Dzisiejsza moda na drewniane czy kamienne wykończenia nie każdemu przypada do gustu. Niektórzy z nas szukają nietypowych i wyróżniających się rozwiązań do swojego mieszkania, które rzadko można spotkać. Idealną propozycją dla takich osób będą płytki w stylu pałacowym, które wyróżnią każde wnętrze na tle innych. Aranżacje z wykorzystaniem płytek pałacowych to sposób na mieszkanie w pałacowym klimacie – tym bardziej, jeśli postawiamy na motyw rozety. Czym charakteryzują się płytki pałacowe? Jak stworzyć motyw rozety na podłodze? Poniżej wszystko wyjaśniamy!

Płytki w stylu pałacowym – czym się charakteryzują?

Modne i duże przestrzenie dają pole do popisu wielu architektom wnętrz. Nie każdemu do gustu przypadają najmodniejsze trendy wnętrzarskie. Proste i wielkoformatowe płytki imitujące kamień, beton czy drewno to najpopularniejsze wybory od lat, jednak niektórzy wolą postawić na coś bardziej nietuzinkowego. Płytki o ozdobnej ornamentyce to połączenie sztuki, piękna i niepowtarzalności. Tego typu płytki dzięki swoim zdobieniom tworzą niesamowite dekoracje, którym nie sposób dorównać. Różnorodna stylistyka płytek pałacowych pozwala na stworzenie wielu pięknych aranżacji o indywidualnej atmosferze.

Romantyczne dekoracje, nietuzinkowe wzornictwo oraz eleganckie ozdobne krawędzie to zdecydowanie płytki w stylu pałacowym. Płytki w tym stylu wyróżniają się mocno zdobioną formą, która nadaje im artystycznego i dekoracyjnego wyglądu.

motyw rozety

Styl pałacowy jest zupełnym przeciwieństwem nowoczesnych form, gdyż tu cenione jest bogate wzornictwo i wyróżniająca się forma.

Motyw rozety na podłodze

Płytki pałacowe przede wszystkim tworzą motyw rozety. Rozety to elementy architektoniczne, których budowa wzorowana jest na kształcie rozwiniętego kwiatu róży. Rozety mogą być małe lub całkiem sporych rozmiarów, co pozwala na wkomponowanie ich do prawie każdego wnętrza. Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań w tym stylu – od całkiem klasycznych do tych, które scalają nowoczesne trendy ze starymi. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru rozety, które łączą w sobie ponadczasowe i designerskie rozwiązania z klasycznymi wzorami. Pomieszczenia z płytkami pałacowymi tworzącymi rozetę na podłodze są po prostu wyjątkowe ze względu na swoją unikatowość i rzadkość.

Rozety na podłodze są zdecydowanie elementem zdobniczym. Z tego powodu powinny znajdować się w widocznym miejscu – na środku pokoju, w centrum łazienki czy przy umywalce.

rozta na posadzce

Rozeta powstaje dzięki połączeniu różnobarwnych płytek ułożonych w konkretny sposób. W pierwowzorze rozeta nawiązywała do róży, jednak w dzisiejszych czasach wzór ten ma wiele odmian. Obecnie, gdy decydujemy się na rozetę, głównie chodzi nam o zachowanie ogólnego kształtu i dekoracyjnego charakteru – a wzór zależy tak naprawdę od naszego gustu i upodobań. Bogata kolorystka rozet pozwala na wykorzystanie ich w praktycznie każdym pomieszczeniu naszego domu. Mamy również możliwość zaprojektowania rozety na własne zamówienie – w ten sposób możemy mieć pewność, że nasza podłoga będzie jedyna w swoim rodzaju.

Niezaprzeczalnie rozety dodają wnętrzom niebywałego charakteru i elegancji, ponieważ takie wykończenie podłogi jest mało spotykane w dzisiejszych czasach. Tego typu dekoracje są doskonałym sposobem na stworzenie nietuzinkowej aranżacji. Rozeta jest niezwykle reprezentacyjnym elementem, co sprawia, że staje się idealnym wyborem nie tylko do salonu, łazienki czy kuchni, ale również do obiektów użyteczności publicznej. Rozety dodadzą każdej aranżacji luksusu i szyku.

Oczywiście dekoracyjne kafelki tworzące rozetę niczym nie przypominają nowoczesnej stylistyki, jednak dzisiejsza kreatywność architektów wnętrz pozwala na wprowadzenie tego typu ozdoby do współcześnie zaaranżowanych pomieszczeń.

Jak urządzić salon w stylu pałacowym?

Wnętrza w stylu pałacowym wyróżnia zamiłowanie do klasyki, szyk, elegancja, ale też dość formalny charakter. Salon w stylu pałacowym nie jest trudny do urządzenia, jednak musimy pamiętać tu o kilku podstawowych zasadach. Pałacowy styl nie pozwala na zbytnie szaleństwo i swobodę. Oczywiście rozeta na podłodze w salonie w stylu pałacowym będzie doskonałą i główną dekoracją. Podłoga w tym stylu to definicja stylu płacowego.

ciekawy motyw rozety

Oczywiście musimy również zaplanować, jak będą wyglądać ściany, meble oraz dodatki. Tak aby wszystko ładnie ze sobą współgrało oraz aby nie przesadzić. Decydując się na ozdobną podłogę, zdecydowanie powinniśmy postawić na skromniejsze i spokojniejsze dodatki. Nie warto łączyć ze sobą zbyt wiele motywów, gdyż może to popsuć cały efekt wizualny. W salonie w stylu pałacowym na ścianach powinny zawisnąć obrazy w drewnianych ozdobnych ramach, a komody zdobić dekoracyjne misy, wazony i patery. W oknach powinny znaleźć się starannie upięte zasłony.