lappato Gres Ark Ivory lappato

Zalecamy zatem przy projektowaniu i aranżacji podłogi o stosowny wybór do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia. Do kuchni, łazienki, przedpokoju i holu gdzie jest duże natężenie ruchu najlepiej nie stosować gresów o idealnie gładkiej strukturze. Analogicznie powinniśmy stosować tą zasadę także do dużych przestrzeni w marketach, galeriach, sklepach itp. W miejscach gdzie zależy nam na podkreśleniu estetyki, prestiżu i elegancji wykończenia np. w salonie, najlepiej jest położyć płytki polerowane lub w wersji lappato w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.