- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Listwy progowe wyrównujące – na łączenie płytek i paneli: rodzaje dylatacji
Odpowiednie i dobrze wykonane wykończenie podłóg w domu to jedna z najważniejszych kwestii. Nie chodzi bowiem tylko o wybrane surowce, ale o estetykę i jakość montażu tych materiałów. Coraz częściej decydujemy się na połączenie paneli podłogowych z płytkami. Taka kompozycja wymaga zastosowania kilku ważnych wskazówek, które zaowocują spójnym połączeniem obu rodzajów posadzki. Ważne tu są takie kwestie jak dylatacja czy odpowiednie listwy przypodłogowe. Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi? O czym należy pamiętać? Jakie listy stosować? Poniżej odpowiadamy!
Dlaczego warto stosować listwy dylatacyjne? Czym jest dylatacja?
Listwy dylatacyjne są niezwykle istotnym elementem wykończeniowym. Jednak, aby zrozumieć, dlaczego takie niewielkie części posadzki są tak ważne, zacznijmy może od samego początku, czyli szczelin dylatacyjnych i ich funkcji. Dylatacja jest celowo stworzoną szczeliną w posadzce, która umożliwia pracę podłogi. Każdy z elementów oddzielonych szczeliną dylatacyjną przenosi obciążenia, przemieszczenia i odkształcenia. Dzieje się tak ze względu na to, że każda powierzchnia w budynku nieustannie pracuje. Dużą rolę odgrywa też tu temperatura oraz właściwości materiału, gdyż w zależności od tych czynników surowiec kurczy się oraz napręża. Dzięki zastosowaniu szczelin dylatacyjnych praca każdej powierzchni odbywa się bez ryzyka uszkodzenia budynku. Stosując listwy dylatacyjne, unikniemy pęknięć, wybrzuszeń oraz deformacji posadzki związanych z pracą budynku.
Listwy dylatacyjne na łączenie płytek i paneli. Jak połączyć ze sobą oba materiały?
Listwy dylatacyjne są najczęściej wykorzystywane przy wykończeniu tak zwanych posadzek pływających. A mowa tu o podłogach drewnianych lub drewnopochodnych panelach. Konstrukcja tego typu posadzki zakłada konieczność zastosowania dylatacji. Deski oraz panele, na skutek wilgotności oraz zmiennych temperatur, nieustannie pracują, co powoduje kurczenie się lub pęcznienie. Szczelina dylatacyjna zapewnia takiej posadzce niezaburzoną pracę drewna. Szczelina dylatacyjna jest koniecznością na linii połączenia z inną posadzką, np. płytkami ceramicznymi czy kamiennymi.
Łączenie paneli podłogowych z płytkami może wyglądać bardzo profesjonalnie, a jednocześnie estetycznie i efektownie, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wykonane. Czasami w przypadku zastosowanie różnych posadzek mamy do czynienia z różnicą wysokości, która wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju listew. Panele podłogowe z płytkami najlepiej łączyć przy pomocy listew dylatacyjnych stalowych lub aluminiowych.
Warto jednak pamiętać też o odpowiedniej kolejności układania podłogi. W przypadku łączenia płytek z panelami podłogowymi, zaleca się, aby prace rozpocząć od montażu płytek, a dopiero później paneli. Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze, ze względu na to, że panele powinno układać się po zakończeniu wszelkich mokrych prac. Ponadto zdecydowanie łatwiejsze jest dopasowanie paneli do przestrzeni pozostałej po montażu płytek. Panele są o wiele łatwiejsze w ewentualnym docinaniu.
Jakie listwy do połączenia paneli podłogowych z płytkami?
Na ostatnim etapie prac należy zamontować listwy podłogowe, które zabezpieczą szczelinę dylatacyjną przed dostaniem się do niej kurzu, brudu czy wilgoci. Tutaj przy łączeniu paneli z płytkami podłogowymi mamy kilka opcji, gdyż listwy przypodłogowe produkowane są z różnych materiałów.
Do wyboru mamy:
- listwy ze stali nierdzewnej – listwy wykonane ze stali nierdzewnej są niezwykle trwałym rozwiązaniem. Możemy wybierać między stalą szczotkowaną, szlifowaną oraz polerowaną. Rodzaj tego typu listwy zależy już od upodobań, gustu oraz stylu, w którym wnętrze zostało wykończone;
- listwy drewniane – listwy wykonane z drewna są ciekawym i efektownym akcentem w przypadku łączenia płytek z panelami. Najczęściej ich odcień dopasowany jest do paneli;
- listwy aluminiowe – listwy wykonane z aluminium to sposób na eleganckie połączenie płytek z panelami podłogowymi. Listwy aluminiowe oferują wiele zalet: są niezwykle lekkie, trwałe, a przy tym cechują się estetycznym wyglądem.
To, jaką listwę przypodłogową wybierzemy, zależy od naszego gustu, preferencji oraz stylu, w jakim urządzone zostało mieszkanie. Jednak w zależności od tego, czy występuje różnica wysokości między płytkami a panelami, do wyboru mamy:
- listwy progowe – takie listwy odpowiedzialne są za umiejętne połączenie płytek z panelami podłogowymi. Tego typu listwy charakteryzują się małą powierzchnią. Bardzo ważne jest tu dopasowanie ich pod względem estetycznym zarówno do paneli, jak i płytek. Źle dobrany materiał listew może zepsuć cały efekt wizualny;
- listwy wyrównujące – tego typu listwy stosowane są w sytuacji, kiedy występuje różnica pomiędzy poziomami podłogi. Listwy wyrównujące zapewniają zachowanie bezpiecznego przejścia pomiędzy dwoma różnymi posadzkami. Takie listwy najczęściej stosowane są jako wykończenie przejścia między łazienką a korytarzem.