Wydzielenie konkretnych stref w naszym domu jest niezwykle istotnym elementem, ponieważ pozwala na zapewnienie lokatorom komfortowych warunków mieszkalnych. Wnętrza z reguły dzielimy według funkcji, jaką pełnić ma dana strefa pomieszczenia – część dzienną, nocną oraz gospodarczą.

Na podzielenie swojego mieszkania mamy kilka sposób. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu postawienie ściany gipsowo-kartonowej. Innym sposobem mogą być różnego rodzaju elementy dekoracyjne – parawan, zasłona czy roleta. Jednak w przypadku coraz częściej spotykanych salonów z aneksem kuchennym, tego typu rozwiązania nie będą najlepszym pomysłem, a czasami będą wręcz niemożliwe do zrealizowania. Warto w takim wypadku wydzielić konkretne strefy za pomocą podłogi. Jest to prosty, ale niezwykle efektowny sposób.

Połączenie salonu z kuchnią

Jak wydzielić strefy w domu za pomocą podłogi?

Podział stref za pomocą podłogi jest łatwym, a do tego nieinwazyjnym rozwiązaniem, pozwalającym zachować otwartą przestrzeń. Gdy pomieszczenie kuchenne stanowi jedną część z salonem oraz miejscem jadalnianym, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów na dodanie przestronności oraz swobody – i właśnie dlatego warto postawić na wydzielenie stref podłogą.

Podłoga to niezwykle ważny element każdego wnętrza, ponieważ to ona ma bardzo duży wpływ na charakter całej aranżacji. W dużych mieszkaniach oraz domach wydzielanie stref za pomocą podłogi pozwala uniknąć przytłaczającego swą skalą wrażenia poczekalni czy sklepu. Ponadto ciekawe kompozycje łączące różniące się od siebie płytki czy kamień z drewnem są dekoracją samą w sobie, jednak również w tym wypadku potrzebne jest wyczucie stylu.

Oddzielenie strefy kuchennej od mieszkalnej możemy zrealizować na kilka sposób. Może to być bardziej delikatna kompozycja, która nie będzie rzucać się w oczy, a w subtelny sposób podzieli całą przestrzeń. Możemy również zastosować dwa kompletnie różne od siebie materiały, jednak warto w tym przypadku zestawić ze sobą produkty, które razem dobrze się komponują (np. drewno z kamieniem). Podłoga w części kuchennej powinna również pasować do mebli kuchennych.

Połączenie salonu z kuchnią

Jakie materiały wybrać?

W przypadku salonów z aneksem kuchennym wybór odpowiednich materiałów jest niezwykle istotną kwestią. Warunki w części kuchennej będą oddziaływać przecież na całą przestrzeń. Najpopularniejszym połączeniem ostatnich lat jest drewniana posadzka w części salonowej skomponowana z płytkami ceramicznymi lub kamieniem w strefie kuchennej. Drewno, jak wiadomo, dodaje wnętrzu ciepłego i niepowtarzalnego klimatu, a zarazem jest niezwykle eleganckim wykończeniem. W kuchni, czyli tam, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na zniszczenia, doskonałym rozwiązaniem są z kolei płytki, które gwarantują trwałość, wysoką odporność na uszkodzenia oraz wilgoć.

Warto również w tym wypadku rozważyć kwestię gresu drewnopodobnego. Materiał ten cechuje się wszystkimi właściwościami fizycznymi, jakie mają płytki, a dodatkowo doskonale imituje drewno. Niektóre płytki drewnopodobne ciężko odróżnić od prawdziwych desek. Doskonała imitacja słoi i faktur sprawiają, że płytki tego typu wyglądają niemal identycznie jak deska. Decydując się na gres drewnopodobny, będziemy mieć płytki na całej przestrzeni, jednocześnie mając możliwość wydzielenia stref za pomocą płytek kamiennych, które idealnie wkomponują się w tego typu aranżację.

Połączenie salonu z kuchnią

Nasze propozycje podziału stref w mieszkaniu

Pierwszą naszą propozycją, już wcześniej wspomnianą, jest połączenie gresu drewnopodobnego z płytkami imitującymi kamień. Płytki o modnym odcieniu, które doskonale imitują drewno, połączone z płytkami przypominającymi beton, to przepis na elegancką, a jednocześnie atrakcyjną wizualnie aranżację. Bardzo dobrym wyborem będzie tu gres drewnopodobny Roverwood Natural połączony z płytkami Ark Silver Lappato, które wyróżniają się elegancją i ponadczasowym stylem.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w strefie kuchennej niecodziennych i wzorzystych płytek połączonych z klasycznymi np. szarymi kaflami wielkoformatowymi. Tego typu aranżacja doskonale sprawdzi się w prostych i minimalistycznych wnętrzach, ponieważ to podłoga doda całemu mieszkaniu charakteru i będzie dekoracją samą w sobie. Prosta kuchnia, bez zbędnych dodatków, z okładziną podłogową o oryginalnym wzorze będzie nie tylko wyróżniającą się strefą, ale również bardzo efektowną kompozycją.

W przypadku postawienia na gres drewnopodobny mamy jeszcze jedną ciekawą opcję, która pozwoli nam na wydzielenie stref w naszym mieszkaniu. Kuchnię od salonu możemy oddzielić, wykorzystując ten sam materiał, ale układając go w inny sposób, aby zaakcentować poszczególne strefy. Płytki drewnopodobne o podłużnym kształcie, które swoim wyglądem przypominają prawdziwą deskę, pozwalają na eksperymentowanie z ich kompozycją. W salonie możemy postawić na klasyczne ułożenie, które idealnie odnajdzie się w tej części pomieszczenia.

Połączenie salonu z kuchnią

Natomiast w kuchni możemy zamontować płytki drewnopodobne w modną jodełkę, która prezentuje się efektownie, a dodatkowo oddziela część kuchenną od salonu w subtelny sposób. Tego typu rozwiązanie umożliwia stworzenie podłogi w jednym kolorze, która podzieli pomieszczenie swoim różnorodnym efektem wizualnym.