Jeszcze przed próbą stworzenia projektu każdy, nawet projektant z wieloletnim doświadczeniem, szuka natchnienia w Internecie. Świetnymi stronami, na których można znaleźć naprawdę wiele inspiracji jest Homebook oraz Pinterest. Na tych portalach codziennie pojawiają się tysiące zdjęć z aranżacji w różnych stylach.

Przeglądając wizualizacje łazienek, warto zapisywać sobie elementy, które Cię zainteresują. Tym samym stworzysz sobie pewien obraz tego, co powinno znaleźć się w Twojej łazience.

Tworząc koncepcje swojego projektu, warto opierać się o pewne założenia i koncepcje związane ze stylem wnętrzarskim. Dzięki temu masz gwarancję, że mimo różnych pomysłów łazienka stworzy spójną całość, a dodatkowo może uda znaleźć się wymarzony materiał, jak płytki ścienne imitujące drewno lub kamień.

aranżacja łazienki o co zadbać

Rodzaje koncepcji i stylów wnętrzarskich urządzania łazienki

Zachowanie koncepcji konkretnego stylu jest bardzo ważne. Dzięki postępowaniu zgodnie z wytycznymi uda się stworzyć wnętrze jak z deski kreślarskiej architekta wnętrz.

Przeszukując liczne aranżacje w internecie na pewno spodoba Ci się kilka, a nawet kilkadziesiąt z nich. Należy sprawdzić w jakim stylu została wykonana dana aranżacja, zaznajomić się z nią i podczas tworzenia swojego wymarzonego wnętrza, trzymać się jej.

Takie podejście pozwoli uniknąć wielu błędów, a co za tym idzie straty czasu oraz pieniędzy.

Warto zaznaczyć, że architekci wyróżniają wiele stylów. Niektóre z nich są do siebie bardzo podobne, inne zaś są całkowicie różne.

Styl minimalistyczny

Jednym z coraz częściej wybieranych stylów wnętrzarskich jest styl minimalistyczny. Takie wnętrza zyskują coraz większą popularność ze względu na kilka rzeczy. Ich główną zaletą jest niesamowity porządek i brak niepotrzebnych elementów, które często zamiast dekorować, tylko zagracają pomieszczenie. Warto pamiętać, że dzięki takiemu podejściu małe łazienki najczęściej zyskują optycznie większą przestrzeń. Krótko mówiąc – w łazienkach minimalistycznych powinno być tylko to, czego się używa, bez zbędnych i niepotrzebnych elementów dekoracyjnych. Dekoracją mają być elementy użytkowe, czyli piękne płytki ścienne i posadzkowe, prysznic, wanna i inne niezbędne w łazience rzeczy.

nowoczesna minimalistyczna łazienka z kamiennymi płytkami

Styl kolonialny

Styl kolonialny to idealne wnętrze dla każdego podróżnika lubiącego czerpać inspiracje z kultur całego świata, ponieważ jego zadaniem jest łączenie różnych elementów. Takie wnętrza są prawdziwą zagwozdką nawet dla doświadczonych artystów. Bardzo ciężko połączyć elementy, które zwykle sporo się od siebie różnią. Jednocześnie może to być ogromna szansa na stworzenie w łazience niesamowitej aranżacji, której nie ma nikt inny.

Podobnych stylów jest całe mnóstwo: styl skandynawski, styl loftowy czy bardzo popularne style klasyczny i nowoczesny. Pamiętaj, aby zawsze działać zgodnie z zasadami. Dzięki temu nie tylko stworzysz piękne wnętrze, ale unikniesz wielu błędów.

 

Modne formaty i wzory płytek ceramicznych – jak przystąpić do aranżacji?

Jeśli szukasz modnych formatów, to wybieraj duże płytki. W zasadzie im większe, tym lepsze. Dzisiaj coraz częściej rezygnuje się ze standardowych kafelków, a wybiera płyty wielkoformatowe, które mają rozmiary rzędu 60 × 120, a nawet 120 × 240 cm!

