Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu i niestety jedno z najmniej ergonomicznych. To miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, nie tylko gotując czy piekąc, ale także jedząc, rozmawiając z rodziną i przyjaciółmi czy odrabiając lekcje. Zdarza się, że w kuchni spędzamy całe dnie. Z tego powodu warto zadbać o to, aby praca w niej była dla nas jak najbardziej komfortowa i bezpieczna. Praca w kuchni zajmuje nam codziennie dużo czasu. Zmywanie, obieranie, krojenie, gotowanie, pieczenie i zmywanie. Wszystko będzie przebiegać sprawniej i bez większego wysiłku, jeśli rozmieszczenie niezbędnych sprzętów i oświetlenia zostanie zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii kuchennej. Ergonomia jest nauką stosowaną, która bada czynności wykonywane przez człowieka w pracy i ich wpływ na zdrowie, efektywność i wydajność. Jak zaprojektować kuchnię, aby praca w niej była wydajna, wygodna i komfortowa?

Ergonomiczna kuchnia

Jak zbudować przestrzeń roboczą, aby była efektywna?

Niezależnie od tego, czy mówimy o przestronnej kuchni, czy o małym aneksie kuchennym, ergonomia w kuchni powinna być najważniejszym kryterium przy urządzaniu tego pomieszczenia. Przede wszystkim urządzając kuchnię, należy zastanowić się nad jej wielkością. W mniejszych pomieszczeniach warto unikać nadmiernego bałaganu i wybierać meble, które są jak najbardziej funkcjonalne. Na przykład takie, jak wielopoziomowe szafki czy mobilne półki z szufladami. Przydatne będzie również zastosowanie sprzętów wpuszczanych w blat, ponieważ nie będą one zajmowały dodatkowego miejsca. Jeśli chodzi o ergonomię w kuchni, to nie chodzi tylko o rozmieszczenie odpowiednich sprzętów, ale również o ich funkcjonalność. Dlatego też projektując kuchnię, powinniśmy wybrać meble funkcjonalne i użytkowe. Kształt mebli kuchennych będzie zależał od wielu czynników, takich jak kształt i wielkość samego pomieszczenia czy liczba osób, które będą z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem do małej kuchni jest wybór mebli, które maksymalizują przestrzeń, np. drzwi przesuwne czy szafy uchylne. Aranżacja kuchni powinna być również uzależniona od tego, ile osób korzysta z niej na co dzień i jak często rodzina spożywa posiłki w domu. Im więcej osób mieszka w jednym domu, tym więcej naczyń kuchennych potrzebują, a co za tym idzie – więcej miejsca do przechowywania. Jeśli często jadamy na mieście lub po prostu nie gotujemy w domu, to nasz wybór urządzeń może okazać się zbędny.

Bardzo ważna jest również wysokość, na jakiej umieszczamy najważniejsze elementy w kuchni. Wysokość blatu roboczego powinna być dostosowana do naszych możliwości fizycznych i do naszych potrzeb, ponieważ często spędzanie nawet kilku godzin w niewygodnej pozycji może powodować kontuzje i bóle mięśni. Urządzając wygodną kuchnię, należy zadbać o to, abyśmy mieli dostęp do wszystkich szuflad i półek bez konieczności schylania się i nadmiernego sięgania w górę. Jeśli większość czasu spędzamy na gotowaniu i przygotowywaniu posiłków, powinniśmy wyposażyć się w specjalne krzesło, które pozwoli nam wygodnie siedzieć podczas wykonywania obowiązków.

Efektywna przestrzeń robocza - wysokość blatu

Blat musi być na tyle przestronny, aby można było na nim umieścić wszystkie przybory kuchenne (blok na noże, deskę do krojenia itp.). Do przygotowywania posiłków idealnie nadaje się duża deska do krojenia lub blat z dołączonym zlewem. Idealnie byłoby, gdyby zlew znajdował się bezpośrednio przy płycie grzewczej, aby podczas mycia rąk nie trzeba było biegać po kuchni z ociekającymi palcami. Do mycia naczyń lepiej jest zainstalować zlew podwójny lub umieścić go naprzeciwko kuchenki. Odległość między tymi dwoma elementami nie może przekraczać trzech metrów. Nie mniej ważnym elementem ergonomii jest wysokość robocza (90–95 cm).

Dobrze zaaranżowana kuchnia pomoże nie tylko uniknąć problemów zdrowotnych z kręgosłupem czy rękami i nogami, ale także rozładuje niepotrzebny stres związany z codzienną pracą. Będziemy czuli się lepiej, sprawniej i chętniej będziemy podejmować nowe wyzwania.

Meble w kuchni to nie wszystko! Czyli co zrobić, aby kuchnia była jeszcze bardziej funkcjonalna?

Aby stworzyć jak najbardziej funkcjonalną i praktyczną kuchnię, należy się cofnąć już do samych początków projektowania tego pomieszczenia. Otóż na praktyczność kuchni wpływa również aranżacja ścian i podłóg w całym wnętrzu. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie płytki i wykończenie, kuchnia może okazać się niewygodna w użytku. Kiedy powierzchnia płytek będzie trudna w myciu lub będzie niszczyć się przez kontakt z jedzeniem, odbije się to na praktyczności całego wnętrza. Dlatego jeśli chcemy stworzyć funkcjonalną przestrzeń, to oprócz ustawienia mebli i sprzętów pamiętajmy o wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Funkcjonalna kuchnia - płytki

Jeśli chodzi o kuchnię, należy tu postawić przede wszystkim na trwałe, wytrzymałe, a także wodoodporne materiały wykończeniowe. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą płytki gresowe. Tego typu kafle doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze, jak i ścianach, chroniąc ich powierzchnię przed zabrudzeniem. Gres jest materiałem bardzo trwałym, a przy tym odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Niska nasiąkliwość płytek gresowych sprawia, że są one odporne na działanie wilgoci, a przy tym nie chłoną tak mocno brudu, co przekłada się na łatwiejsze ich mycie. Gres to również nieskończona liczba propozycji kolorystycznych i wzorniczych, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co doskonale będzie komponować się z meblami kuchennymi.