Usuwanie starych płytek nie jest skomplikowany zadaniem. Pozbycie się starej glazury nie powinno sprawić problemu nawet dla mało doświadczonej osoby – ten etap remontu możemy spokojnie wykonać samodzielnie. Oczywiście nie obejdzie się tu bez specjalnych narzędzi. Poniżej podpowiadamy, jaki sprzęt będzie nam potrzebny do usuwania starych płytek oraz jak wykonać to zadanie krok po kroku w szybki i bezpieczny sposób.

Skuwanie płytek – jakie narzędzia będą przydatne

Przed przystąpieniem do usuwania starych płytek musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, aby ułatwić sobie pracę oraz aby przebiegła ona bez większych komplikacji.

Jeśli planujemy pozbyć się starej glazury ręcznie, powinniśmy zaopatrzyć się w młotek, przebijak, nóż z wymiennymi ostrzami lub śrubokręt ze specjalną płaską końcówką. Decydując się na ręczne zrywanie starych płytek, musimy liczyć się z ciężką i czasochłonną pracą. Jednak w tym przypadku możemy zaoszczędzić na sprzęcie, bez obciążania domowego budżetu dużymi kosztami.

Możemy również pozbyć się starych płytek w o wiele szybszy sposób – wykorzystując takie narzędzie mechaniczne jak młotowiertarka z funkcją kucia. Stawiając na tego typu sprzęt, o wiele szybciej i sprawniej pozbędziemy się starych kafelek. Oczywiście kupując takie narzędzie, musimy liczyć się z o wiele wyższymi kosztami. Dobrym pomysłem może być jednak wypożyczenie młotowiertarki. Zaoszczędzimy tu trochę grosza, a narzędzie to przyda nam się również na następnym etapie prac remontowych – do usuwania warstwy starego kleju.

zrywamy stare płytki z posadzki -gresowe ze ściany

Skuwanie glazury – krok po kroku

Jak już wyżej wspomnieliśmy, usuwanie starej glazury nie jest skomplikowanym zadaniem – jednak tu również musimy trzymać się określonych zasad.

Na początek powinniśmy zabezpieczyć pozostałe powierzchnie przed upadającymi fragmentami płytek. Jeśli nie chcemy zniszczyć podłogi, to rozścielmy na niej folie malarską. W przypadku mebli, blatów czy innych elementów pamiętajmy o tym, że należy je dokładnie okleić, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście, o ile to możliwe, należy wynieść wszystkie sprzęty czy inne przedmioty z pomieszczenia, w którym będą usuwane płytki. Nie zapominajmy również o sobie! Zaopatrzmy się w odzież ochronną – okulary, maski i rękawice.

Jeśli chcemy pozbyć się całego wykończenia wykonanego z płytek, pracę powinniśmy zacząć od rozbicia płytek młotkiem na mniejsze kawałki. W ten sposób ułatwimy sobie całe zadanie – małe fragmenty płytek będą łatwiejsze do usunięcia niż całe kafle. Dobrym sposobem jest również wywiercenie za pomocą wiertła do szkła i ceramiki otworów w płytkach, a następnie rozbicie ich młotkiem na mniejsze kawałki. Tego typu rozwiązanie również usprawni całą pracę.

zrywamy stare płytki z posadzki jak?

Usuwanie starej glazury może pójść nam o wiele szybciej, jeśli płytki były przyklejone na złej jakości klej. W takim momencie do usunięcia kafli wystarczy nam tylko zwykła szpachelka. W innym wypadku sięgamy po młotek i przebijak lub młotowiertarkę i usuwamy ze ściany kolejne fragmenty okładziny ceramicznej. Ostrze lub dłuto powinniśmy ustawiać równolegle do powierzchni ściany, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia podłoża oraz przyczyni się do bardziej precyzyjnej pracy.

Po usunięciu starych kafli czeka nas jeszcze skuwanie kleju po płytkach. Grudki kleju powinny być również usunięte mechanicznie za pomocą młotka i przebijaka, młotowiertarki lub specjalistycznej szlifierki pneumatycznej do usuwania kleju.

Ostatni etap to sprzątanie. Na pewno dobrą praktyką będzie sukcesywne wynoszenie gruzu i kawałków płytek, tym bardziej, gdy musimy pozbyć się dużej ilości glazury. Usuwanie starych płytek podłogowych czy ściennych to praca, podczas której powstaje bardzo dużo gruzu i odpadów. Dlatego warto pamiętać, że według obowiązujących przepisów nie możemy tego typu zanieczyszczeń wyrzucić do kontenera na śmieci od tak. Jeśli planujemy tego typu pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne i wytrzymałe worki na gruz.

Jak usunąć pojedyncze płytki, by nie uszkodzić pozostałych?

W sytuacji, kiedy zauważymy, że jedna z płytek została uszkodzona i trzeba ją wymienić, nie musimy od razu skuwać całej ściany. Usunięcie pojedynczej płytki również nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak musi być ono przeprowadzone w bardzo ostrożny sposób – jeśli nie będziemy uważać, możemy uszkodzić sąsiadujące płytki, co może skutkować koniecznością skuwania całej ściany.

zrywamy stare płytki z posadzki - poradnik

Na początek powinniśmy usunąć fugę dookoła płytki, którą chcemy wymienić. Dzięki temu unikniemy przechodzenia wstrząsów na sąsiedni płytki, co mogłoby doprowadzić do ich pęknięcia. Fugę najlepiej usunąć za pomocą płasko wykończonego śrubokręta lub noża z wymiennymi ostrzami.

Następnie, za pomocą wiertarki z wiertłem do szkła i ceramiki lub używając młotka i przebijaka, delikatnie uderzamy płytkę, rozbijając ją na mniejsze kawałki.

Teraz usuwamy ostrożnie popękaną płytkę młotkiem i przebijakiem – najlepiej kierować się od środka płytki ku jej brzegom.