Wynajem ekipy remontowej nie jest prostym zadaniem. Coraz częściej słyszy się o braku dokładności, lekceważeniu klienta, fuszerce, a nawet kradzieżach. Czasami warto dołożyć trochę więcej pieniędzy, zamiast oszczędzać na ekipie remontowej, ponieważ może to przynieść taki efekt, że wydamy dużo więcej na poprawki. Wynajem profesjonalistów zagwarantuje nam porządne wykończenie naszego wnętrza oraz uniknięcia niemiłych niespodzianek. Czym się kierować, wybierając ekipę remontową? Poniżej nasze wskazówki.

Na początek wszystko zaplanuj!

Na początek warto zaplanować sobie cały remont. Dokładnie przemyśleć, co chcemy, czego oczekujemy oraz jakie materiały są nam potrzebne. Powinien to być szczegółowy i konkretny projekt. Możemy w ten sposób wyliczyć sobie przewidywane koszty remontu. Jednak pamiętajmy, że remont to przedsięwzięcie, przy którym zawsze musimy być zabezpieczeni w tzw. rezerwę, gdyż często pojawiają się niezaplanowane wydatki.

sprawna ekipa remontowa jak ją wybrać?

Przed zatrudnieniem ekipy remontowej powinniśmy mieć już wybrane konkretne płytki, panele, farby czy inne materiały, z którymi będą pracować. Kolejną sprawą jest lista rzeczy, którą chcemy, aby ekipa remontowa wykonała. Być może są rzeczy, z którymi poradzimy sobie sami, lub takie, które nie wymagają wymiany – dlatego przekażmy fachowcom swoje konkretne oczekiwania. Przeanalizujmy całe pomieszczenie od sufitu po podłogę, aby dokładnie ocenić, co trzeba zrobić.

Zwykle prace remontowe obejmują: układanie paneli lub płytek, stawianie ścianek działowych, montaż oświetlenia, wymianę instalacji, podwieszanie sufitów oraz montaż nowych urządzeń sanitarnych. Jeśli trzeba skuć stare okładziny, zdjąć panele czy pozbyć się innych elementów wykończeniowych, również możemy zlecić to ekipie – oczywiście za dodatkową opłatą.

Teraz, kiedy już wiemy, co chcemy zrobić, powinniśmy sobie rozpisać cały plan działania, a następnie przejść do poszukiwań odpowiedniej ekipy remontowej.

remont łazienki

Gdzie szukać dobrych fachowców?

Poszukiwanie odpowiedniej ekipy remontowej najlepiej zacząć od zaczerpnięcia informacji od swoich bliskich czy znajomych. Poczta pantoflowa w tym przypadku sprawdza się najlepiej, ponieważ znajomi powiedzą nam prawdę na temat danej ekipy remontowej. Jeśli nasi bliscy nie znają żadnych ekip remontowych godnych polecenia, możemy zacząć poszukiwania w internecie – tak zdecydowanie najszybciej znajdziemy różne firmy remontowe. Tu jednak warto być czujnym i przejrzeć wszelkie dostępne opinie dotyczące rzetelności pracy oraz terminowości ekipy. Jeśli jakaś firma remontowa wpadnie nam w oko, warto zapytać o portfolio, aby przyjrzeć się wykonanym pracom i ocenić, czy na pewno dana firma spełni nasze oczekiwania.

Oczywiście najlepsze firmy remontowe mogą mieć zapełniony kalendarz na kilka tygodni, a nawet miesięcy do przodu, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili z poszukiwaniami. Jeśli nie goni nas czas, zawsze warto poczekać na fachowców o najlepszej opinii.

jak zabrać się za remont łazienki?

Mamy ekipę remontową i co teraz? Na co zwrócić uwagę?

Gdy już znaleźliśmy ekipę remontową i jesteśmy pewni, że są to odpowiedni specjaliści – czas na podpisanie umowy! W tym momencie przyda nam się właśnie sporządzony plan tego, co chcemy, aby fachowcy dla nas wykonali. Na podstawie planu ustalamy z fachowcami harmonogram prac, w którym dokładnie określamy daty zakończenia prac. Tego typu ustalenia są niezbędnym elementem umowy! Wszelkie zapisy i ustalenia z ekipą remontową powinny być bardzo konkretne – każda praca powinna być dokładanie opisana, bez ogólnikowych określeń. Powinniśmy skonkretyzować, co ma być wykonane, w jakim pomieszczeniu, o jakim metrażu itp.

Dokładne ustalenia sporządzone przed rozpoczęciem prac remontowych pozwolą uniknąć ewentualnych błędów oraz pomogą dochodzić swoich praw w sytuacji, kiedy wykonany remont nie zgadza się z tym, co zostało ustalone. Ponadto precyzyjnie spisany zakres prac pozwoli na oszacowanie kosztów wykonania prac remontowych.

docinanie płytek przez sprawną ekipę

Warto również ustalić z kierownikiem ekipy remontowej kwestię rozliczania materiałów – kto będzie dokonywał ich zakupu oraz w jakich transzach będziemy musieli wypłacać wynagrodzenie.

Pamiętaj: co jakiś czas sprawdzaj i kontroluj

Nawet jeśli uda nam się wynająć najlepszą ekipę remontową, powinniśmy co jakiś czas kontrolować i doglądać ich pracy. Profesjonalna ekipa nie będzie miała z tym najmniejszego problemu. Ponadto fachowcy powinni okazywać wszelkie rachunki oraz faktury.

Dobra firma remontowa zadba również o porządek w miejscu pracy oraz nie zniszczy niczego w mieszkaniu klienta. Fachowcy powinni również zadbać o czystość podczas transportu materiałów w częściach wspólnych, np. w windzie czy na klatce schodowej.

ekipa remontowa w akcji

Po zakończeniu prac remontowych będziemy musieli ocenić, czy firma wywiązała się z wcześniej podpisanej umowy. Tutaj koniecznie musimy zajrzeć w każdy kąt i zwracać uwagę na najdrobniejsze detale. Możemy posłużyć się również wcześniej spisanymi ustaleniami, tak aby krok po kroku przeanalizować każdy etap prac pod kątem realizacji oraz jakości wykonania.

Przyjrzyjmy się każdej płytce, fudze czy urządzeniu sanitarnemu – czy wszystko zostało dobrze położone, zamontowane oraz czy nie jest zniszczone. Sprawdźmy, czy nic nigdzie nie przecieka, nie odkleja się czy nie odstaje.