Dobra aranżacja potrafi całkowicie odmienić, a czasami optycznie powiększyć każde wnętrze. Odpowiedni dobór materiałów, mebli oraz dekoracji jest niezwykle ważny. Jednak skupmy się na płytkach. Niektóre wzory, faktury, kolory czy rozmiary płytek pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. Odpowiednie triki aranżacyjne stosowane w małych przestrzeniach pozwalają na odwrócenie uwagi od mankamentów danego pomieszczenia. Postaramy się przybliżyć ten temat oraz przedstawić propozycje na temat tego, jak i jakim płytkami całkowicie odmienić swoje mieszkanie.

Optyczne sztuczki – czyli jak optycznie powiększyć wnętrze

Do małych pomieszczeń zdecydowanie powinniśmy wybierać jasne kolory. Biele, beże lub ewentualne jasne szarości sprawią, że nawet najmniejszy pokój będzie wydawał się większy. Możemy jeszcze efekt ten spotęgować innymi sztuczkami.

przestronne wzory płytek w salonie

Na pewno najlepszym rozwiązaniem do małych przestrzeni będą płytki wielkoformatowe. Gdy wybierzemy białe płytki o małym formacie, które teoretycznie powinny powiększać pomieszczenie, zyskamy odwrotny efekt. Dlaczego? Otóż małe płytki to większa liczba fug, które dadzą nam poczucie ograniczenia. Stawiając na płytki wielkoformatowe, przy których stosuje się cieniutkie, praktycznie niezauważalne spoiny, oszukamy nasze oczy. Duże płytki o gładkiej fakturze dodadzą każdemu wnętrzu przestronności, tym bardziej jeśli postawimy na modele o polerowanej powierzchni, które dodatkowo będą odbijać światło. W przypadku płytek wielkoformatowych również powinniśmy wybierać te w jasnych odcieniach, aby nie przytłoczyć małych przestrzeni. Dodatkowo podłoga powinna być jednolita, co również wzmocni efekt optycznego powiększenia.

Płytki wielkoformatowe doskonale wpisują się ramy nowoczesnych, minimalistycznych oraz ponadczasowych stylów wnętrzarskich. Płytki tego typu to idealny sposób na wnętrze o niepowtarzalnym klimacie.

przestronne wzory płytek łazienki

Położenie ma znaczenie – czyli jak układać płytki, aby odmienić wnętrze

Wbrew pozorom samo ułożenie płytek również może wpływać na optyczne odbieranie wielkości pomieszczenia. Źle ułożone płytki w dużym stopniu mogą przyczynić się do przytłoczenia mniejszych powierzchni. Co więc zrobić, żeby układ płytek optycznie powiększył nasze wnętrze?

Przede wszystkim unikajmy zabudowania ścian płytkami aż po sam sufit. W przypadku małych pomieszczeń dobrze będzie wyglądać położenie płytek do połowy ściany, a powyżej pomalowanie jej tym samym kolorem co sufitu – tak, aby stworzyć spójną oraz jednolitą kompozycję. Ponadto poziomo ułożone płytki optycznie powiększają każdą przestrzeń. Jeśli chodzi o pionowe ułożenie – warto je zastosować w zbyt niskich pomieszczeniach.

Efekt powiększenia możemy też uzyskać, układając pasy z płytek o kontrastowych kolorach. Musimy jednak uważać na bogato zdobione i wzorzyste płytki.

przestronne wzory płytek  - położenie ma znaczenie

Przestrzenne wzory płytek w aranżacji

Dobrym sposobem na odmienienie oraz powiększenie przestrzeni jest dobranie odpowiedniego wzoru płytek, który spotęguje wrażenie przestronności. Ten optyczny trik nie tylko doda wizualnie kilka metrów, ale również uatrakcyjni i urozmaici całą aranżację. Płytki o ciekawym wzorze mogą w delikatny sposób dopełnić całą kompozycję. Ważne, aby poruszać się w obrębie jednej kolekcji płytek oraz prostych i nieprzesadzonych wzorach.

przestronne wzory płytek łazienkowych

Delikatny wzór płytek może być doskonałym sposobem na oddzielenie danych stref w pomieszczeniach. W przypadku łazienki za pomocą strukturalnych płytek możemy wydzielić np. część prysznicową łazienki. Łącząc jasne płytki z wzorzystymi kaflami, inspirowanymi np. falami czy różnymi motywami geometrycznymi, możemy stworzyć ciekawą i przestrzenną aranżację, bez wprowadzania dodatkowych kolorów – co jest bardzo ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Zróżnicowanie wykończenia ścian za pomocą różnych faktur dodaje wnętrzu charakteru. Dobrze, aby takie płytki były również połyskujące, gdyż, tak jak wspominaliśmy, odbijające się światło jeszcze bardziej powiększy całą przestrzeń.

Ciekawym sposobem na odmienienie małego wnętrza jest również zastosowanie płytek drewnopodobnych. Płytki tego typu swoje uznanie zdobyły dzięki doskonałej imitacji prawdziwych desek. Gres drewnopodobny naśladuje fakturę, usłojenie oraz kolor drewna. A jak wiadomo, drewno to ponadczasowy materiał, który wprowadza do każdej aranżacji ciepły i przytulny klimat. Dodatkowo drewno idealnie komponuje się z bielą, która jest bardzo pożądana przy mniejszych metrażach. A w przypadku płytek drewnopodobnych i ich niejednorodnej faktury zyskamy głębię, która sprawi, że dana przestrzeń będzie wydawać się większa niż w rzeczywistości.

przestronne wzory płytek w niestandardowej łazience

Ciekawym urozmaiceniem w małych pomieszczeniach może być też coraz modniejsza mozaika utrzymana w stonowanych barwach. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że aby powiększyć przestrzeń, musimy unikać chaosu, a więc cały projekt musi być tu dobrze przemyślany. Optyczne triki potrafią odmienić całe pomieszczenie, a oryginalny akcent na ścianie przykuje nasz wzrok, jednocześnie odwracając uwagę od minusów danego wnętrza.