Płytki gresowe oferują wiele wersji kolorystycznych i wzorniczych, dzięki czemu odnajdą się w praktycznie każdej aranżacji. Wszystko to sprawia, że gres idealnie nadaje się do salonu!

Dlaczego warto postawić na płytki gresowe? Charakterystyka i zalety gresu

Gres to mieszanka kwarcu, skalenia i kaolinu, która poddawana jest prasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypalana jest w wysokiej temperaturze. W taki właśnie sposób powstają płytki gresowe. To właśnie sposób produkcji oraz materiał, z którego zostaną wykonane płytki gresowe, odróżnia je od powszechnie stosowanej ceramiki czy terakoty.

Gres to materiał wyróżniający się świetnymi właściwościami fizycznymi. Przede wszystkim wykonane z niego produkty wyróżniają się ogromną wytrzymałością i trwałością. Płytki gresowe dzięki swojej specyfikacji są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy ścieranie. Gres jest mrozoodporny, a to za sprawą niskiej nasiąkliwości. Cecha ta sprawia, że płytki gresowe mogą z powodzeniem być stosowane wszędzie tam, gdzie zwykłe materiały nie poradziłby sobie z nieustannym zamarzaniem i rozmarzaniem. Odporność na wilgoć przyczynia się również do łatwości w sprzątaniu oraz niepodatności na zabrudzenia. Aby utrzymać płytki gresowe w nienagannej czystości, wystarczy je tylko regularnie odkurzać i myć.

Płytki gresowe są również odporne na działanie czynników atmosferycznych, takie jak deszcze, upały oraz promieniowanie UV. Gres prezentuje się fenomenalnie nawet po wielu latach użytkowania! Warto postawić tu na gres tarasowy, który dzięki swojej specyfikacji jeszcze lepiej sprawdzi się w użytku zewnętrznym.

Warto również dodać, że płytki gresowe są doskonałym wyborem przy ogrzewaniu podłogowym. Gres akumuluje ciepło, dzięki czemu oddaje je do pomieszczenia znacznie dłużej niż deski czy panele.

Modna mozaika gresowa

Gres to również wiele możliwości aranżacyjnych! Płytki gresowe występują w wielu wzorach oraz kolorach, dodatkowo możemy wybierać wśród różnych formatów, kształtów oraz wykończeń. Wszystko to sprawia, że płytki gresowe idealnie wpasują się w praktycznie każdą aranżację!

Płytki gresowe w salonie, czyli najwyższa jakość idąca w parze z efektownym wyglądem

Salon jest to niejako miejsce reprezentacyjne naszego domu, a przy tym jest bardzo mocno eksploatowane. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy większość dnia, przyjmujemy gości czy urządzamy rodzinne spotkania. Podłoga w salonie narażona jest na wiele niebezpieczeństw, takich jak buty, pazury zwierząt, upadki ciężkich przedmiotów czy wylane napoje. Wszystko to sprawia, że aranżując nasz salon, powinniśmy postawić na trwałą, praktyczną oraz funkcjonalną posadzkę, która będzie przyjemna w użytkowniku. Oczywiście, ważny jest też wygląd – dlatego wybór posadzki do salonu to nie lada wyzwanie.

Płytki gresowe, dzięki swoim właściwościom fizycznym, a także pięknemu wyglądowi, idealnie nadają się do salonu. Twardość gresu sprawia, że nie zniszczy się on mimo dużej eksploatacji i nawet po wielu latach nie będzie widać na nim śladów użytkowania.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, płytki gresowe są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, co jest bardzo ważne w przypadku salonu.

Dzięki różnorodności gresu bez problemu dobierzemy kolor, format oraz wzór płytek gresowych do całej stylistyki salonu. Nieważne, czy będzie to salon w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, klasycznym, czy glamour – zawsze znajdziemy idealnie pasujące płytki gresowe.

modne kafle gresowe

Najpopularniejsze wzory płytek gresowych

Jak już wiemy, płytki gresowe to różnorodność pod względem kolorów, wzorów, a także formatów. Wśród nich są jednak propozycje, które szczególnie zyskały dużą popularność w najmodniejszych aranżacjach wnętrz.

W przypadku płytek gresowych zdecydowanie największym trendem są płytki imitujące drewno. Płytki drewnopodobne łączą w sobie fenomenalne właściwości gresu i wygląd drewnianego parkietu. Kafle tego typu w doskonały sposób naśladują wygląd oraz wzornictwo naturalnej deski. Imitacje drewna w formie płytek gresowych są czasami nie do odróżnienia gołym okiem od pierwowzoru.

Innym popularnym motywem jest kamień naturalny, a w przypadku imitacji – marmur. Naturalny marmur, oprócz wysokiej ceny, ma kilka cech, które uniemożliwiają zastosowanie go w niektórych miejscach. W przypadku gresowych imitacji mamy większe pole do popisu, gdyż zachowane są wszystkie cechy fizyczne gresu. Gres imitujący marmur to idealna propozycja do wnętrz w stylu glamour.

Gresowe płytki we wnętrzu

Dużą popularnością cieszą się też gresy imitujące beton, które są niezwykle pożądane w stylu minimalistycznym czy industrialnym. Gorącym trendem są również płytki gresowe w neutralnych barwach, takich jak biele, szarości czy beże. Jak wiadomo, klasyka nigdy nie wychodzi z mody, a tego typu kolory są doskonałą bazą dla bardziej kontrastowych dodatków.

Warto również wspomnieć, że bardzo chętnie wybierane są gresy w wersji wielkoformatowej, które dodają eleganckiego i nowoczesnego wyglądu każdej aranżacji.