Doskonałą alternatywą może być natomiast gres imitujący drewno, który oferuje właściwości płytek, a przy tym wygląd drewnianej podłogi.

Panele MDF – wady i zalety tego rozwiązania

Panele to bardzo popularny wybór do zaaranżowania posadzek w domu. Dzieje się tak ze względu na łatwą dostępność, szeroką gamę kolorystyczną i wzorniczą, a także atrakcyjną cenę. Ponadto panele laminowane są bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu możemy sobie z nimi poradzić bez konieczności zatrudniania fachowców. Panele MDF są też łatwe w pielęgnacji, gdyż wymagają tylko regularnego czyszczenia, a nie tak, jak w przypadku podłóg drewnianych, lakierowania czy olejowania. Panele są również dość trwałym rozwiązaniem, jednak po długim czasie użytkowania, a tym bardziej w miejscach o dużej eksploatacji, widoczne są na nich ślady użytkowania.

Jednak panele MDF nie są rozwiązaniem idealnym. Jak już wyżej wspomnieliśmy, po czasie panele nie wyglądają tak idealnie, jak w dniu montażu. Kolejnym minusem jest wrażliwość na wilgoć, która uniemożliwia zastosowanie paneli w niektórych pomieszczeniach. Dużym kłopotem przy panelach MDF jest również ich problematyczna akustyka. Posadzka z paneli może wydawać nieprzyjemne stuknięcia przy kontakcie z butami czy pazurami zwierząt.

Drewnopodobne kafle w łazience

Gres drewnopodobny – dlaczego warto? Zalety płytek imitujących drewno

Jak już wyżej wspomnieliśmy, płytki imitujące drewno to świetna alternatywa dla paneli. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż produkt ten łączy w sobie fenomenalne właściwości fizyczne płytek gresowych i wyglądu drewnianej podłogi. Warto zaznaczyć, że dzisiejsza technologia pozwala na doskonałe odwzorowanie na płytkach gresowych koloru, wyglądu oraz charakterystycznych cech drewna. Płytki drewnopodobne czasami ciężko odróżnić gołym okiem od ich pierwowzoru. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że płytki imitujące drewno są produktem niemal idealnym.

Płytki gresowe charakteryzują się przede wszystkim ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością. Ponadto gres odporny jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – ciężko go trwale zniszczyć czy zarysować. Gres imitujący drewno prezentuje się dobrze nawet po wielu lat intensywnego użytku.

Kolejną ogromną zaletą płytek gresowych jest ich niska nasiąkliwość. Cecha ta sprawia, że płytki są odporne na wilgoć, co poszerza ich spektrum zastosowania. Gres z powodzeniem może zdobić łazienkę. A więc jeśli marzymy o przestrzeni łazienkowej udekorowanej klimatycznym drewnem, to płytki imitujące drewno są tu strzałem w dziesiątkę!

Na plus jest również to, że płytki imitujące drewno są bardzo łatwe w pielęgnacji. Płytki gresowe wystarczy tylko tak naprawdę regularnie sprzątać, a będą zachwycać nas swoim fenomenalnym wyglądem.

Układanie płytek w łazience

Kolejną cechą przemawiającą za płytkami gresowymi jest ich świetna współpraca z ogrzewaniem podłogowym. Gres bardzo dobrze znosi temperatury sieci rur nagrzewających mieszkanie, a także o wiele dłużej utrzymuje ciepło w porównaniu do paneli czy desek. Przyjemność poruszania się bosymi stopami po ciepłych płytkach to niezastąpione doznanie.

Płytki imitujące drewno to też wiele możliwości kolorystycznych i wzorniczych. Na rynku możemy spotkać świetne imitacje drzew egzotycznych gatunków, a także tych europejskich. Znajdziemy również jasne odcienie drewna, a także wersje ciemniejsze. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego gustu, upodobań i pomysłu.

Aranżacje z gresem drewnopodobnym

Cechy fizyczne gresu drewnopodobnego sprawiają, że może on być stosowany w praktycznie każdym pomieszczeniu naszego domu – i nie tylko.

W użytku domowym gres zdecydowanie sprawdzi się lepiej niż drewniane podłogi, np. w salonie. Salon to miejsce, w którym podłoga narażona jest na duże zużycie, a dzieje się tak, ponieważ to w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu czy przyjmujemy gości. Płytki imitujące drewno zachowują swój urok na długie lata, nawet w najcięższych warunkach użytkowania.

Gres to również doskonała propozycja do kuchni, w której nie sposób uniknąć wilgoci czy ostrych spadających przedmiotów. Cechy fizyczne gresu sprawiają, że trudno go zniszczyć czy uszkodzić. Ponadto na duży plus jest tu łatwość w utrzymaniu czystości, co w przypadku kuchni jest bardzo ważne. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o kwestiach estetycznych. Płytki imitujące drewno w kuchni to sposób na efektowną, ponadczasową i oryginalną kuchnię o niebywałym klimacie. Gres drewnopodobny w kuchni to idealna propozycja dla osób ceniących sobie nietuzinkowe rozwiązania.

Płytki gresowe imitujące drewno doskonale nadają się też do łazienek. Kafle drewnopodobne zachowują w pełni właściwości płytki, co sprawia, że z powodzeniem mogą zdobić pomieszczenia narażone na działanie wilgoci. Łazienka zaaranżowana z użyciem płytek drewnopodobnych to gwarancja pięknego i klimatycznego wnętrza.

Oczywiście możliwości użycia gresu drewnopodobnego jest o wiele więcej. Może on zdobić sypialnię, przedpokój, a nawet taras. Tu doskonale sprawdzi się gres tarasowy, który dzięki swojej specyfikacji przetrwa nawet najcięższe warunki pogodowe. Płytki imitujące drewno mogą zostać użyte także w biurowcach czy hotelach, co stworzy estetyczną przestrzeń publiczną.