- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Czym są klasy tonalności V? Jak uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt kształtu, faktury i barwy?
Symetryczne i jednokolorowe płytki, określone wzory oraz jednolite powierzchnie to coś, co już Ci się znudziło? Szukasz oryginalnych i zaskakujących rozwiązań do swojego domu? Zwróć uwagę na płytki tonalne, które zagwarantują Ci efekt inny niż wszystkie!
Nietuzinkowość, różnorodność i oryginalność to najlepsze określenia dla tego typu płytek. Jeśli szukasz czegoś, co Cię zaskoczy swoim wyglądem, a dodatkowo będzie się pięknie prezentować, postaw na zachwycające płytki tonalne. Niepowtarzalność związana z naturą połączona z uniwersalną bazą kolorystyczną, która zawsze będzie modna – to właśnie płytki tonalne.
Płytki tonalne – co to takiego i jak wyglądają?
Płytki tonalne inspirowane są samą naturą, a ich użycie pozwala na zrealizowanie oryginalnej i niepowtarzalnej kompozycji. Ich kolorystyka inspirowana jest naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, glina, piasek czy miedź. Płytki tonalne wyróżniają się na tle innych swoim niejednolitym wybarwieniem powierzchni, które opracowane jest już na etapie produkcji, aby wydobyć z płytek jak najbardziej naturalny efekt.
Z reguły wytwarzanych jest kilka wariantów wybarwienia powierzchni płytek tonalnych, które następnie tnie się na wybrany format. Nawet w jednej paczce możemy mieć kafelki, które będą różnić się swoim wzorem, odcieniem czy detalami charakterystycznymi dla danej faktury. Płytki tonalne nie bazują na geometrii oraz powtarzalnych wzorach. Charakteryzują się raczej liniami typu sęki i żyłki, delikatnymi przebarwieniami oraz rozchodzącymi się w różne kierunki słojami. Różnorodne odcienie i niepowtarzalne kafle to sposób na ciekawą aranżację, która na myśl przywiedzie naturalne wykończenia.
Warto wiedzieć, że tonalność płytek jest stopniowa. Umownie stosowane są oznaczenia, które informują, jak bardzo jedna płytka może różnić się od pozostałych.
Wyróżniamy dane klasy tonalności:
- V0 – wszystkie płytki będą miały jednolity kolor,
- V1 – wybarwienie poszczególnych płytek będzie minimalne,
- V2 – niewielkie, ale już widoczne gołym okiem, różnice w wybarwieniu i teksturze płytek,
- V3 – bardzo wyraźna różnica w wybarwieniu powierzchni płytek i intensywności stosowanych tonów,
- V4 – w jednej paczce płytek możemy spodziewać się różnych kolorów płytek, a nawet wzorów.
Najczęściej tego typu oznaczenie możemy spotkać przy płytkach mozaikowych. W takiej sytuacji w jednej paczce płytek znajdziemy różne wzory.
Jak ułożyć płytki tonalne? Praktyczne wskazówki
Piękno naturalnego podłoża z płytek tonalnych bazuje głównie na efekcie niejednorodności i różnicy w odcieniach. Należy podkreślić, że w przypadku ich układania należy wyzbyć się tradycyjnego myślenia, ponieważ unikatowy charakter wnętrza to zamierzony efekt. Nie szukajmy w tego typu ułożeniu podobieństw i powtórzeń, ponieważ całość ułożona na ścianie czy podłodze nigdy nie stworzy żadnego wzoru.
Płytki tonalne najczęściej układa się poprzez mieszanie kafelków o różnych wybarwieniach. W takim przypadku warto połączyć minimum trzy paczki, aby mieć pole do popisu i ewentualny wybór. Efekt końcowy zależy tak naprawdę od nas i naszej fantazji. Jeśli jesteśmy osobami, które wolą mieć wszystko pod kontrolą, warto próbnie ułożyć płytki na suchej powierzchni i sprawdzić, czy dana kompozycja nam odpowiada. Możemy również przekonać się, jak będą prezentować się płytki brane kolejno z jednego opakowania, a jak wymieszane kafelki z różnych opakowań.
Warto pamiętać, że płytki tonalne nie tworzą wzorów. Musimy się również liczyć z tym, że nie mają one żadnych znaczników ułatwiających układanie. Możemy nawet nazwać błędem celowe szukanie prawidłowości w płytkach tonalnych – słoje w płytce drewnopodobnej, gliniana droga czy inna faktura zawsze będą miały oryginalny i nieregularny wzór. Płytki tonalne służą jak najbardziej wiernemu odwzorowaniu natury.
Czy warto postawić na płytki tonalne? Zalety i wady płytek tonalnych
Przede wszystkim największą zaletą płytek tonalnych jest ich naturalny efekt, który odwzorowuje naturalne powierzchnie z drewna czy kamienia. Tego typu wykończenie zdecydowanie będzie kosztować nas mniej niż w przypadku wybrania surowców pochodzących prosto z natury.
Dodatkowo różnorodne odcienie i faktury pozwolą nam na stworzenie z płytek tonalnych niespotykanej aranżacji. Niepowtarzalność płytek sprawia, że zawsze uzyskamy efektowne wykończenie. Może to więc być sposób na ciekawy projekt dla osób, które nie lubią zbędnych udziwnień, ale chcą w jakiś sposób przełamać wystrój całego mieszkania spokojnym, ale oryginalnym elementem z płytek tonalnych. Płytki tonalne to wielka dowolność w układaniu, co procentuje wyjątkowymi aranżacjami.
Ogromną zaletą płytek tonalnych jest łatwość w utrzymaniu ich czystości. Niejednolita faktura oraz różne odcienie płytek sprawiają, że kurz i zabrudzenia nie są tak bardzo widoczne.
Płytki tonalne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie subtelność i efekt naturalnej powierzchni. Warto zaznaczyć, że płytki tego typu to ponadczasowe rozwiązanie, które będzie współgrać z wieloma stylami wnętrzarskimi.