Nie oznacza to, że tradycyjne płytki ceramiczne odeszły w niepamięć. Zmieniły się jedynie formaty. Kiedyś schematycznie kładło się płytki wielkości 15 × 15 czy 20 × 20 cm. Na tę chwilę są to płyty sporo większe. Standardowym formatem jest 30 × 60, 40 × 60 i 60 × 60 cm. Płytki mniejsze produkowane są zwykle w konkretnym celu – mają imitować jakiś konkretny materiał z dawnych lat, jak na przykład płytki znane z pieców kaflowych lub te ze starodawnych włoskich łaźni, bogato ozdobione lub fajansowe.

Oczywiście oprócz tradycyjnych gresów czy płytek ceramicznych jest jeszcze kamień naturalny. Ten materiał świetnie sprawdza się do aranżacji łazienek. Prócz niesamowitych wzorów i kolorów płytki kamienne są też niesamowicie trwałe, a część z nich jest nawet trwalsza niż gres techniczny!

piękna łazienka z kamieniem naturalnym we wnęce ściennej

Bathroom design – dobór wzorów, kolorystyk i faktur płytek oraz zaplanowanie oświetlenia

Planując łazienkę, trzeba brać pod uwagę jej wielkość. Najczęściej nie ma w niej zbyt wiele miejsca. Zwłaszcza jeśli są to łazienki w mieszkaniach lub apartamentach. W takim miejscu koniecznie należy wykorzystać jasne aranżacje, które optycznie powiększą całe pomieszczenie. Jeśli zdecydujesz się na ciemne kolory, to przebywanie w łazience mogłoby Cię przytłoczyć, a przyjemność z kąpieli byłaby zdecydowanie mniejsza.

W łazienkach bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. Przede wszystkim powinno być rozlokowane w taki sposób, aby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone. Jeśli pozostawisz zacienione miejsca, łazienka będzie wydawać się mniejsza.

Białe czy jasnoszare płytki, a zwłaszcza te polerowane, idealnie odbijają światło. Sprawią one, że łazienka będzie jeszcze lepiej doświetlona.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych aranżacji z wykorzystaniem płytek ceramicznych, gresu oraz płytek kamiennych z łupku, granitu, a nawet marmuru

łazienka z dużą ilością światła i zieleni

Jak dobrać kolor i rozmiar fug? Porady na modne łączenie płytek

Kolor fugi musi być dobierany do koloru płytek. Najczęściej tak, aby nie było jej widać, jednak to wszystko zależy od realizacji. Jeśli planujemy wykonać imitację ściany z cegły, kamienia murowego czy klinkieru, fuga jest niezbędnym dodatkiem dekoracyjnym. W takim wypadku stosuje się różne kolory fugi, w zależności od tego, jaki kontrast chcemy uzyskać.

Warto jednak dodać, że biała fuga nie jest najlepszym wyborem. Mimo że na początku bardzo ładnie i estetycznie wygląda, to z czasem złapie brud i będzie oszpecić płytki na posadzce i płytki ścienne.

 

Płyty wielkoformatowe do łazienki sposobem na odpowiednie odwzorowanie klimatu

Ostatnim krzykiem mody są płyty wielkoformatowe. Ten materiał ma szereg zalet, ale jego największym atutem jest niemal brak lub całkowity brak widocznych łączeń. Efekt wykorzystania tego materiału przypomina pomieszczenie, a w tym wypadku łazienkę, wykute w skale.

spieki kwarcowe calacata

Spieki kwarcowe, bo to one najczęściej są wykorzystywane do takich aranżacji, są niesamowicie trwałe. Jedyny materiał, który może im dorównać, to gres oraz granit. Spieki kwarcowe to materiały półkamienne, które odporne są niemal na wszystko. Wykorzystanie ich w łazience gwarantuje nie tylko niesamowity efekt, ale także nietuzinkową trwałość. Jeśli tego właśnie chcesz, to koniecznie wybierz płyty wielkoformatowe ze spieku kwarcowego.

Niestety przy montażu spieków wielkoformatowych istnieje pewien problem. Mowa o transporcie oraz przeniesieniu ogromnych i ciężkich płyt do łazienki. Jednak jeśli zależy Ci na aranżacji ścian bez fug, a nie da się u Ciebie zamontować spieku, to mamy świetne wyjście. Rozwiązanie to fornir kamienny, który sprzedawany jest w podobnych wymiarach jak płyty wielkoformatowe ze spieku, z tą jednak różnicą, że można je zwinąć w rulon podobnie jak tapetę. Dlatego materiał ten często jest nazywany tapetą kamienną.