Wyobraźmy sobie remont, piękne płytki w naszej łazience lub kuchni i moment, w którym przychodzi nam montować wiszące szafki na płytkach. Większość z nas już samo wiercenie w płytkach zniechęca do samodzielnego montażu tego typu szafek, gdyż z reguły kojarzy nam się to z ciężką i trudną pracą. Jednak przy odrobinie wiedzy, odpowiednim sprzęcie oraz precyzyjnej ręce poradzimy sobie z tym zadaniem bez problemu! Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do montażu szafki na płytkach, jakie narzędzia będą nam potrzebne oraz jak dobrze to zrobić.

montaż szafki na płytkach - jak się do tego zabrać?

Szafka montowana na płytkach – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim wybierając mebel, który będziemy wieszać na płytkach, musimy sprawdzić jego funkcjonalność. Z reguły meble, które będą montowane na płytkach, są z nami na stałe – dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór, aby uniknąć rozczarowania. W przypadku gdy będzie to szafka łazienkowa nad lustrem, należy przemyśleć takie aspekty, jak obecność lustra czy oświetlenia. Dodatkowo przy takiej szafce musimy dokładnie obliczyć wysokość, na której chcemy ją powiesić, ponieważ musi być ona dostosowana pod nas tak, aby wygodnie było się przeglądać, golić czy nakładać makijaż. W przypadku klasycznych szafek do przechowywania, dokładnie oceńmy wielkość pomieszczenia, aby dostosować wielkość i głębokość tego typu mebla. W przypadku szafki umywalkowej pozostaje nam również kwestia osadzenia umywalki. Tego typu szafka powinna mieć specjalne otwory, przez które przekładamy węże zasilające baterie. Następnie nakładamy na nie uszczelkę, pierścień mocujący oraz nakrętki. Przez szparę musimy również przeprowadzić otwór spustowy, który również musimy zabezpieczyć uszczelką i nakrętką. Następnie ustawiamy umywalkę, pamiętając o rozprowadzeniu silikonu.

jak montować szafkę na płytkach - o czym trzeba pamiętać?

Wiercenie w płytkach – jak dobrze i bezpiecznie to robić?

Zanim zaczniemy jakiekolwiek wiercenie, upewnijmy się, że w miejscu, w którym zawiesimy szafkę, nie ma żadnych instalacji elektrycznych czy rozprowadzonych rur. Naruszenie ich może być niebezpieczne oraz spowodować wiele usterek. Aby sprawdzić, co znajduje się pod płytkami, możemy skorzystać z planów mieszkania, a jeśli takich nie mamy, zrobić to za pomocą wykrywacza przewodów.

Jeśli chodzi już sam montaż, zdecydowanie powinniśmy trzymać się instrukcji, którą dołączy producent mebla. Robienie wszystkiego po swojemu może skutkować zniszczeniem mebla lub jego niepoprawnym działaniem.

wiercenie w płytkach od czego zacząć?

Montaż szafki na płytkach – zrób to sam!

Przejdźmy już do samego montażu szafki na płytkach. Oczywiście w przypadku, gdy nie czujemy się pewnie, warto postawić na fachową pomoc, która, dzięki doświadczeniu i odpowiedniemu sprzętowi, bez problemu poradzi sobie z montażem szafki na płytkach. Jak wiadomo meble są różne, każdy z nas ma inne ściany czy płytki, a więc osobie bez doświadczenia może być czasami trudno ocenić swoje możliwości oraz to, co tak naprawdę trzeba zrobić. Natomiast jeśli jesteśmy przekonani do swoich umiejętności, poniżej wyjaśniamy, jak zamontować szafkę na płytkach.

Po pierwsze zapoznajmy się z instrukcją montażu, która z reguły dołączona jest do mebla – tu znajdziemy wskazówki, jak postępować oraz na co ewentualnie musimy uważać.

Montaż podwieszanej szafki w łazience

Następnie wybierzmy sposób, w jaki chcemy montować szafki na płytkach (o ile producent nie określił sposobu montowania swojego mebla). Szafki możemy zamontować za pomocą taśm montażowych – jest to zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób. Instalację możemy wykonać też w tradycyjny sposób z wierceniem otworów i użyciem kołków – tu potrzebna będzie nam sprawniejsza ręka, odpowiedni sprzęt oraz duża ilość czasu, jednak w tym wypadku mamy większą pewność, że szafka będzie się dobrze trzymać.

Do powieszenia samej szafki potrzebne będą nam następujące narzędzia:

  • poziomica,
  • szyna montażowa,
  • taśma malarska,
  • wiertarka i wiertło (najlepiej do szkła),
  • wkrętak,
  • kołki rozporowe (ważne, aby były o średnicy wiertła i śruby),
  • ołówek.

Na początek dokładnie określamy miejsce, w którym chcemy zawiesić szafkę na płytkach – z pomocą poziomicy zaznaczamy wysokość, na której będzie wisieć szafka. Jeśli jesteśmy pewni, że w miejscu wiercenia nie ma żadnych przewodów, przechodzimy do zadania! Zaczynamy wiercić wiertłem od szkła, gdyż w ten sposób zmniejszymy ryzyko uszkodzenia płytek. Jeśli wiertło będzie nam się ślizgać po powierzchni płytek i ciężko nam prawidłowo wykonać otwór na szafkę, możemy ułatwić sobie sprawę używając taśmy malarskiej. Taką taśmę naklejamy na miejsce otworu, ponieważ zapobiegnie ona ślizganiu się wiertła. A więc do dzieła i próbujemy jeszcze raz! Gdy już uda nam się odpowiednio wywiercić otwory pod szafkę, umieszczamy w nich kołki, dopasowujemy listwę montażową i przechodzimy do wkręcania śrub. Śruby należy najpierw wkręcić ręcznie, a następnie dokręcić za pomocą wiertarki. Teraz możemy przejść do powieszenia na listwie naszej wiszącej szafki. I tak właśnie należy zamontować szafkę na płytkach.

podwieszana szafka w łazience

Domyślamy się, że samodzielny montaż szafki wiszącej na płytkach może wydawać się skomplikowany, jednak postępując zgodnie z instrukcją i zasadami montażu szafek, powinniśmy poradzić sobie bez żadnych przykrych niespodzianek. Przed przystąpieniem do prac dokładnie prześledźmy całą instrukcję, zaplanujmy sobie każdy krok oraz zaopatrzmy się w potrzebne narzędzia.