- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Nowoczesne płytki tarasowe w strukturze drewna – co położyć na taras? Deski, płytki czy kompozyt
Taras to miejsce naszego relaksu i odpoczynku, dlatego chcemy, aby był urządzony jak najbardziej praktycznie i funkcjonalnie. Bardzo ważną kwestią jest wybór podłogi tarasowej. Najbardziej cenionym rozwiązaniem od wielu lat są oczywiście drewniane deski, jednak tu musimy liczyć się z wymaganiami tego materiału. Do wyboru mamy kompozyt, a także płytki drewnopodobne, które cechują się niesamowitymi właściwościami fizycznymi. Co wybrać na taras? Jaki materiał na posadzce tarasowej sprawdzi się najlepiej? To wszystko wyjaśniamy poniżej!
Nowoczesny taras z drewna
Drewno to bardzo pożądany i ceniony surowiec. Materiał ten dodaje każdej przestrzeni niezastąpionego uroku i ciepłego klimatu. Drewniany taras to marzenie wielu osób. I nic w tym dziwnego, gdyż relaks na drewnianym tarasie nie może równać się z niczym innym. Deski są ciepłe i miłe w dotyku, co sprawia, że latem z chęcią się na nich rozsiadamy. Dodatkowo drewniany taras doskonale komponuje się z otaczającą go naturą, a wyposażony w odpowiednie meble tworzy przytulną i relaksacyjną przestrzeń.
Niestety pielęgnacja drewnianego tarasu będzie wymagała poświęcenia mu czasu oraz uwagi. Drewniany taras powinien przynajmniej raz w roku być dokładnie wyczyszczony oraz ponownie naolejowany, by zabezpieczyć materiał przed zmianą koloru i niszczeniem. Prawidłowa i regularna konserwacja to konieczność, jeśli chcemy, aby drewniany taras zachwycał swoim pięknym i nienagannym wyglądem przez wiele długich lat.
A co kompozytem?
Alternatywą dla osób, które chcą mieć drewniany taras, ale jednocześnie obawiają się obowiązków związanych z pielęgnacją prawdziwej deski, są tzw. deski kompozytowe. Materiał ten powstaje z połączenia mączki drzewnej, tworzyw syntetycznych oraz dodatków uszlachetniających. Deski kompozytowe do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, jednak cechują się innymi właściwościami fizycznymi.
Deski kompozytowe przede wszystkim nie pęcznieją i nie rozwarstwiają się, co w przypadku klasycznych desek nie jest takie oczywiste. Kompozyt jest też odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wadą desek kompozytowych jest niestety ich rysowanie i ścieranie – jednak tu możemy zniwelować tego typu mankamenty z pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego. Kolejnym minusem jest mocne nagrzewanie się, co sprawia, że nie będzie to dobre rozwiązanie dla tarasów pozbawionych zadaszenia.
W teorii deski kompozytowe nie potrzebują impregnacji. Natomiast w praktyce zdarzają się różne sytuacje. Duże promieniowanie UV, zabrudzenia czy plamy często zmuszają nas jednak do użycia specjalnego środka impregnującego.
Gres drewnopodobny – alternatywa dla prawdziwej deski. Nowoczesne i ponadczasowe płytki imitujące drewno
Nowoczesna technologia pozwoliła na stworzenie materiału, który w doskonały sposób zastępuje zarówno prawdziwe drewno, jak i deskę kompozytową. Mowa tu oczywiście o gresie drewnopodobnym, który z niesamowitą dokładnością imituje fakturę, kolor oraz wzór prawdziwego drewna.
Zacznijmy jednak od samego początku i skupmy się na tym, czym jest gres. Gres to mieszanka gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu. Płytki gresowe formowane są z wyżej wymienionej mieszanki, a następnie prasowane pod naciskiem. Następnie całość zostaje wypalana w temperaturze 1200 stopni Celsjusza w celu stworzenia jednolitej całości.
Sam proces powstawania płytek gresowych sprawia, że wyróżniają się one fenomenalnymi właściwościami fizycznymi. Przede wszystkim gres jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem, który wykazuje dużą odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Płytki gresowe charakteryzują się też niską nasiąkliwością i niewrażliwością na działanie czynników atmosferycznych.
Gres jest materiałem, który z powodzeniem może zdobić tarasy, bez obaw o to, że po czasie odpadnie czy zniszczy się. Oczywiście aby płytki na tarasie dobrze się trzymały, ważny jest też użyty do ich montażu klej, gdyż na zewnątrz posadzka nieustannie zmaga się ze zmienną temperaturą czy wilgocią.
W przypadku płytek tarasowych bardzo ważną kwestią jest też bezpieczeństwo. Oprócz tego, że płytki na tarasie muszą być trwałe, powinny także mieć też warstwę antypoślizgową, która zapobiegnie niebezpiecznym wypadkom. Płytki tarasowe nie powinny być śliskie nawet po deszczu czy podczas mrozów.
Wróćmy jednak do gresu drewnopodobnego. Materiał ten, dzięki wyżej wymienionym właściwościom fizycznym, stanowi doskonałą opcję dla ozdobienia tarasu i stworzenia nowoczesnej przestrzeni o ciepłym klimacie drewna. Nie sposób nie wspomnieć też o niepowtarzalnym wyglądzie płytek imitujących drewno. Płytki te imitują prawdziwe deski do tego stopnia, że czasami ciężko odróżnić je gołym okiem od pierwowzoru. Ponadto występują w wielu wzorach i kolorach, co sprawia, że możemy znaleźć kafle naśladujące najróżniejsze gatunki drzew. Atrakcyjny wygląd tego typu płytek połączony z cechami fizycznymi gresu sprawia, że tak zaaranżowany taras będzie cieszył oko przez wiele lat bez konieczności czasochłonnej impregnacji.
Podłoga na taras z kamienia? Całkowite przeciwieństwo drewna w nowoczesnej odsłonie
Nowoczesne tarasy nie tylko cenią sobie drewno i jego alternatywy, ale również szlachetny i ponadczasowy kamień naturalny. Podłoga z kamienia jest twarda, odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto większość kamieni jest obojętna na działanie czynników atmosferycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji taras udekorowany płytkami z prawdziwego kamienia przetrwa dziesiątki lat.
Warto jednak wiedzieć, że nie każdy kamień może zostać użyty jako okładzina zewnętrzna. Warto natomiast postawić na takie rodzaje kamienia jak: granit, kwarcyt czy bazalt.