Płytki o klasycznym kwadratowym i prostokątnym kształcie schodzą na drugi plan przy zdobywającej coraz większą popularność konkurencji, jaką są płytki o nietypowych kształtach. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy, kto urządza swoje mieszkanie, chce, aby prezentowało się ono efektownie i oryginalnie. Płytki o nietypowych kształtach mogą odmienić nawet najprościej urządzone wnętrze, nadając mu całkowicie innego charakteru.

Zdecydowanie na największą uwagę zasługują płytki o fakturze koniczyny oraz płytki w kształcie rybiej łuski. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak wykorzystać tego typu płytki? Poniżej wszystko wyjaśniamy!

Faktury koniczyny – oryginalny pomysł na urozmaicenie aranżacji

Małe formaty oraz nietypowe kształty płytek ceramicznych zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Tego typu płytki są doskonałym sposobem na podkreślenie i wyróżnienie wybranej ściany lub jej fragmentu. Płytki o nietypowym kształcie mogą również zdobić nasze podłogi.

Jedną z propozycji nietypowych kształtów płytek jest faktura koniczyny, która nawiązuje do orientalnych klimatów. Płytki o tym kształcie możemy najczęściej znaleźć w intensywnych i zaskakujących odcieniach. Płytki o kształcie koniczyny najlepiej wyglądają w reprezentacyjnych miejscach, takich jak przestrzeń nad blatem kuchennym czy widoczna ściana łazienkowa.

płytki w rybie łózki

Płytki w kształcie koniczyny o intensywnym kolorze będą fenomenalnie prezentować się przy prostych i klasycznych powierzchniach, będąc jednocześnie dekoracją i elementem przełamania. W przypadku kuchni takie płytki będą dobrze wyglądać przy gładkich i jednolitych frontach. Zaś łącząc je z białą powierzchnią, tym bardziej podkreślimy unikatowy charakter płytek o nietypowym kształcie. Stosując takie płytki w łazience, możemy nimi wyróżnić i podkreślić poszczególne strefy. Przykładowo płytki w kształcie koniczyny możemy zastosować na ścianie umywalkowej w łazience, wyróżniając ją i jednocześnie dodając wnętrzu charakteru.

Płytki w kształcie koniczyny będą pasować do praktycznie każdego wnętrza. Jednak coraz częściej możemy zaobserwować wśród architektów wnętrz łączenie i mieszanie skrajnie różnych form.

Faktury koniczyny na pewno prezentują się niezwykle efektownie i oryginalnie. Takie płytki odmienią każde wnętrze, dodając mu uroku i atrakcyjności.

Nietypowe płytki w kształcie rybiej łuski do klasycznych wnętrz

Kolejnymi płytkami o nietypowym kształcie są tzw. rybie łuski, zwane też wachlarzem. Tego typu płytki są doskonałą alternatywą dla klasycznych kwadratowych czy prostokątnych kafli. Płytka w kształcie rybiej łyski doda każdemu wnętrzu elegancji i luksusu. Rybie łuski pozwalają nam na stworzenie wielu niecodziennych i zaskakujących kompozycji zachwycających swoim oryginalnym kształtem. Zastosowanie tego typu płytek odmieni całą aranżację oraz doda charakteru każdemu wnętrzu.

Płytki w kształcie rybiej łuski możemy znaleźć w wielu kolorach, od tych bardziej jaskrawych i niebanalnych po klasyczne biele czy beże. Miłośnicy nietypowych rozwiązań oczywiście docenią szeroką gamę kolorystyczną tego typu płytek.

Jednak płytki w tym nietypowym kształcie mogą być ciekawą propozycją dla wnętrz urządzonych w minimalistycznym stylu. Białe klasyczne płytki w minimalistycznej kuchni czy łazience mogą powiewać nudą, psując cały efekt wizualny.

W przypadku kuchni najczęściej stosujemy płytki między blatem a szafkami górnymi. W kuchni utrzymanej w minimalistycznym klimacie najczęściej stawiamy na proste meble, które wpisują się w aranżację całego wnętrza. Tego typu meble w towarzystwie płytek w kształcie rybiej łuski, nawet o klasycznym białym wyglądzie, mogą nabrać całkiem innego charakteru. Kuchnia ozdobiona tego typu płytkami będzie prezentować się ciekawie, a jednocześnie zostanie zachowany zamysł stylu minimalistycznego.

płytki w rybie łózki nietypowe

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o łazienkę w minimalistycznym klimacie. Tego typu łazienki najczęściej urządzane są w bieli, szarościach czy beżu. Jedna ze ścian lub jej fragment udekorowany płytkami w kształcie rybiej łuski, nawet w tak banalnych kolorach, odmieni całe wnętrze, czyniąc je bardziej atrakcyjnym i efektownym. Styl minimalistyczny unika zbędnych dodatków i ozdób, a tego typu płytki pozwolą przełamać prostotę tego typu wnętrza, pozwalając na zachowanie założeń tego stylu.

Małe płytki o fantazyjnych kształtach – jak położyć tego typu płytki?

Na pierwszy rzut oka płytki o nietypowym kształcie wydają się trudne do ułożenia. Jednak to tylko złudzenie, gdyż położenie tego typu płytek z reguły nie jest skomplikowane. Małe płytki o nietypowych kształtach zazwyczaj występują w formie tzw. plastrów połączonych od spodu plastikową siatką. Takie płytki układa się niemal tak samo jak klasyczną kwadratową mozaikę.

Tradycyjnie przed nałożeniem zaprawy powinniśmy oczyścić i wyrównać powierzchnię ściany lub podłogi. Następnie przechodzimy do gruntowania, aby uzyskać jak najlepszą przyczepność. Zaprawę klejową powinniśmy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

mozaika

Z kwestii technicznych warto jeszcze wiedzieć, że płytki na siatce najlepiej układać tzw. metodą kombinowaną. W metodzie tej aplikujemy klej zarówno na podłoże, jak i na spód płytek. Po dociśnięciu płytek klej powinien wypłynąć na ich brzegi – wtedy możemy mieć pewność, że użyliśmy odpowiedniej ilości kleju.