Mało osób zdaje sobie również sprawę, że skały wapienne są w dużym stopniu naszym rodzimym dobrem, a wytworzone z tych skał płytki wapienne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi i przy tym efektownym wyglądem.

Płytki wapienne – czym się charakteryzują?

Wapień jest skałą osadową, która powstaje poprzez osadzanie się na dnie jezior i mórz materii organicznych. Tego typu warstwy pod wpływem ciśnienia, temperatur oraz reakcji chemicznych utworzyły frakcje skalne, czyli skały wapienne. Z tego oto surowca wytwarzane są właśnie płytki wapienne.

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że płytki wapienne nie są trwałym rozwiązaniem. Jednak jest to błędne przekonanie. Otóż, wbrew pozorom, płytki wapienne są bardzo wytrzymałym i odpornym materiałem wykończeniowym. Tego typu płytki są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, a przy tym są mrozoodporne. Płytki wapienne, dzięki swojej specyfice, z powodzeniem mogą być stosowane na zewnątrz, a przy tym nie potrzebujemy zbyt mocno się starać, by utrzymać je w dobrym stanie. Wystarczy odpowiednia impregnacja oraz używanie odpowiednich środków do sprzątania powierzchni kamiennych, aby kafle zachwycały swoim wyglądem przez długie lata.

Płytkami wapiennymi możemy ozdobić taras, schody wejściowe do domu, a także udekorować elewacje, podnosząc tym samym estetykę całej aranżacji. Płytki wapienne dzięki swojej naturalności świetnie komponują się z otaczającą naturą, a jednocześnie dodają elegancji całej posesji.

Płytki wapienne w nowoczesnym wnętrzu - klink.pl

Płytki wapienne to również wiele możliwości kolorystycznych. Z racji tego, że wapień jest skałą osadową, jego kolorystyka zależy od złoża, z którego zostanie on wydobyty. Różnorodność kolorystyczna płytek wapiennych sprawia, że z łatwością wkomponujemy je w niemal każdą aranżację.

Najczęściej możemy spotkać wapienie utrzymane w takich barwach jak: biele, beże, szarości, szaroniebieski, a także czarne i bordowe odmiany.

Płytki wapienne na tarasie

Użycie płytek kamiennych dodaje każdej aranżacji eleganckiego i ponadczasowego wyglądu. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy postawimy na płytki wapienne. Naturalne materiały prezentują się bardzo zjawisko zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Dlatego zastosowanie kamienia na tarasach stało się bardzo popularnym rozwiązaniem.

Kamienie naturalne stworzone przez samą matkę naturę zastosowane do aranżacji tarasu tworzą harmonijną, efektowną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń, która zachwyca swoim klimatem. Kamień na tarasie, nawet wapienie, jest bardzo komfortowy, przyjemny i praktyczny w użytku. Dodatkowo tak urządzony taras to gwarancja pięknego wyglądu przez wiele długich lat.

Płytki wapienne w nowoczesnym wnętrzu v2 - klink.pl

Płytki wapienne na tarasie tworzą urokliwą przestrzeń zewnętrzną o niezwykle naturalnym charakterze. Wapień, dzięki swoim właściwościom fizycznym, świetnie sprawdzi się na tarasie, podnosząc estetykę całej części zewnętrznej domu. Płytki wapienne są idealną propozycją dla osób ceniących sobie aranżacje nawiązujące do natury.

Zastępstwo dla płytek wapiennych, czyli jakie kafle sprawdzą się na tarasie

Oczywiście płytki wapienne to nie jedyne rozwiązanie na taras. Inną propozycją, również wartą uwagi, są płytki tarasowe z gresu. Gres to bardzo trwały i wytrzymały materiał wykończeniowy. Płytki gresowe są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym także na ścieranie czy zarysowania. Kafle z gresu cechują się dodatkowo niską nasiąkliwością, co przekłada się na ich mrozoodporność. Oprócz tego płytki gresowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Gres przetrwa na tarasie długie lata w nienaruszonym stanie, zachwycając swoim niezmiennym wyglądem.

Płytki gresowe to niewątpliwe bardzo zachwycająca propozycja pod względem wizualnym. Płytki gresowe występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych, a także wzorniczych. Wśród nich możemy znaleźć doskonałe imitacje drewna, kamienia czy betonu. Wszystko to sprawia, że z płytkami gresowymi mamy duże możliwości aranżacyjne, które pozwalają na stworzenie wymarzonego tarasu.

Płytki wapienne w nowoczesnym wnętrzu v3 - klink.pl

Wybierając gres, możemy położyć go zarówno w salonie, jak i na tarasie, który jest niejako przedłużeniem pokoju dziennego. Te same płytki stworzą spójną kompozycję o zachwycającym wyglądzie.

Inną możliwością są płytki z niezniszczalnego granitu. Granit to jeden z najtrwalszych materiałów na świecie. Płytki wytworzone z tego surowca cechują się ponadprzeciętną trwałością i ogromną wytrzymałością. Taras udekorowany płytkami granitowymi będzie prezentował się zjawiskowo, a przy tym zachwycał najwyższą jakością. Dodatkowo możemy postawić na płytki granitowe, palisady, oporniki czy po prostu kostkę granitową, z użyciem których to materiałów zaaranżujemy całą przestrzeń zewnętrzną domu, tworząc jednolity ogród. Granit to zdecydowanie propozycja dla najbardziej wymagających.