Remont to zawsze problematyczny temat, a szczególnie w przypadku starej kuchni czy łazienki. Dodatkowo, jeśli planujemy wymianę płytek ceramicznych, czeka nas nie lada wyzwanie! Na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje sposób na odświeżenie i naprawienie płytek ceramicznych, dzięki któremu będą wyglądały jak nowe – bez konieczności wymiany.

W jaki sposób naprawić płytkę ceramiczną?

Remont kuchni czy łazienki nie jest ani niczym przyjemnym, ani tanim, a jeśli dochodzi nam jeszcze kłucie starych kafli, często odechciewa nam się całego przedsięwzięcia. Nic w tym dziwnego, ponieważ czynność ta jest niezwykle trudna i pracochłonna. Jeśli nasze płytki łazienkowe lub te znajdujące się w kuchni są w miarę w dobrym stanie, możemy je odnowić i dać im drugie życie bez konieczności kłucia i wymiany na nowe kafle. Drobne dziury czy ubytki również nie są żadnym problemem, ponieważ jest kilka łatwych i praktycznych rozwiązań, które pozwolą pozbyć się tego typu mankamentów.

Płytki ceramiczne to trwałe, wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości rozwiązanie. Dodatkowo różnorodność płytek ceramicznych sprawia, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto płytki ceramiczne doskonale odnajdują się zarówno w kuchni, jak i w łazience. Wszystko to sprawia, że tego typu płytki to jeden z najpopularniejszych wyborów do naszych domów.

Płytki ceramiczne zapewnią nam spokój od remontów na długie lata, jednak, jak każdy materiał, z czasem niszczeją. Czasami to my jesteśmy autorami przypadkowych zniszczeń, które szpecą całą aranżację. Ubytki czy dziury w płytkach kłują nas w oczy, dlatego szukamy skutecznych rozwiązań na pozbycie się ich. Tym bardziej, jeśli mamy płytki w jasnych kolorach, na których każde zadrapanie czy dziura są bardziej widoczne.

Pęknięta płytak co robić?

Jednak bez obaw – wszelkie dziury i ubytki w kafelkach możemy wymienić w szybki i prosty sposób sami, bez konieczności wzywania fachowca. Wystarczy, że uzbroimy się w odpowiedni sprzęt do naprawy płytek ceramicznych.

Przede wszystkim przydadzą nam się:

  • zestaw do usuwania starych i zniszczonych fug,
  • wypełniacz do płytek,
  • zestaw naprawczy do płytek,
  • preparat do konserwacji nawierzchni lub farba.

Jak uzupełnić ubytki w płytkach ceramicznych?

Naprawa dziur czy ubytków w płytkach ceramicznych nie jest niczym skomplikowanym i spokojnie możemy wykonać to zadanie samodzielnie.

Pracę powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni, którą będziemy się zajmować. Płytki ceramiczne należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić oraz odtłuścić, a następnie usunąć z nich wszelkie wykruszone elementy. Kolejną rzeczą, której należy się pozbyć, są stare fugi. Kiedy nasze płytki są już dobrze przygotowane, nanosimy na dziurę czy ubytki masę wypełniającą. Nadmiar masy możemy usunąć szpachelką, która z reguły jest w zestawie do naprawy płytek. Musimy również wygładzić wypełniacz, aby cała powierzchnia płytki była równa. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie płytek specjalnym środkiem do tego przeznaczonym.

Skuwanie płytek i remont łazienki

Kilka praktycznych sposobów na naprawienie uszkodzonych płytek podłogowych

Kolejnym elementem narażonym na zniszczenia są płytki podłogowe, które równie często zdobią nasze łazienki oraz kuchnie. W przypadku płytek podłogowych najczęściej mamy problem z pęknięciami, zarysowaniami, przetarciami oraz odklejaniem się płytek od podłoża. Tego typu uszkodzenia możemy również zamaskować z użyciem podobnych produktów naprawczych jak w przypadku płytek ściennych.

Tutaj również musimy swoją pracę zacząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni – oczyszczenia oraz odtłuszczania płytek podłogowych. Następnie przechodzimy do nałożenia odpowiedniej ilości wypełniacza oraz wygładzenia całej powierzchni. Jeśli po wyschnięciu wypełniacza kolor jest taki sam jak reszty kafli – konserwujemy nawierzchnię płytek. W przypadku gdy uzyskamy inny odcień płytki, malujemy wypełniacz specjalną farbą do ceramiki o odpowiednim kolorze.

Brak fugi - jak załatać?

Jeśli naszym problemem jest ruszająca lub odklejająca się płytka, to w łatwy sposób możemy pozbyć się również takiego kłopotu. W takiej sytuacji musimy po prostu delikatnie usunąć starą płytkę, oczyścić jej spód z pozostałości kleju, a następnie nakleić ją na nowo. Dodatkowo będziemy musieli pozbyć się starej fugi, np. za pomocą ostrego noża.

Układanie nowych płytek na starych i uszkodzonych – czy warto?

Jeśli nasze płytki ceramiczne są bardzo zniszczone i źle się prezentują, a dodatkowo żaden sposób na ich odnowienie oraz naprawę nie działa, możemy przykleić nowe płytki na stare uszkodzone kafle. Tego typu rozwiązanie pozwoli nam uniknąć czasochłonnego kłucia starych płytek.

Staranne przycinanie płytek

Układanie nowych płytek na starych kaflach nie jest skomplikowanym i trudnym zadaniem. Na rynku bez problemu dostaniemy specjalne zaprawy przeznaczone do przyklejania płytek na starych okładzinach ceramicznych. Najważniejszym aspektem, który musimy sprawdzić, jest to, czy stare płytki dobrze trzymają się podłoża. Jeśli nie, powinniśmy usunąć odspojone kafle, a luki uzupełnić świeżą zaprawą – dopiero wtedy możemy przejść do pracy. Nakładamy zaprawę klejową na powierzchnię i przyklejamy do niej płytki.

kafelkowanie

Musimy jednak pamiętać, aby spoiny nowej okładziny nie wypadały w tym samym miejscu co stare.