Rozplanowanie przestrzeni i przemyślane działania - jak zorganizować bardzo małą łazienkę?

Organizacja niewielkiego metrażu zawsze stanowi ogromne wyzwanie dla projektantów. Odpowiednie planowanie może jednak pozwolić na stworzenie estetycznego i funkcjonalnego pomieszczenia. Bardzo mała łazienka wiąże się z koniecznością znacznego ograniczenia posiadanego wyposażenia. W pierwszej kolejności powinieneś zacząć od ustalenia priorytetów. Projektowanie rozpocznij od umieszczenia sanitariatów, czyli wybranej toalety, wanny lub prysznica oraz umywalki. W następnej kolejności możesz dodawać szafki oraz schowki. Pamiętaj o tym, aby wykorzystać elementy architektoniczne i wnęki, które mogą stworzyć dodatkowe przestrzenie do przechowywania przyborów toaletowych.

Mała łazienka z białymi i brązowymi płytkami

Wybór odpowiedniego wyposażenia - mała łazienka z prysznicem czy wanną?

Zastanawiasz się, jak zaaranżować łazienkę w bloku? Mała łazienka w bloku z prysznicem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę miejsca w niewielkim pomieszczeniu. W takich sytuacjach szczególną popularnością cieszą się prysznice typu walk-in z odpływem liniowym. Brak brodzika i tradycyjnej kabiny prysznicowej stanowi ogromną oszczędność miejsca i pozwala na wygodniejsze użytkowanie łazienki w trakcie dnia. Jeśli jednak pomimo małego metrażu Twoim marzeniem pozostaje wanna wolnostojąca, ciekawym wyborem może okazać się asymetrycznych wanna wolnostojąca przyścienna, którą dopasujesz do kształtu wnętrza.

Armatura i dodatki do małej łazienki - jaką szafkę wybrać pod umywalkę?

W żadnej łazience nie może zabraknąć także dodatkowych szafek, pozwalających na wygodne przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pozostaje szafka umywalkowa, która ułatwia aranżację przestrzeni. Za najbardziej ergonomiczne rozwiązanie uchodzi przy tym szafka pod umywalkę nablatową, która zajmuje relatywnie mało miejsca i pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu. Szafka pod umywalkę to jednak nie wszystko. Podczas aranżacji warto wykorzystać również ściany. Montaż dodatkowych półek ułatwi zachowanie porządku. Ciekawym wyborem będą metalowe koszyczki, które możemy przytwierdzić pod prysznicem lub obok wanny.

Nowoczesne płytki do łazienki na ścianę - co wybrać do niewielkiej przestrzeni?

Ważnym elementem każdej aranżacji są jednocześnie praktyczne płytki ceramiczne, które staną się dodatkową dekoracją wnętrza. W przypadku niewielkich przestrzeni najlepiej zdecydować się na jednolite jasne płytki ceramiczne, które stworzą bazę aranżacyjną. Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, sprawdzą się nowoczesne płytki do łazienki z połyskującym wykończeniem. Pamiętaj o tym, że jasne tonacje barwne możesz skutecznie przełamać nasyconymi odcieniami w kolorach zimnego niebieskiego i turkusu, które ciekawie urozmaicą niewielką łazienkę.

Jakie płytki wybrać na podłogę do łazienki w bloku?

Zastanawiasz się, jakie płytki na podłogę do łazienki wybrać? Oprócz klasycznych jednolitych kafli w jasnym odcieniu doskonale spiszą się atrakcyjne wizualnie płytki imitujące drewno oraz beton. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektach, stanowiąc uniwersalny wybór. Drugie natomiast najczęściej wybierane są w minimalistycznych wnętrzach. Ciekawym akcentem stylistycznym mogą stać się także płytki ceramiczne z motywem dekoracyjnym lub mozaiką. Rozwiązanie to jest często stosowane w prysznicach typu walk-in. Skoro wiemy już, jakie płytki do małej łazienki wybrać, przejdźmy teraz do dodatków.

Mała czarno biała łazienka z białymi płytkami i czarną armaturą

Jak urozmaicić niewielką łazienkę w bloku?

W przypadku małych przestrzeni nie warto przesadzać z ilością dekoracji. Nadmiar elementów i bogata paleta barwna mogą znacznie przytłoczyć wnętrze, optycznie je zmniejszając. W małej łazience nie powinno zabraknąć jednak lustra, które nie tylko pełni ważną funkcję praktyczną. Odpowiednio dobrane może stać się świetną ozdobą łazienki, powiększając wnętrze. Zadbaj przy tym o pasujące do reszty aranżacji podajniki na mydło, uchwyty na ręczniki oraz wygodne pojemniki do przechowywania utrzymane w stonowanej kolorystyce.