Tarasy i balkony są często pierwszym punktem kontaktu ze światem zewnętrznym. Przez cały rok narażone są na działanie zmiennych temperatur, promieniowania UV i wilgoci. Dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można wybierać spośród różnych opcji, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie tarasu i balkonu. Idealne rozwiązanie hydroizolacyjne powinno być na tyle elastyczne i uniwersalne, aby poradzić sobie ze specyficznymi warunkami panującymi na zewnątrz i w ten sposób przedłużyć żywotność oraz atrakcyjny wygląd tarasu czy balkonu.

Co jest istotne przy wykonywaniu hydroizolacji tarasu i balkonu?

Konstrukcja balkonów i tarasów różni się wielkością, kształtem i budową, co wpływa na wybór produktów, które należy zastosować. Istnieją jednak pewne uniwersalne wytyczne, które zapewniają prawidłowe rozwiązania hydroizolacyjne.

Ważne jest, aby zawsze stosować wysokiej jakości uszczelniacze do miejsc mokrych (np. silikonowe), które powinny być nakładane wyłącznie przez fachowców o potwierdzonych kwalifikacjach. Istotne jest również, aby pod płytą konstrukcyjną ułożyć warstwę rozdzielającą lub membranę izolacyjną, która zabezpieczy konstrukcję przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć. Ponadto należy zwrócić uwagę na newralgiczne punkty konstrukcji, np. narożniki lub miejsca obróbki blacharskiej, w których należy dodatkowo zadbać o uniemożliwienie przedostawania się wody do warstwy konstrukcyjnej.

Jest to szczególnie ważne w przypadku budowy balkonu lub tarasu nadziemnego. Tego typu elementy architektoniczne są zwykle poddawane większym obciążeniom niż te na poziomie gruntu i wymagają dokładniejszego zabezpieczenia.

Systemy hydroizolacji balkonów i tarasów powinny być również regularnie sprawdzane pod kątem ewentualnych oznak uszkodzeń, np. pojawiających się z czasem pęknięć płytek czy przebarwień spowodowanych wnikaniem deszczu lub brudu pod warstwę wierzchnią.

Taras domu jasny

Rodzaje systemów hydroizolacji balkonów i tarasów

Najlepiej jest, kiedy hydroizolacja na taras czy balkon wykonana jest już na etapie budowy domu i balkonu. Takie działanie pozwoli uniknąć problemów związanych z późniejszą chęcią zabezpieczenia płytek przed wilgocią czy po prostu zniszczeniem materiałów zdobiących taras poprzez ich ekspozycję na wodę.

Jedną z najczęściej wykonywanych hydroizolacji na balkonach i tarasach jest izolacja mineralna. Tego typu izolacja to nic innego jak zaprawa cementowa zawierająca w sobie dodatek polimerów – całość tworzy powłokę, w którą trudno wnikać wodzie i wilgoci z atmosfery. Na rynku możemy znaleźć tego typu zaprawy w dwóch wersjach – jedno- i dwuskładnikowej. Ta metoda hydroizolacji cechuje się dobrymi właściwościami zabezpieczającymi przed wchłanianiem wilgoci, łatwością w nakładaniu, a także dobrym znoszeniem wahania temperatur.

Inną metodą hydroizolacji tarasów i balkonówmaty uszczelniająco-kompensujące. Tego typu maty układa się bezpośrednio pod płytki, które mają zdobić przestrzenie zewnętrzne domu czy mieszkania. Instalacja mat uszczelniająco-kompensujących polega na rozwinięciu ich na powierzchni balkonu lub tarasu, przytwierdzenia ich do podłoża przy użyciu specjalnych preparatów klejących, a następnie ułożeniu na ich powierzchni płytek, przy zastosowaniu standardowego kleju do płytek. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość instalacji oraz bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią.

Kolejnym stosunkowo nowym, a przy tym innowacyjnym sposobem hydroizolacji tarasów i balkonów jest zastosowanie membrany żywicznej. Żywica poliuretanowa tworzy na powierzchni balkonu czy tarasu cienką powłokę, która szczelnie chroni powierzchnię tarasu przed przeciekaniem i działaniem wilgoci oraz wykańcza powierzchnię w estetyczny sposób. Plusami zastosowania membrany żywicznej są na pewno łatwość w zastosowaniu, uniwersalność, a także świetne zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Tego typu zabezpieczenie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych – promieniowania UV, wysokich temperatur czy mrozów.

Taras domu ciemny