Zwiększona podaż oraz bogata oferta płyt z kamienia naturalnego sprawia, że produkt ten staje się jeszcze bardziej popularny. Kamień jest jednocześnie pięknym wykończeniem, nadaje oryginalny wygląd oraz jest bardzo odpornym materiałem. Staje się tak jeśli wszystkie aspekty techniczne są poprawnie wykonane: przygotowanie podłoża i kamienia, układanie, klejenie, spoinowanie i wypełnianie dylatacji . Należy pamiętać, że nie każdy materiał nadaję się by stosować go na zewnątrz, ponieważ warunki atmosferyczne oraz parametry wytrzymałościowe i mechaniczne jak np. mrozoodporność są inne dla różnych materiałów np. granit, łupek, kwarcyt, piaskowiec czy marmur. Zalecane jest tym samym, aby dobranie i ułożenia kamienia naturalnego było poprzedzone konsultacją ze specjalistą, a nie na zapewnieniach „nieprzeszkolonego sprzedawcy/doradcy”. Wykończenie elewacji, tarasu, balkonu, schodów, parapetu czy podłogi zostawmy zatem profesjonalistom, w innym przypadku mogą pojawić się uszkodzenia materiału lub przebarwienia.

Jak uniknąć błędów? Przed postawieniem tego pytania przypomnieć należy, że kamień naturalny nie posiada struktury jednorodnej, a porowatą i właśnie przez pory i kapilary woda może wniknąć w strukturę kamienia i spowodować przebarwienie. Jeżeli jest to czysta woda to po wyschnięciu powierzchnia zwykle wraca do stanu pierwotnego, natomiast w przypadku, gdy w wodzie są zanieczyszczenia to mogą się one osadzić w porach. Takie przebarwienia są z reguły trwałe.

Woda może wchodzić w interakcję z minerałami jakie są w płytkach, w podłożu, zaprawach lub bezpośrednio z elementów stalowych. Stały i długotrwały dopływ wilgoci na skutek kapilarnego transportu wody w kamieniu, powoduje odkładanie się związków chemicznych w porach i mikrorysach, stąd przebarwienia w postaci rdzawych plam, żółtobrązowych lub innych. Intensywność zjawiska zależy od np. porowatości płytek.

Jak układać kamienie naturalne

Częstym efektem są również brązowe przebarwienia w okolicach krawędzi płyt, spowodowane zazwyczaj przez organiczne substancje jakie znalazły się w wodzie zarobowej. Zauważyć można tym samym jak ważne jest utrzymanie braku wilgoci/wody nie tylko w czasie późniejszej eksploatacji okładziny, ale również na początkowym etapie przygotowania materiału oraz jego montażu. Warto zabezpieczyć kamień naturalny przed jego położeniem (tylna strona) np. stosując impregnat FilaPW10 Odnośnie pielęgnacji kamienia, po ułożenia go, w swoje ofercie polecamy produkty marki Fila , w zależności od rodzaju zakupionych płyt – polecamy również nasze wcześniejsze porady - Czym i w jakim celu impregnować kamień naturalny?

Ważne jest również przygotowanie podłoża – czystość, równość, sporadycznie wysezonowanie. Dla kamieni naturalnych niezbędny jest jeszcze jeden bezwzględny czynnik – wilgotność masowa podłoża i nie może przekraczać w momencie układania płytek 2%.

Dobór odpowiedniego i specjalistycznego kleju jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, by nie popełnić błędu. Biały klej szybkowiążący i szybkoschnący skraca czas kiedy woda zarobowa penetruje kapilary płyty, ponadto odpowiednie kleje mają w swym składzie dodatki redukującą ilość wody do niezbędnego minimum. Polecamy z naszej oferty kleje marki Mira . Wybór białego kleju nie jest jednak 100% gwarantem sukcesu, ponieważ może prześwitywać niejednorodna struktura podłoża pod cienkimi i jasnymi płytkami. Rozwiązaniem jest układanie płyt na pełne podparcie lub przeszpachlowanie klejem spodniej strony płyty.

Podobna sprawa wiąże się ze spoinami. W trakcie ich robienia szczególnie należy uważać przy zaprawach grubowarstwowych, z uwagi na dużą ilość wilgoci w porównaniu do cienkowarstwowej, a wraz z tym większego czasu do odparowania, stąd zaleca się wybieranie zapraw szybkowiążących. Także w przypadku wypełnień dylatacji niezbędne jest stosowanie materiałów dedykowanych, np. niezawierających plastyfikatorów w składzie zwykłych uszczelniaczy silikonowych.

Mamy nadzieję, że te uproszczone i niezbędne informacje pomogą uniknąć kłopotów z przebarwieniami, uszczerbkami i innymi reklamacjami oraz uzmysłowią, że nie każdy „zwykły pracownik” posiada niezbędną wiedzę i jest wstanie zadbać odpowiednio o warunki pracy oraz idealne położenie materiału.