Trójkąt roboczy to designerskie rozwiązanie dla najczęściej używanych sprzętów kuchennych, tj. lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Rozmieszczenie tych elementów w przedziale 90–120 cm pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także łatwy i wygodny dostęp do wszystkich przedmiotów. Trójkąt roboczy powinien być tak zaaranżowany, aby ułatwiał wykonywanie codziennych czynności. Aby go prawidłowo zaplanować, należy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób korzystamy z kuchni: czy gotujemy często czy rzadko, czy lubimy zapraszać gości i ile potraw robimy po obiedzie.

Oczywiście trójkąt roboczy to nie jedyna rzecz, która wpływa na funkcjonalność kuchni – ważne jest również wykończenie jej tak, aby wszystko nadawało się do użytku w tej przestrzeni.

Gdzie zaplanować trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy w kuchni – o co chodzi?

Trójkąt roboczy to zasada ergonomii, która pozwala na urządzenie kuchni w praktyczny i funkcjonalny sposób. Ludzie mają tendencję do poruszania się po kuchni w układzie trójkątnym, dlatego też najważniejsze urządzenia powinny znajdować się w wierzchołkach takiego trójkąta. Cała idea trójkąta roboczego polega na tym, że nie powinien on być ani zbyt mały, ani zbyt duży – w obu przypadkach korzystanie z niego będzie niewygodne. Skąd wiadomo, jak długie powinny być boki kuchennego trójkąta? Nie powinny one przekraczać 2,7 m i być krótsze niż 1,2 m. Całkowita powierzchnia trójkąta nie powinna przekraczać 9 m2, a jego długość nie powinna być mniejsza niż 4,5 m.

Zlewozmywak, kuchenka i lodówka znajdują się zazwyczaj w różnych miejscach w kuchni, ale zgodnie z tą teorią powinny one tworzyć w przestrzeni swoisty trójkąt roboczy. Dzięki temu będziemy spędzać między nimi jak najmniej czasu podczas przygotowywania posiłków, co sprawi, że zyskamy dużo czasu i będziemy mieć pod kontrolą wszystko, co dzieje się w naszej kuchni w danym momencie. Zasada trójkąta roboczego opiera się na tym, że można połączyć ze sobą trzy punkty.

Na czym polega trójkąt roboczy w kuchni

W małej kuchni z oknem wychodzącym na północ lub wschód lepiej jest ustawić meble wzdłuż ściany, a do oświetlenia wykorzystać jak najwięcej okien. W takim pomieszczeniu można zastosować niską szafkę z lodówką po jednej stronie okna i zlewem po jego przeciwnej stronie. Kuchenka lub piekarnik będą umieszczone pomiędzy nimi lub po jednej z ich stron. W tym przypadku będzie wystarczająco dużo miejsca, aby w kuchni mogły pracować jednocześnie trzy osoby. Innym sposobem rozmieszczenia urządzeń w długiej, wąskiej kuchni jest umieszczenie ich w wierzchołkach wyimaginowanego poziomego trójkąta. W kuchni o powierzchni 14 m2 i więcej możemy zaplanować trójkąt roboczy, ustawiając wszystkie trzy urządzenia w jednej linii przed sobą. W tym przypadku odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinna wynosić co najmniej 1,4 m, gdyż w przeciwnym razie będziemy mieli problem z poruszaniem się między nimi.

Jeśli nasza kuchnia ma nieregularny kształt, powinniśmy zwrócić uwagę na zbudowanie trójkąta roboczego z wykorzystaniem szafek i mebli w różnych rozmiarach. Takie rozwiązanie pozwoli nam z powodzeniem rozwiązać problemy związane z niewystarczającą ilością miejsca na poszczególne sprzęty.

Co zrobić, aby kuchnia była jeszcze bardziej praktyczna i funkcjonalna?

Trójkąt roboczy to zasada, która zdecydowanie sprawia, że użytkowanie kuchni staje się prostsze. Jednak aby kuchnia była jak najbardziej praktyczna, należy również zadbać o jej odpowiednie wykończenie. I nie chodzi tu o meble czy sprzęt, a zaaranżowanie ścian i posadzek w kuchni. Kuchnia to przestrzeń, w której panują trudne i specyficzne warunki. Z tego powodu, aby pomieszczenie to było praktyczne, należy użyć do jego zaaranżowania odpowiednich materiałów. Przecież nie chcemy, aby nasze ściany czy podłogi zniszczyły się pod wpływem wilgoci czy kontaktu z żywnością.

Praktyczna i funkcjonalna kuchnia

Aby aranżacja kuchni była trwała, wytrzymała, a przy tym praktyczna, warto postawić na wykończenie ścian i posadzek płytkami gresowymi. Gres to materiał o bardzo dobrych właściwościach fizycznych. Płytki gresowe przetrwają długie lata w nienaruszonym stanie, nawet przy bardzo silnej eksploatacji. Gres jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury, a także wilgoć. Płytki gresowe dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się w kuchni, zarówno na posadzce, jak i ścianach, chroniąc je przed zachlapaniem czy tłustymi plamami. Płytki gresowe są bardzo łatwe w pielęgnacji, co dodatkowo sprawia, że kuchnia będzie jeszcze bardziej funkcjonalna.

Na koniec warto dodać, że płytki gresowe występują w wielu różnych wzorach, kolorach i formatach, dzięki czemu z powodzeniem każdy znajdzie coś, co pozwoli stworzyć wymarzoną aranżację kuchni.

Trójkąt roboczy, odpowiedni sprzęt i meble, a także najwyższej jakości płytki pozwolą na stworzenie praktycznie, funkcjonalnej, a także efektownej kuchni, która będzie spełnieniem marzeń.