Płytki z łupku zachwycają swoją jakością, ale również ciekawym wyglądem. Dodatkowo łupek to mnóstwo możliwości kolorystycznych, co umożliwia zaaranżowanie go na wiele sposobów.

Łupek – co to za surowiec? Czym się charakteryzuje?

Łupek jest osadową skałą metamorficzną. Surowiec ten wyróżnia się naturalną zdolnością do dzielenia się na cienie płytki o nierównej powierzchni. Dlatego po wydobyciu łupka dzieli się go na kawałki o różnej grubości – w zależności od przeznaczenia. Czasami odłupana płytka nie wymaga dalszej obróbki, gdyż to właśnie jej nieregularność jest bardzo pożądaną cechą. Wykorzystanie tego typu płytek pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu. Jednak, jeśli zachodzi taka potrzeba, płytki z łupku można dowolnie docinać i obrabiać, tak aby powierzchnia była płaska lub osiągnęła pożądany kształt.

Łupek cechuje się przede wszystkim wysoką trwałością i opornością na uszkodzenia. Okładzina wykonana z łupku przetrwa wiele lat w nienaruszonym stanie! Kolejną ogromna zaletą łupku jest jego niski współczynnik absorpcji wody. Dzięki temu łupek praktycznie wcale nie chłonie wody, a co za tym idzie, nie pęknie pod wpływem niskiej temperatury, co umożliwia stosowanie go na zewnątrz. Łupek jest również materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych.

Łupek naturalny klejenie

Łupek nie wymaga również uciążliwej konserwacji. Płytki z łupku są bardzo łatwe w pielęgnacji – wystarczy je tylko tak naprawdę regularnie sprzątać i myć.

Cechy fizyczne łupku sprawiają, że jest on bardzo uniwersalnym surowcem. Płytki z łupku mogą być stosowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możemy nimi udekorować ściany, posadzki, elewacje, ogród, a nawet dach!

Aranżacje z płytkami z łupku

Cechy fizyczne łupku sprawiają, że może on być wykorzystywany w wielu różnych aranżacjach – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Łupek to nie tylko surowiec słynący ze swoich praktycznych funkcji, ale również z efektownego i nietuzinkowego wyglądu.

Łupek czarny kamienny

Płytki z łupku we wnętrzach mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Łupek można wykorzystać na posadzki w salonie, łazience czy kuchni. W użytku domowym możemy postawić na płytki z łupku o polerowanej nawierzchni, gdyż nie ma tu konieczności, aby miały one warstwę antypoślizgową, która jest pożądana w przypadku użytku zewnętrznego. Płytki z łupku mogą być również ciekawą dekoracją ścienną, która urozmaici wygląd całego wnętrza. Kamień prezentuje się dobrze w każdym wydaniu, dodając pomieszczeniu eleganckiego i ponadczasowego wydźwięku.

Specyfikacja łupku pozwala również na wykorzystanie go na zewnątrz domu. Tutaj łupek stosowany jest do naprawdę wielu rzeczy. Przede wszystkim płytki z łupku mogą zdobić elewację domu. Tak ozdobione ściany zewnętrzne naszej posiadłości będą zachwycać każdego swoim wyglądem i najwyższą jakością. Należy również dodać, że tak zaaranżowana elewacja domu świetnie współgra z otaczającą go naturą, tworząc spójną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń. Płytki z łupku są również bardzo chętnie stosowane do dekoracji grillów czy przydomowych wędzarni.

Płytki z łupku są również idealną propozycją na taras. Łupek spokojnie znosi zmiany temperatur, wilgoć, mróz czy inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Płytki z łupku to sposób na efektowną aranżację tarasu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tarasów oraz balkonów konieczna będzie warstwa antypoślizgowa na powierzchni płytek, która ma za zadanie zminimalizować ryzyko niebezpiecznych wypadków związanych z poślizgnięciem.

Łupek czarny płytki

Łupek sprawdzi się świetnie jako okładzina na ogrodzeniu.

Na rynku możemy też znaleźć łupki dachowe, które są nieco droższe od tradycyjnych dachówek czy blachodachówki, jednak w porównaniu do obu tych produktów wyroby z łupku wypadają o wiele lepiej pod względem trwałości.

Najpopularniejsze kolory łupku

Łupek możemy znaleźć w wielu odcieniach i kolorach. Dzięki różnorodności tego surowca mamy duże możliwości aranżacyjne, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji.

Pierwszą propozycją będą tzw. białe łupki. Oczywiście nie mamy tu do czynienia z czystą bielą, a surowcem o jasnym ubarwieniu. Doskonałym przykładem będzie tu panel ścienny Stackstone beige. Tego typu łupek, mimo swojego neutralnego ubarwienia, będzie prezentował się bardzo efektownie i zdumiewająco.

Panel ścienny Łupek Stackstone Beige 10x40x0,8-1,3 cm

Zostając w temacie jasnych odcieni, możemy również wybierać wśród beżowych kolorów łupku. Tu również do wyboru mamy płytki o stonowanej kolorystyce.

Konkurencją dla jasnych odcieni łupku są odmiany o czarnym i grafitowym ubarwieniu. Ciemne płytki z łupku wyglądają bardzo luksusowo i elegancko. Jest to idealna propozycja dla osób ceniących sobie nietuzinkowe aranżacje. Doskonałym przykładem są tu płytki z łupku Black Slate, które zachwycają swoim zniewalającym wyglądem.

Płytki Łupek Black Slate naturalny 10x30x0,8-1,3 cm

Dalej możemy znaleźć łupki utrzymane w bordowych i czerwonych barwach. Tego typu płytki z łupku zachwycają swoim ciepłym i klimatycznym ubarwieniem. Podobny klimat oddają również łupki o brązowawym ubarwieniu.

Bardzo popularne w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach są natomiast łupki w szarym kolorze. Tego typu płytki są doskonałą bazą dla bardziej kontrastowych dodatków oraz mebli.

Na szczególny zachwyt zasługują również płytki z łupku o zielonym ubarwieniu. Nuta zieleni dodaje efektownego i zjawiskowego wyglądu.

Na rynku znajdziemy też łupki o złotawym i żółtym kolorze.