Kamień naturalny jest jednym z najlepszych materiałów na elewacje. Jest niesamowicie trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz każdą, nawet najgorszą pogodę. Materiały naturalne są zawsze unikatowe i nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych aranżacji, wykorzystujących ten sam materiał. Ba! Nie nawet uda Ci się znaleźć nigdy takiej samej płytki. Kolejnym plusem jest niesamowita różnorodność kolorów i wzorów, a dodając do tego wiele różnych materiałów skalnych, kamień elewacyjny możemy wybierać spośród tysięcy barw i deseni. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze takie zalety, jak izolacja, mniejsze rachunki zimą, brak wilgoci oraz, co za tym idzie, pleśni i grzyba w domu. Wisienką na torcie będzie tutaj cena, która w przypadku części materiałów, będzie bardzo niska.

Naturalny kamień elewacyjny produkowany jest z:

  • łupku,
  • bazaltu,
  • granitu,
  • kwarcu,
  • piaskowca,
  • gnejsu,
  • łupku kwarcytowego,
  • marmuru.

Każdy z powyższych materiałów charakteryzuje się innymi cechami i właściwościami, a przede wszystkim innymi barwami. Marmur to najczęściej kamień naturalny w kolorze białym lub z dodatkiem szarych żył. Granit występuje w tysiącach kolorów. Ten materiał najczęściej znamy z struktury jawnokrystalicznej oraz niesamowitego połysku, który zawdzięcza powierzchni polerowanej na wysoki połysk. Kamień elewacyjny z kwarcu to tak zwany kamień z brokatem. Zaletą tego kamienia są drobiny efektownie mieniące się w pełnym słońcu. Łupki znane są przede wszystkim ze swojej trwałości oraz pięknych matowych kolorów.

Nowoczesna elewacja z kamienia - zdobiona wysypanym bazaltem

Jak dobrać kamień na elewacje tak, żeby pasował do całości domu?

Jest to bardzo ważne pytanie. Nie jest tak prosto wybrać kamień elewacyjny tak, aby idealnie pasował do stylu, w jakim dom jest budowany. Kamień musi być przede wszystkim pięknym dodatkiem, a nie przytłaczającą i niepotrzebną wstawką. Należy dobrać taki materiał, który będzie pasował do całości i pozwoli podkreślić całość wystroju.

Główną zasadą, którą obecnie kierują się architekci, jest minimalizm. Cała aranżacja powinna opierać się na dwóch, maksymalnie trzech kolorach. Postępując w ten sposób, zwiększamy prawdopodobieństwo na to, że efekt będzie idealnie zgrany, a każdy element będzie do siebie pasował.

Kolejną zasadą jest kontrast. Należy dobrać takie materiały, aby dobrze ze sobą kontrastowały. Kolory powinny mieć podobną tonacje. W ostatnim czasie idealnie sprawdzają się połączenia bieli i szarości. Bardzo często jako trzeci kolor, dodatek oraz podkreślenie domu, wykorzystuje się brąz. Do tego świetnie nadaje się kamień elewacyjny lub drewno.

Świetnym przykładem materiału na elewacje będą płytki łupek black slate. Ten materiał dekoracyjny z kamienia naturalnego występuje w kilku wielkościach. Najbardziej popularne to 30 × 60 oraz 10 × 30 cm.

Elewacja z paneli kamiennych pasująca do stylu domu

Poznaj wady i zalety zastosowania na elewacji kamienia dekoracyjnego

Kamień elewacyjny ma wiele zalet, a z zasadzie same zalety, choć niektórzy twierdzą, że posiada też jeden minus. Gdy jednak przyjrzymy się temu bliżej, okaże się, że ta wada wcale wadą nie jest. Wspomnianym minusem jest cena. Kamień elewacyjny można kupić już w okolicach 79 zł na promocji, co wydaje się niewygórowaną ceną za trwałość i oryginalny efekt. Jednak wiele produktów kosztuje więcej – 100, 150, a nawet 200 zł za metr kwadratowy płytek kamiennych. Jednak czy jest to aż tak dużo? Warto się nad tym zastanowić.

