Płytki ceramiczne to bardzo popularny wybór na okładzinę ścian czy podłóg. Jednym z przykładów płytek jest glazura, którą potocznie określa się wszystkie kafle. Jednak w rzeczywistości jest to tylko jeden typ płytek. Płytki z glazury to propozycja trwała, efektowna i niedroga. Co jeszcze warto wiedzieć o glazurze? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

Jak powstaje glazura łazienkowa?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powstają płytki zdobiące ich łazienkę. Jest to kilkuetapowy proces, który, dokładnie przeprowadzony, pozwala na stworzenie znakomitej i pięknej glazury łazienkowej. Każda płytka zaczyna swoje życie w magazynie surowców. To tam dobierane są odpowiednie składniki, takie jak gliny, skalenie czy piaski. W przypadku glazury jest to mieszanka gliny, kwarcu, skalenia czy fajansu. Wybrane półprodukty trafiają do nowoczesnego systemu komputerowego, który dzięki odpowiednim programom odmierza określoną porcję, która potrzebna jest wytworzenia danego rodzaju glazury.

Surowce mineralne trafiają następnie do młyna, gdzie po dodaniu wody są mielone do postaci płynnej masy, która następnie trafia do zbiorników. Taka masa w kolejnym etapie jest ujednorodniana. Zbiorniki, w których trzymana jest masa, muszą nieustannie pracować, gdyż konieczne jest tu ciągłe mieszanie. Na tym etapie odbywa się również barwienie masy za pomocą specjalnych pigmentów. Dalsza część procesu powstawania płytek to poddanie lejnej masy procesowi suszenia. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury z masy odparowywana jest woda i tworzy się granulat. Kolejnym etapem jest tzw. leżakowanie.

Glazura łazienkowa jak powstaje

Dalej przechodzimy do skierowania granulatu do specjalnych pras, w których materiał w końcu nabiera kształtu płytki ceramicznej. Prasa naciska na masę pod dużym ciśnieniem, nadając oczekiwany kształt i rozmiar. Tu również odbywa się suszenie.

W przypadku glazury wierzchnią warstwę takich płytek stanowi szkliwo. To ono zabezpiecza powierzchnię płytek przed wilgocią, a jednocześnie nadaje ostateczne wykończenie.

A więc dalej płytki są kierowane do pieca, a wcześniej naniesione zostaje na nie wyżej wspomniane szkliwo oraz odpowiednio dobrane dekoracje. Zdarza się, że stosowane jest tu też dodatkowe suszenie w celu lepszego zabezpieczenia płytek. Czasami mocniej zdobione płytki wymagają kilkukrotnego wypalania w piecu.

Na koniec każda z płytek przechodzi kontrolę jakości, dzięki której można wykluczyć wszelkie niedoskonałości i mankamenty.

Glazura łazienkowa – niedroga, trwała i efektowna. Co wybrać?

Teraz, kiedy wiemy, jak już powstaje glazura łazienkowa, możemy przejść do konkretnych propozycji. Nie ukrywajmy – płytki ceramiczne w dzisiejszych czasach to nieskończona liczba propozycji i pomysłów aranżacyjnych. Dobrze zastosowana glazura jest materiałem trwałym, efektownym, a przy tym oferującym atrakcyjną cenę.

Łazienkowe płytki - okładanie wanny

Zaznaczmy na początek, że, ze względu na jej właściwości, glazura nadaje się wyłącznie na ściany. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż glazura nie ma wysokiej odporności na ścieranie. A więc jeśli zależy nam na trwałości, trzymajmy się tej zasady. Na posadzkę do łazienki możemy wybrać gres, który również oferuje wiele ciekawych propozycji. Ponadto płytki gresowe występują w doskonałych imitacjach kamieni naturalnych, drewna czy betonu. Możemy znaleźć też gres w bardzo atrakcyjnej cenie.

Aby stworzyć efekt WOW w łazience, warto postawić na glazurę o dużym formacie. Płytki wielkoformatowe zawsze prezentują się bardzo efektownie i dodają charakteru całej aranżacji. Możemy połączyć tu płytki w zbliżonych odcieniach lub działać na zasadzie kontrastu. Oczywiście możemy też położyć na jedną ze ścian płytki o małym formacie, tworząc w ten sposób dekorację łazienkową, która przełamie całą kompozycję.

Najnowsze trendy łazienkowe wśród płytek

Glazura oferuje wiele propozycji kolorystycznych i wzorniczych, co pozwala na wpasowanie się w panujące trendy. Aktualnie rządzi prostota i minimalizm, a przy tym proste formy. Zdecydowanie najmodniejsze łazienki to te udekorowane szarymi, białymi czy beżowymi płytkami, bez zbędnych udziwnień.

Decydując się na glazurę, możemy postawić na klasyczne białe płytki i przełamać je jedną ścianą udekorowaną prostym wzorem. Taka glazura na ścianach, mimo swojej prostoty, będzie prezentować się bardzo ciekawie i ponadczasowo. Możemy postawić tu też na kontrastową posadzkę, która doda charakteru aranżacji.

Układanie płytek łazienkowych

Inną opcją może być glazura przypominająca swoim wyglądem marmurowe płytki. Naturalne materiały prezentują się fenomenalnie w każdej odsłonie, ale glazura imitująca marmur również potrafi oddać ten niesamowity efekt. Płytki imitujące marmur doskonale wpisują się w ramy najnowszych trendów.

Na rynku możemy znaleźć również glazurę o bardziej nietuzinkowych wzorach czy nieoczywistych kolorach. Taka glazura to propozycja dla osób poszukujących odważnych rozwiązań, która wyróżni ich łazienkę na tle innych. Może to być ciekawy dodatek do bazowych i stonowanych kolorów lub sposób na wydzielenie konkretnych stref łazienkowych.