Płytki gresowe dostępne są w różnych gatunkach

I gatunek

II gatunek

III gatunek lub PJ (poza jakością)

Najważniejsze, że różnice ustalane są przez producenta i nie są objęte żadną międzynarodową normą - PN-EN 14 411 odnosi się tylko do właściwości jakie powinny spełniać płytki ceramiczne I gatunku. Dzięki tej normie mamy pewność, że różnice w długości boków płytek w jednej paczce mogą wynosić do 0,5% długości boku, a krzywizna powierzchni nie może przekroczyć 0,5% długości brzegu lub długości przekątnej. Odnośnie drugiego i trzeciego gatunku, kryteria mogą być inne u różnych producentów. Opinie klientów, którzy myślą, że I i II gatunek różni się tylko ceną jest błędne i wyjaśnimy to w dalszej części porad.

Zacznijmy od pierwszego gatunku, poza tym co opisaliśmy powyżej, płytki ceramiczne muszą być tożsame z wzorcem danego producenta (w 95%), bez widocznych wad na powierzchni, a ilość wadliwych płytek musi być mniejsza niż 5%. I gatunek stosujemy tam gdzie zależy nam na wyglądzie i estetyce, w końcu warto chwalić się czymś w co zainwestowaliśmy.


Gatunek drugi – czyli czego się spodziewać?

Na 100% możemy być pewni, że płytki będą tańsze. Niedoskonałości jakie kwalifikują gresy do tej kategorii jest kilka i nie muszą być one widoczne od razu:

  • uszkodzenie narożników lub krawędzi, różne kąty (stąd np. płytka o wymiarach 60x60 wcale nie musi być kwadratowa)
  • plamy i przebarwienia na powierzchni
  • nieodpowiednie wymiary
  • płaskość podłoża płytek
  • różnice w kolorze lub odcieniu

Wniosek stąd, że płytki te nadają się do pomieszczeń gospodarczych, garaży, schowków, spiżarni itp., czyli tam gdzie estetyka nie ma aż tak dużego znaczenia, a nam pozwoli zaoszczędzić na materiale. Nie nadają się na miejsca reprezentatywne do domów i firm, salonów, łazienek i kuchni, miejsc gdzie liczy się dla nas piękno. Należy pamiętać, że ilość wadliwych płytek może być większa niż 5%, my z doświadczenia zalecamy przewidzieć około 10%-15% więcej materiału. Często się również zdarza, że użycie tego gatunku płytek to dodatkowa praca dla wykonawcy, za którą będziemy musieli zapłacić.


III gatunek – jakie są różnice?

Wady płytek występują więcej niż w 5%, a z naszych doświadczeń zalecamy zabezpieczyć się w nadmiarze 15%-20%. Defekty materiałowe i kolorystyczne występują częściej i są dostrzegalne od razu. Przy zakupie radzimy się dokładnie przyjrzeć wybranym płytkom, ponieważ kusząca cena nie może być jedynym wyznacznikiem. Część zaoszczędzonych funduszy na pewno oddamy wykonawcy, który będzie musiał przesortować całą partię i dopasować kolejne elementy do siebie, tak aby nie były zauważalne różnice np. uskoki, przebarwienia; będzie musiał również zastosować szerszą fugę oraz „walczyć” z kalibracją płytek.

Podsumowując, uzbrojeni w wiedzę powyżej jesteśmy przygotowani lepiej do zakupów i wiemy na co możemy liczyć. Jeśli posiadamy niższy budżet i jesteśmy wstanie zaakceptować niedoskonałości to czemu nie korzystać z okazji. Wiemy też, że różnica w cenie pomiędzy gatunkami to nie tylko dla nas czysty zysk, ale relatywnie większe koszty jakie poniesiemy przy układaniu płytek.