Wybierając taki materiał jak panele elewacyjne w średniej cenie 150 zł, dostajemy materiał, który jest inwestycją na całe dekady. Nie ma obawy, że coś się z nim stanie. Nigdy nie straci swojego koloru ani blasku. Dobrze zamontowany będzie cieszył przez wiele lat efektem, dokładnie takim samym, jak dzień po montażu.

W przypadku tradycyjnych elewacji z baranka czy pucu, musimy nastawić się na to, że za dwa, trzy lata elewacja straci swój kolor i będzie brudna. Co pewien czas będzie wymagała czyszczenia, a w końcu odświeżenia. Są to dodatkowe koszty i czas, a po 10 latach, a nawet wcześniej, może okazać się, że ostateczna cena przekroczyła już budżet potrzebny na elewacje z kamienia naturalnego, która jeszcze przez wiele lat nie wymagałaby żadnych poprawek.

Płyty na elewacji budynku obsypane kamyczkami w obrzezach granitowych

Pisząc o elewacji z kamienia, koniecznie należy wspomnieć o właściwościach izolacyjnych tego materiału budowlanego. Naturalny kamień dekoracyjny jest idealnym izolatorem. Dzięki niemu w domu latem będzie chłodniej, a zimą cieplej. Dodatkowo zaoszczędzisz na ogrzewaniu! Nie bez kozery jest także fakt, że kamień izoluje ściany przed wilgocią. Wilgoć w domu to same kłopoty – od mokrych i nieestetycznych ścian, po grzyba, który jest odpowiedzialny za astmę u dzieci.

Kamienna elewacja to koncept także w nowoczesnym budownictwie

W nowoczesnym budownictwie rewelacyjnie sprawdzą się płytki kamienne w szarych odcieniach. Są one bardzo podobne do betonu, tak lubianego w tym stylu wnętrzarskim. Dodatkowo kamień naturalny jest dużo trwalszy od betonu.

Na elewacje można też wykorzystać panele elewacyjne biało-szare, które charakteryzują się kwarcową, pięknie połyskująca powierzchnią. Za jego pomocą można zaaranżować wiatrołap lub cokół domu.

Kamień na elewacji dobrze komponujący się ze schodami i ogrodem z kamienia

Trwały montaż kamienia elewacyjnego – właściwa impregnacja to solidny i piękny efekt na długie lata

Płytki z kamienia naturalnego montuje się bardzo podobnie jak tradycyjny gres, płytki ceramiczne czy płytki z betonu architektonicznego. Należy jedynie pamiętać, aby zastosować klej na bazie białego cementu lub klej do kamienia naturalnego. W innym wypadku, kiedy zastosujesz zwykłe masy klejące do płytek ceramicznych i gresu, po pewnym czasie mogą pojawić się brzydkie wykwity na kamieniu. Niestety są one nie do wyczyszczenia. Dlatego zawsze pamiętaj, aby wybierać odpowiedni klej do tego materiału.

Kolejnym ważnym elementem podczas montażu naturalnego kamienia ozdobnego elewacji jest odpylenie lewej strony płytki oraz ściany. Warto też wcześniej zagruntować ścianę, jednak jeszcze przed tym konieczne ją odpyl. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że klej spełni swoje zadanie. W przypadku zagruntowania pyłu, może okazać się, że zamiast do ściany płytka przyklei się do tych drobinek, by po chwili odpaść.

Nie można zapominać też o tym, że warstwę klejąca należy wyrównać za pomocą grzebienia murarskiego tak, aby klej dolegał do całej płytki. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku paneli elewacyjnych, które składają się z mniejszych elementów sklejonych ze sobą za pomocą żywicy.

Płyty kamienne na elewacji budynku

Ile kosztuje kamienna elewacja? Jak obliczyć koszt 1 m2 kamienia na elewacje domu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, cena metra kwadratowego zależna jest od materiału. Całościowo, razem z montażem, można mieć elewację z kamienia naturalnego w cenie nawet od 160 zł, a może to kosztować nawet 400 zł. Wszystko zależy w jakim województwie ma być montaż, jaki materiał wybierzesz, jak duża jest elewacja oraz od jeszcze kilku innych czynników.

Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do naszych salonów. Klink Katowice i inne oddziały są gotowe, aby doradzić i pomóc w doborze materiałów.