Płyty wielkoformatowe stają się coraz popularniejsze z uwagi na przystępniejszą cenę, bogate i przepiękne wzornictwo oraz dużą dostępność. Wielki format podkreśla i podnosi estetykę pomieszczenia lub elewacji. Wykończenie zagwarantuje nam niezwykłość, aby jednak tak się stało musimy zadbać o odpowiedni montaż, który różni się np. w zastosowaniu materiałów:

 • wewnątrz budynku
 • na ścianie/elewacji zewnętrznej/ociepleniu

Jak układać płyty z dużego formatu w pomieszczeniach suchych?

Najpierw należy starannie przygotować podłoże, usuwamy zatem elementy luźne i niestabilne, a tam gdzie jest to niezbędne naprawiamy powierzchnie przy użyciu mas samopoziomujących, które są materiałami szybkowiążącymi. Po zakończeniu renowacji podłoże odkurzamy i gruntujemy np. emulsją Mira 4180 primer. Następny etap to odpowiednie dobranie i rozprowadzenie specjalnego kleju, my z doświadczenia polecamy kleje marki Sika np. Sika SikaBond T8. Dlaczego? Klej ten jest jednoskładnikowy, elastyczny na bazie poliuretanu. Może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz.. Przy wymiarach np. 300cmx100cm (3m2) należy pamiętać:

 • aby prace były prowadzone sprawnie,
 • o unikaniu silnego nasłonecznienia,
 • o unikaniu przeciągu, który może powodować przesychanie.

Do rozprowadzenia kleju zalecamy użycie pacy zębatej o wysokości od 10mm, klej natomiast rozprowadzamy, aby zęby pacy układały się prostopadle do dłuższego boku spieku. Zapewni to odprowadzenie powietrza z pod płyt w trakcie jej dociskania oraz wykluczy powstawanie pęcherzy powietrza. Przy gabarytach 3000 x 1000mm musimy pamiętać o odstępach minimum 4-5mm, w innym przypadku fuga może wykruszać się z uwagi na rozszerzalność termiczną materiału. Proponujemy również stosowanie sprawdzonej metody “podwójnego smarowania”, czyli rozprowadzenie kleju na spodzie płyty oraz na podłożu, tak by kontakt kleju był zarówno z płytką oraz powierzchnią.

Jak układać spieki w pomieszczeniach mokrych?

Kwarcospieki idealnie nadają się również do łazienek, basenów, łaźni itp.. Sam montaż oraz przygotowanie podłoża nie różni się od pomieszczeń suchych, należy zadbać jednak o zastosowanie specjalnej izolacji przeciw-wodnej. Tam gdzie jest oddziaływanie wody, czyli np. prysznice, wanny, brodziki polecamy zastosowanie izolacji Mira 4410 vapourstop.

Układanie płyt wielkoformatowych na zewnątrz.

Przed przygotowaniem podłoża musimy upewnić się oraz zaplanować kilka rzeczy:

 • montaż spieków na systemie ociepleń możliwy jest wyłącznie tam, gdzie zastosowano kołkowanie. Zalecamy również zadbanie o dodatkowe bezpieczeństwo w postaci kotwienia kołkami siatki mocowanej na kleju na ociepleniu. Okładzina wielkoformatowa powoduje występowanie większych obciążeń niż wykończenie tynkiem,
 • dobranie odpowiedniego układu dylatacji i szerokości spoin, w tym celu należy przeprowadzić analizę czynników jakie mogą wystąpić w podłożu i materiale - odkształcenia i naprężenia z uwagi na rodzaj i stabilność podłoża, obciążenia, zmiany temperatury i nasłonecznienie.
 • prac nie należy wykonywać na rozgrzanym podłożu,
 • należy uwzględnić wytyczne producenta spieków oraz innych materiałów zawartych w instrukcji oraz kartach technicznych,
 • ze względów bezpieczeństwa zaleca się dodatkowe kotwienie/podparcie elementów okładziny powyżej 3m wysokości, z uwagi na możliwość wystąpienia ryzyka niezamierzonych błędów wykonawczych oraz silniejszego oddziaływania wiatru lub innych nieprzewidzianych czynników.

Samo podłoże musi być: nośne, bez luźnych fragmentów, oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane - tu też zalecamy sprawdzony impregnat Mira 4180 primer. Tolerancja dla zniekształceń powierzchni dla dużych płyt wynosi maksymalnie 2mm, prosimy zatem pamiętać o wyrównaniu podłoża odpowiednią masą szpachlową.

W przypadku montażu płytek wielkoformatowych zalecamy również, jak w przypadku układania wewnątrz, klej Mira 3130 superfix (najwyższa klasa C2TE S2) oraz stosowania wspomnianej już powyżej metody “podwójnego smarowania” oraz układania pasków kleju na podłożu i na spodzie płyty równolegle do jej krótszej krawędzi - zalety tej metody opisaliśmy już powyżej. Grubość kleju pod spiekiem powinna wynosić minimum 2mm, optymalnie 5mm i równomiernie na całej powierzchni.

Półokrągłe zęby pacy zmniejszają ryzyko szybkiego naskórkowania powierzchni kleju i zapewniają lepsze nim pokrycie.

Półokrągłe zęby pacy zmniejszają ryzyko szybkiego naskórkowania powierzchni kleju i zapewniają lepsze nim pokrycie.

Ciągłość kleju należy przerwać, tak aby dylatowane pola klejowe nie były większy niż 36m2, np 6m x 6m.

Ostatnią rzeczą, nie mniej ważną, zostaje fugowanie. Niektórzy zapominają i bagatelizują tą czynność, natomiast przy wielkich formatach trzeba pamiętać:

 • spoiny stałe powinny być: cementowe, wzmocnione polimerami, elastyczne i szybkoschnące
 • spoiny dylatacyjne powinny być: wysoko elastyczne i neutralnie twardniejące (bez kwasowe)
 • spoiny stałe i dylatacyjne należy zamykać po wyschnięciu kleju, a przy kwarcospiekach i wąskich fugach może trwać to nawet kilka dni! - my z doświadczenia zalecamy minimum 3 dni.

Spieki kwarcowe i układanie ich na tarasach i balkonach

Montaż i przygotowanie podłoża odbywa się wg zasad i przy użyciu kleju jak w pomieszczeniach. Należy zastosować izolację pod-płytkową Mira 4650 aqua-stop, w celu zabezpieczenia podłoża mineralnego. Może też występować dodatkowe obciążenie termiczne płyt, w konsekwencji siły na styku płyta/klej będą dodatkowo narażone. Zapobiec temu można stosując produkt Mira 4140 contact primer.

Podsumowując, prawidłowo przygotowana powierzchnia plus odpowiednio przyklejone elementy zagwarantują nam satysfakcję z wybranego materiału, pozwolą cieszyć pięknem wymarzonego wykończenia i najważniejsze - ominiemy niemiłe niespodzianki, których chyba nikt nie lubi.

Szeroki wachlarz wyboru spieków jest dostępny w naszym sklepie internetowym i w naszych oddziałach. Zapraszamy