Pomysły na podłogę tarasową – od klasycznej elegancji do nowoczesnej prostoty

Zanim wybierzemy materiał na podłogę tarasową, należy zastanowić się nad ogólną koncepcją, w jakiej zostanie urządzony ten obszar domu. Jeśli zależy nam na ponadczasowych rozwiązaniach, wybierzmy klasyczną elegancję. Ze względu na dużą wytrzymałość i trwałość, doskonale sprawdzi się w tym przypadku gres techniczny w kolorze szarym, brązowym albo beżowym. Możemy również wybrać płytki w strukturze drewna, które nawiązują do natury. Świetnie prezentują się zwłaszcza w pełnych roślinności ogrodach. Idąc z duchem czasu i będąc na bieżąco z obowiązującymi trendami, postawmy na nowoczesną prostotę. Tutaj ponownie dobrym wyborem będzie gres techniczny, ale możemy też zdecydować się na antypoślizgowe płytki ceramiczne.

Taras z płytkami i granitowymi obrzeżami

Jaka podłoga na taras sprawdzi się najlepiej – wybór, który przetrwa próbę czasu

Na tarasie panują specyficzne warunki, i to bez względu na to, czy jest on zadaszony, czy nie. Podłoga musi być więc:

  • odporna na zmiany temperatur,
  • mrozoodporna,
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • antypoślizgowa,
  • odporna na wilgoć.

Na te czynniki należy zwracać uwagę, wybierając płytki zewnętrzne. Powinny one charakteryzować się trwałością, dzięki której podłoga posłuży nam przez wiele kolejnych lat. Dobrze, aby była łatwa w utrzymaniu, a zwłaszcza czyszczeniu.

Trwały i solidny taras – czym kierować się przy dobieraniu materiałów wykończeniowych?

Wybierając materiały wykończeniowe na taras, większość kieruje się przede wszystkim estetyką wykonania. Jest to bardzo istotna cecha, jednak trzeba też wziąć pod uwagę parametry techniczne. Trwałość i solidność zapewni nam gres techniczny - jest to materiał odporny na działanie czynników zewnętrznych, a dodatkowo łatwo utrzymać go w czystości. Dobrym rozwiązaniem będą też wieloformatowe płyty tarasowe, które wykazują się dużą wytrzymałością. Dużą popularnością cieszy się też kamień naturalny - podłoga wykonana z kamienia jest twarda i odporna na ścieranie. Wymaga jednak większej pielęgnacji i dobrego zabezpieczenia, dlatego jest nieco trudniejsza w utrzymaniu.

Tania podłoga na taras – jak zaoszczędzić na wykonaniu bez utraty jakości?

Aranżując taras, często nie dysponujemy dużym budżetem. Zastanawiając się, czym wyłożyć taras, szukamy tańszych, ale efektywnych rozwiązań. Materiał na taras zewnętrzny musi spełniać pewne kryteria - w przeciwnym razie nie będzie trwały, a po kilku sezonach ponownie będzie trzeba go wymienić. Takie "błędne koło" sprawia, że finalnie i tak wydamy więcej pieniędzy. Tania podłoga na taras nie powinna być synonimem złej jakości. Jak więc zaoszczędzić? Warto rozważyć płytki kompozytowe na taras, ewentualnie nieco tańsze płytki ceramiczne. Doskonałym rozwiązaniem będą dla nas promocje i wyprzedaże, dzięki którym zaoszczędzimy nawet do 50%. Pośrednim sposobem na oszczędzanie jest też samodzielne wyłożenie podłogi, jednak nie podejmujmy się tego zadania, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia. Nawet drobne błędy mogą finalnie sporo kosztować.

Teraz z płytkami i zestawem ogrodowym

Zachowaj piękno na lata – sekrety efektywnej pielęgnacji i konserwacji podłóg tarasowych

Sposób pielęgnacji i konserwacji materiału zależy w dużej mierze od tego, co na podłogę na taras zdecydowaliśmy się położyć. Wybierając płytki gresowe albo ceramiczne, możemy sięgnąć po dedykowane środki czyszczące. Dobrze sprawdzi się też woda wymieszana z octem. Tego rodzaju podłoga nie wymaga specjalnej konserwacji, ale wszelkie plamy lepiej usuwać na bieżąco. Zaschnięte mogą być bowiem trudne do wywabienia. W przypadku kamienia naturalnego czy drewna nie eksperymentujemy ze środkami własnej produkcji, sięgając wyłącznie po specjalistyczne preparaty. Materiały te wymagają też okresowej impregnacji - podobnie jak przy czyszczeniu, wybieramy wysokiej jakości środki impregnujące. Renomowane preparaty są wydajne, dzięki czemu wystarczają na długo.

Różnice i podobieństwa – podłoga na balkon vs. podłoga na taras: czy wybór powinien być taki sam?

Podłoga na balkon cechuje się podobnymi parametrami, co podłoga na taras. Musi wykazywać niską nasiąkliwość, mrozoodporność, antypoślizgowość. W jednym i w drugim przypadku występują te same czynniki ryzyka w kontekście ewentualnego uszkodzenia. Niemniej jednak podłoga tarasowa musi dodatkowo posiadać wysoką klasę ścieralności, wyższą, niż płytki czy deski na balkon. Na tarasie chętnie spędzamy wolny czas z rodziną, często również zapraszamy gości. To właśnie tutaj grillujemy, pijemy popołudniową kawę czy imprezujemy do późnej nocy. Na balkonie częściej odpoczywamy w samotności, czasami służy on też do suszenia prania czy dekorowania domu roślinnością. Oczywiście, i w tym przypadku, im wyższa klasa ścieralności, tym lepiej, jednak wysoki standard pociąga za sobą wyższą cenę. Jeśli jednocześnie urządzamy balkon i taras, warto wybrać konkretny rodzaj podłogi, co dodatkowo pozwoli zachować spójny i estetyczny wygląd domu. Pamiętajmy, że płytki na balkon nie mogą być niskiej jakości, podobnie jak podłoga na taras. Choć jest to mniej uczęszczane miejsce, również narażone jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.