Jednak coraz częściej się zdarza, że płytki nie są układane na całych ścianach, a jedynie ich fragmentach. To, do jakiej wysokości ułożymy płytki w łazience, zależy w głównej mierze od preferencji oraz gustu. Zasada jest tylko jedna – płytki muszą pokrywać ściany w strefach wilgotnych.

Do jakiej wysokości układać płytki? A może ozdobić nimi całe ściany? Poniżej podpowiadamy.

Aranżacja łazienki – co warto wiedzieć przy projektowaniu rozłożenia płytek

Płytki w łazience pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Kolor, wzór czy materiał, z którego zostaną wykonane płytki, zależy od naszego gustu, upodobań oraz potrzeb. Dodatkowo na rynku możemy znaleźć niekończącą się listę propozycji, wśród których znajdziemy te idealne płytki do łazienki.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze płytek i planowaniu ich rozmieszczenia, są parametry pomieszczenia. Każda łazienka ma inną wielkość, wysokość oraz szerokość. Jedne łazienki są przestronne, inne ciasne i małe. Dlatego płytki i ich układ powinniśmy dobierać pod potrzeby konkretnej przestrzeni.

Układanie płytek

Niektóre wnętrza będziemy chcieli poszerzyć, inne wydłużyć, a czasami optycznie zmniejszyć. W takich sytuacjach również ogromne znaczenie ma kolor i format płytki, a także ułożenie kafli. Dużą rolę odgrywa też to, do jakiego momentu ułożymy płytki – tu możemy zdecydować, jaki efekt wizualny chcielibyśmy osiągnąć.

Układanie płytek pod sam sufit w łazience

Układanie płytek na całej powierzchni ścian, to znaczy aż pod sam sufit, jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Ułożenie płytek po sam sufit doskonale sprawdzi się w minimalistycznych oraz loftowych aranżacjach. Ponadto warto postawić na takie ułożenie w małych łazienkach, w których ważne jest dobre rozplanowanie przestrzeni oraz zachowanie umiaru, aby uniknąć efektu przytłoczenia. W małej łazience możemy postawić na wielkoformatowe płyty, które optycznie powiększą całą przestrzeń.

W przypadku dużych i przestronnych łazienek ułożenie płytek po sam sufit może okazać się bardzo kosztowne. Jednak przy takim rozwiązaniu mamy gwarancję, że ściany łazienkowe są dobrze chronione przed działaniem wilgoci.

Układanie do wysokości umywalki

Miejsca wokół umywalki, toalety czy wanny szczególnie narażone są na zachlapanie. Stąd narodziła się moda na układnie płytek do wysokości umywalki. Płytki przy takim rozwiązaniu układane są tak, aby ściana znajdująca się bezpośrednio za umywalką również została osłonięta kafelkami. Ogólna zasada mówi, że płytki w takiej aranżacji powinny sięgać do 120 cm wysokości. Oczywiście jeśli mamy prysznic, musimy w jego okolicy płytki położyć o wiele wyżej. Jednak to nie będzie w niczym przeszkadzało, a wręcz przeciwnie! Różnica wysokości zdynamizuje aranżację oraz doda jej efektownego wyglądu.

granitowe płytki w łazience

Ułożenie płytek do wysokości umywalki sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe oraz przestronniejsze. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wysokich łazienek, np. w kamienicy, efekt ten może przytłoczyć. Wydłużenie już wysokiego pomieszczenia spotęguje niekorzystne wrażenie.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na tego typu ułożenie płytek, przestrzeń ponad kaflami możemy pomalować kontrastowym i oryginalnym odcieniem, co stworzy efektowną kompozycję. Natomiast jeśli preferujemy stonowane i subtelne aranżacje, możemy pomalować ściany powyżej glazury na kolor zbliżony do tonacji płytek łazienkowych.

Nad płytkami powinniśmy zastosować farbę przeznaczoną do łazienek, wodoodporną tapetę lub inne płytki.

Płytki w strefie prysznicowej

Jeśli w łazience planujemy mieć prysznic, to wysokość, do jakiej płytki powinny chronić jego strefę, będzie wyznaczać wysokość baterii prysznicowej oraz deszczownicy. W przypadku, kiedy brodzik zamykają ścianki kabiny prysznicowej, to ich wysokość powinna być punktem odniesienia. Na takiej wysokości można ułożyć płytki w całej łazience lub ograniczyć taką wysokość układania wyłącznie do strefy prysznica. Natomiast jeśli nie mamy prysznica, wysokość układania płytek może określać wanna. Wówczas płytki z reguły układa się do wysokości ok. 180 cm nad podłogą. Chociaż czasami zdarza się, że płytki w takiej sytuacji układane są znacznie niżej, bo ok. 120 cm nad okładziną posadzkową.

Płytki do sufitu

Płytki do wysokości okna, drzwi i półek

To, do jakiej wysokości ułożymy płytki, może również zależeć od innych elementów wyposażenia czy wykończenia łazienki. Znalezienie odpowiedniego punktu odniesienia zawsze będzie elementem porządkującym całą aranżację.

Wiele osób decyduje się na ułożenie płytek do wysokości drzwi. Ułożenie płytek na każdej ścianie do punktu wskazanego przez architekturę pomieszczenia zbuduje spójne tło oraz uporządkuje przestrzeń.

Natomiast w przypadku łazienek ulokowanych na poddaszu, wysokość ułożenia płytek może określać np. dolna krawędź okna dachowego czy ściana ograniczona skosami.