Ponadto przy niektórych materiałach dylatacja jest koniecznością. Szczeliny dylatacyjne są również istotne przy posadzce z płytek, zarówno ceramicznych, jak i kamiennych.

Czym jest dylatacja?

Dylatacja to celowo wytworzona szczelina lub przerwa, której zadaniem jest usprawnić pracę poddanych dylatowaniu części. Dylatacja przenosi obciążenia i odkształcenia. Dylatację najczęściej stosuje się w przypadku większych wymiarów i rozpiętości. Dylatacja przy okładzinach podłogowych jest bardzo często pomijana, co jest dużym błędem, gdyż całość może pracować w nieprawidłowy sposób. Dylatacja umożliwia pracę materiału, który, np. pod wpływem zmiennym temperatur, zmienia swoją objętość, kurcząc się i rozkurczając. Dzięki dylatacji praca każdej powierzchni odbywa się bez ryzyka poważnego uszkodzenia budynku.

dylatacja w łazience

Dylatacja jest bardzo ważna również przy posadzkach wykonanych z płytek. Stosując szczelinę dylatacyjną, a następnie zabezpieczając ją odpowiednią listwą, minimalizujemy ryzyko pęknięć, wybrzuszeń, a także deformacji posadzki związanych z pracą budynku.

Kiedy potrzebna jest dylatacja? Posadzka z płytek a szczeliny dylatacyjne

Dylatacje przy posadzkach stosuje się w miejscach, gdzie istnieje możliwość występowania zmiany grubości podkładu, różnicy poziomów w stropach, zetknięciu dwóch różnych pomieszczeń o odmiennym obciążeniach zewnętrznych (np. korytarz i pomieszczenie mieszkalne), oddzielenia dwóch różnych materiałów. Dylatacja posadzki doskonale zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Ponadto dylatacja wpływa w znaczący sposób na komfort użytkowania, eliminując odczuwanie drgań.

Czym jest dylatacja?

Niestety panuje błędne przekonanie, że w przypadku posadzki z płytek dylatacja jest niepotrzebna. W rzeczywistości jest to element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania podłoża z kafli. Dylatacja jest tym bardziej potrzebna, jeśli postawiliśmy zamontować ogrzewanie podłogowe lub w sytuacji, kiedy dylatacja posadzki została już wykonana w podkładzie.

Jeśli do czynienia mamy z samymi płytkami, np. w łazience, szczeliny dylatacyjne wypełniane są trwale elastyczną masą. Najprościej mówiąc, stosowany jest tu silikon sanitarny. Tego typu szczeliny zapobiegają wzajemnemu oddziaływaniu dwóch powierzchni mogących pracować w odmienny sposób. W przypadku łazienki konieczne są też dylatacje obwodowe. Należy zabezpieczyć krawędzie brzegowe płytek posadzki obok ścian – również silikonem. Powierzchnię płytek należy również zabezpieczyć przy połączeniu ich z obudową wanny, brodzika czy innych na stałe zamontowanych elementów łazienki.

Dylatacja przy dwóch różnych posadzkach – płytki łączone z panelami podłogowymi

Szczeliny dylatacyjne są również bardzo ważne przy połączeniu płytek z panelami podłogowymi. Konstrukcja paneli podłogowych czy desek bezsprzecznie wymaga stosowania szczelin dylatacyjnych, a to ze względu na „pływający” charakter tego typu posadzek. Drewno nieustannie pracuje, dlatego dylatacja jest koniecznością. Podobnie dzieje się przy połączeniu płytek i drewnianych podłóg.

Dylatacja na posadzce

Aby połączenie płytek i paneli wyglądało estetycznie, a przy tym profesjonalnie, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności układania podłogi. Całość prac zaczynamy od montażu płytek, a dopiero potem paneli. Wszystko to z uwagi na fakt, że zaleca się układanie paneli po zakończeniu wszelkich mokrych prac. Ponadto panele o wiele łatwiej dociąć i dopasować do płytek niż odwrotnie.

Na końcu prac remontowych związanych z dylatacją posadzki powinniśmy zastosować listwy podłogowe, które mają za zadanie zabezpieczyć szczelinę dylatacyjną przed dostaniem się do niej kurzu, zanieczyszczeń czy wilgoci.

Do wyboru mamy różnorodne opcje – z odmiennych materiałów oraz innym efekcie wizualnym. Bardzo często wybierane są listwy przypodłogowe do dylatacji wykonane ze stali nierdzewnej. Tego typu listwy są bardzo trwałe, stąd ich popularność. Na rynku możemy spotkać listwy ze stali szczotkowanej, szlifowanej, a także polerowanej. Inną propozycją są listwy drewniane, które z reguły stosowane są przy połączeniu płytek z panelami podłogowymi. Tego typu listwy wyglądają bardzo efektownie i elegancko, tym bardziej, jeśli są idealnie dopasowane pod kolor paneli. Bardzo ciekawym produktem są również listwy aluminiowe, które wyróżniają się swoją lekkością, trwałością, a przy tym atrakcyjnym wyglądem.

dylatacja

Warto również wiedzieć, że w przypadku, kiedy między dwoma rodzajami posadzki lub przy połączeniu pomieszczeń do czynienia mamy z różnicą wysokości, koniecznością będzie zastosowanie listew wyrównujących. Listwy wyrównujące pozwalają na zapewnienie bezpiecznego przejścia pomiędzy dwoma posadzkami osadzonymi na różnych wysokościach. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce przy połączeniu łazienki z korytarzem.

Kiedy posadzki przy połączeniu dwóch pomieszczeń lub różnych materiałów są na tym samym poziomie, stawiamy na listwę progową, która umiejętnie łączy te przestrzenie. Tego typu listwy charakteryzują się małą powierzchnią. Istotną kwestią jest dopasowanie tego typu listew do posadzki tak, aby całość tworzyła spójną i harmonijną przestrzeń.