Wielu z nas kojarzy sobie brodzik z nieatrakcyjnym białym elementem, który bardzo rzuca się w oczy. Jednak w dzisiejszych czasach istnieją sposoby na wkomponowanie brodzika w aranżację całej łazienki. A mowa tu o zabudowaniu brodzika płytkami. Jak to zrobić? Co warto wiedzieć? Poniżej podpowiadamy!

Dlaczego warto postawić na kabinę prysznicową z brodzikiem

Spór między miłośnikami wanny a prysznica będzie trwał zawsze. Jednak w przypadku kabiny prysznicowej z brodzikiem musimy wyróżnić jedną ogromna zaletę – jest to sposób na szybkie i przyjemnie wzięcie odświeżającej kąpieli. W przypadku wanny sprawa nie jest taka prosta.

Kolejną zaletą prysznica jest oczywiście fakt, że zużywamy mniej wody. Nie musimy czekać na napełnienie wodą dużego zbiornika. Prysznic korzystnie wpływa na wysokość rachunków.

Kabina prysznicowa z brodzikiem to szybki i stosunkowo łatwy sposób na urządzenie łazienki. W przypadku prysznica w wersji pozbawionej brodzika możemy napotkać trochę więcej komplikacji. Przede wszystkim chodzi tu o konieczność dokładnego zaizolowania wody, umieszczenia odpływu liniowego bądź punktowego oraz bardzo często konieczność zainstalowania systemu ogrzewania podłogowego. Bez ogrzewania podłogowego w wersji bez brodzika wzięcie prysznica będzie się wiązało z kontaktem bosych stóp z nieprzyjemną i zimną posadzką.

Prysznic z brodzikiem jest izolatorem od podłogi, a przy tym niewielkim zbiornikiem na wodę. Brodzik jest również bardziej doceniany przez rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt, które również wymagają kąpieli. Decydując się na brodzik, mamy do wyboru różne wysokości, dzięki czemu możemy dostosować rodzaj brodzika pod własne potrzeby.

Zabudowa brodzika płytkami

O czym należy pamiętać, obudowując brodzik płytkami?

Aby obudować brodzik płytkami, w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać konstrukcję, na której będziemy układać kafelki. Jedną z metod jest montowanie zabudowy na tzw. nośniku wykonanym ze styropianu. Na nośnik składają się takie elementy jak moduł główny oraz przedłużka dająca możliwość dobrania długości nośnika do wymiaru brodzika. W przypadku brodzików o nietypowym kształcie najczęściej można kupić nośnik na zamówienie. Powierzchnia ścianek nośnika jest pewną, stabilną oraz równą powierzchnią, co umożliwia łatwe i szybkie przyklejenie płytek. Montaż płytek na nośniku jest niezwykle prosty i czysty, co sprawia, że spokojnie poradzimy sobie bez ekipy budowlanej. W sytuacji, kiedy nośnik składa się z licznych elementów, zaleca się po jego złożeniu scalenie go siatką z włókna szklanego. Tego typu zabudowa brodzika to gwarancja stabilności oraz świetnej izolacji termicznej. Dodatkowo nośnik jest atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem finansowym.

Innym sposobem na zabudowanie brodzika jest zastosowanie elastycznej obudowy podpłytkowej. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, częściej wykorzystywane w przypadku wanien niż brodzików. Jednak zabudowa brodzika w ten sposób jest również jak najbardziej prawidłowa. Obudowy tego typu wzmocnione są siatką, dlatego łatwo dopasować je do kształtu brodzika. Brodzik opiera się wtedy na całej długości rantu obudowy.

Zabudowa brodzika płytkami

Obudowanie brodzika płytkami – dopełnienie aranżacji wnętrza

Aranżując łazienkę, chcemy, aby wszystko miało w niej swoje miejsce oraz tworzyło spójną kompozycję. Równie ważny, jak wszelkie inne elementy, jest brodzik prysznicowy. Decydując się na obudowanie brodzika płytkami, mamy możliwość dopasowania go do całości wystroju pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach wybór płytek łazienkowych jest ogromny, co sprawia, że mamy możliwość dobrania materiału na obudowę prysznica, który idealnie będzie komponował się z posadzką czy ścianami. Możemy zdecydować się na te same płytki co w reszcie pomieszczenia oraz bardziej dekoracyjne warianty. Obudowa brodzika wykonana z płytek może być ciekawym dodatkiem do całej aranżacji.

Obudowa brodzika wykonana z tych samych płytek co na posadzce lub ścianie, to bezpieczny wybór, który idealnie współgra z resztą łazienki. Możemy zastosować też płytki z innej serii, jednak nawiązujące kolorystycznie do reszty kafli.

Innym rozwiązaniem jest obudowanie brodzika kontrastowymi płytkami, tworząc w ten sposób wyróżniający się i dekoracyjny element łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie mozaiki na obudowie brodzika. Tego typu zabudowanie prysznica prezentuje się niezwykle efektownie i stylowo.

Zabudowa brodzika płytkami

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz dużym powodzeniem cieszą się płytki kamienne lub imitujące drewno, które na obudowie prysznica prezentują się zjawiskowo. W przypadku kamienia możemy postawić na płytki z prawdziwego surowca lub gresowe imitacje. Jeśli chodzi o płytki drewnopodobne, jest to świetne rozwiązanie do łazienki ze względu na ich cechy fizyczne. Gres drewnopodobny w doskonały sposób imituje cechy prawdziwej deski, zachowując przy tym wspaniałe właściwości płytek.