Ściany i elewacje, meble, obudowy wanien i pryszniców, dekoracja akwariów, drzwi, schowki, kominki, blaty, a nawet krzesła i co tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy - dzięki cienkiemu jak papier i lekkiemu fornirowi kamiennemu możemy sami upiększyć dowolny element. Z naszą krótką instrukcją nie powinieneś mieć problemów z montażem tego materiału.

  • Przygotowanie narzędzi, forniru i powierzchni. Najpierw wyczyść i odtłuść powierzchnię, tak aby klej mógł idealnie pokrył całość, a następnie zagruntuj odpowiednim środkiem w zależności od typu i chłonności podłoża (tynk, beton, gips itp) . Fornir kamienny jest na tyle cienki, że można ciąć go nożycami ręcznymi lub przy użyciu elektronarzędzi. 
    W obu przypadkach niezbędne jest zabezpieczenie, więc przygotować musimy ochronę dla oczu, twarzy i rąk przed ewentualnymi drzazgami z włókna szklanego i pyłu.
  • Zabezpieczenie materiału przed uszkodzeniem np. nadmiarem kleju. Na tym etapie możemy użyć impregnatu Fila W68, dzięki temu jeśli zdarzy się jakieś zabrudzenie to będzie ono łatwe do usunięcia.
  • Dopasowywanie i przycinanie forniru. Przed klejeniem sprawdzamy wybrany przez nas wzór, tak aby po przyklejeniu pasował i wyglądał jak najładniej. Po przymiarce możemy zacząć docinanie materiału z zachowaniem wyżej wymienionych środków bezpieczeństwa. Docięte krawędzie fragmentów wykańczamy drobnoziarnistym papierem ściernym.
  • Klejenie i dociskanie to jeden z najważniejszych etapów. Z doświadczenia polecamy jednoskładnikowy klej montażowy Sika SikaFlex 118 extreme (gotowy klej w kartuszu). Klej nanosi się cienkowarstwowo szpachelką do kleju na jedną z łączonych powierzchni, a następnie dobrze dociska się przyklejany element - można np. użyć gumowego wałka, tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Krawędzie forniru możemy dodatkowo zabezpieczyć taśmą, by wyciskany nadmiar kleju nie uszkodził nam materiału. Nie zalecamy używania do montażu klejów cementowych z obawy, iż do tego materiału będą miały obniżoną przyczepność.
  • Fugowanie i konserwacja. W zależności od wybranego przez nas końcowego efektu możemy położyć fornir bezspoinowo - 0,5mm odległości, lub możemy zastosować cienką fugę w wybranym przez nas kolorze. Prosimy na tym etapie również o zabezpieczenie krawędzi forniru kamiennego, a nadmiar fugi zbieramy np. gąbką. Na koniec zostaje nam już ostatnia czynność - konserwacja. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się pięknem wykończenia na długie lata. Po zabrudzeniu należy niezwłocznie usunąć plamę za pomocą np. ściereczki bawełnianej, bez używania silnych środków, które mogą uszkodzić naturalny kamień. W przypadku silniejszych zabrudzeń polecamy specjalistyczny i przetestowany środek do usuwania plam, zabrudzeń i odbarwień - Fila PS87.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą na fornir kamienny.

 

Warto wiedzieć!

Co to jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to materiał wykonany z cienkich warstw skał łupkowych, które są rozwarstwiane i wzmocnione włóknem szklanym oraz żywicą poliestrową. To lekki i elastyczny materiał o grubości 1-3 mm, który jest wodoodporny i można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Fornir kamienny jest produktem 100% ekologicznym.

Ile kosztuje fornir kamienny?

Cena forniru kamiennego wynosi między 100 a 180 zł za metr kwadratowy w zależności od rodzaju. Płytki są droższe. Dodatkowo trzeba do nich doliczyć koszt montażu.

Jak się kładzie fornir kamienny?

Aby odpowiednio zamontować fornir kamienny musisz kupić specjalistyczny klej na bazie polimeru. Zaaplikuj go na całej powierzchni tylnej części arkusza. Użyj do tego packi zębatej. Gdy przyłożysz arkusz do ściany – równomiernie go dociskaj. Upewnij si, że pozbyłeś się powietrza ze spodu.