Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu. Powinna być wygodna, relaksująca i przytulna, ponieważ jest to miejsce, w którym możemy odpocząć po długim dniu w pracy lub szkole. Chociaż małe łazienki nie są ulubionymi wnętrzami, to jednak mogą wyglądać świetnie, jeśli wybierzemy odpowiedni projekt. Urządzając małą łazienkę, musimy pamiętać, że płytki powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Mogą one optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że stanie się ona bardziej atrakcyjna. Wybór dekoracji zależy od tego, ile pieniędzy chcemy na nią przeznaczyć, ale nawet w przypadku małych łazienek można znaleźć piękne płytki, które wzbogacą wystrój. Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów płytek, które doskonale nadają się do tworzenia wyjątkowych łazienek w domach dowolnej wielkości. Płytki wielkoformatowe są popularne, ponieważ zapewniają duży obszar pokrycia przy użyciu tylko jednej płytki.

płytki wielkoformatowe w małej łazience

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Współczesne aranżacje pokazują, że wielkość płytek, które zostaną zastosowane w łazience, może odmienić całkowicie wrażenia wizualne. Przy urządzaniu małego wnętrza ważny jest wybór odpowiednich płytek. Ogólnie rzecz biorąc, w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, ponieważ powiększają i rozjaśniają wnętrze. Dobrym rozwiązaniem są płytki białe, kremowe, beżowe lub jasnoszare. Najlepiej unikać ciemnych kolorów, ponieważ mogą one sprawić, że mały metraż będzie wydawał się jeszcze mniejszy. Ponadto należy unikać przesadnych wzorów i faktur, ponieważ mogą one być przytłaczające na małej przestrzeni. Zamiast tego wybierzmy proste, jednolite płytki w jasnych kolorach, aby nadać pomieszczeniu wrażenie rozświetlenia i przestronności.

Poza tym to, że nasza łazienka jest mała, nie musi oznaczać, że musimy kłaść małe płytki zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Obecnie dopuszczalne są wszystkie formaty płytek, w tym także płytki wielkoformatowe, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Wybór zależy, przede wszystkim, od naszego pomysłu na to wnętrze. Płytki wielkoformatowe zazwyczaj lepiej nadają się do łazienek, ponieważ tworzą iluzję przestrzeni, optycznie powiększając pomieszczenie. Na przykład, jeśli mamy małą łazienkę z białymi ścianami, ale chcemy, aby wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości, najlepszym wyborem będą płytki wielkoformatowe. To samo dotyczy również innych odcieni – każde płytki w dużym formacie dodadzą kilku optycznych centymetrów małej łazience.

Klasyczne płytki ceramiczne to doskonały wybór do każdego projektu łazienki, ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu, a jednocześnie pięknie wyglądają na powierzchni ścian. Wysokiej jakości płytki wielkoformatowe to doskonały sposób na dodanie stylu każdej łazience, a jednocześnie stworzenie iluzji przestrzeni poprzez sprawienie, że wydaje się ona większa niż w rzeczywistości. Tego typu kafle stanowią również ekscytującą alternatywę dla tradycyjnych formatów płytek ceramicznych, tworząc piękne punkty centralne, które pomagają odciągnąć uwagę od wąskich przestrzeni, takich jak korytarze czy klatki schodowe. Jednocześnie dodają charakteru i osobowości każdej przestrzeni.

płytki wielkoformatowe na ścianie w lazience

Aranżacja małej łazienki – jak zrobić to dobrze?

Mała łazienka to często problem dla właścicieli domów, ale przy odrobinie planowania i kreatywności można ją zamienić w przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Aby optycznie powiększyć małą łazienkę, warto zastosować płytki wielkoformatowe. Płytki wielkoformatowe doskonale nadają się do pokrycia ścian lub podłogi w małej łazience. Jeśli zdecydowaliśmy się na pokrycie obu powierzchni płytkami wielkoformatowymi, wybierzmy jasne kolory, ponieważ sprawią one, że pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Trzeba jednak dobrze przemyśleć ich ułożenie, ponieważ zbyt duża liczba cięć może sprawić, że efekt wizualny nie będzie taki, jak sobie to wyobrażaliśmy. Jeśli chodzi o fugę, dobrze jest wybrać cienką – mniejsze fugi wydają się być bardziej subtelne, a przy tym sprawią, że powierzchnia płytek będzie wyglądem przypominać taflę, co również optycznie powiększy wnętrze. Pamiętajmy jednak, że powinna być ona w tym samym kolorze, co płytki, dzięki czemu unikniemy efektu poszatkowania przestrzeni. Taki prosty zabieg pozwoli uzyskać efekt jednolitej płaszczyzny.

Oczywiście płytki w klasycznym rozmiarze wymagają zdecydowanie mniej wysiłku przy układaniu. Wystarczy ułożyć je w rzędach lub kolumnach, w zależności od wielkości pomieszczenia, a następnie wypełnić fugą lub cementem przestrzeń między nimi, aby się od siebie nie odsuwały.

klasyczne płytki w łazience

Dlatego, jeśli mamy zamiar sami układać płytki, warto rozważyć tę opcję, aby nie popsuć aranżacji wnętrza oraz samych płytek. Warto pamiętać, że płytki ułożone pionowo na ścianach, optycznie wydłużą pomieszczenie, natomiast ułożone poziomo sprawią, że będzie się ono wydawało szersze, niż jest w rzeczywistości (jest to również jakiś sposób na dodanie kilku centymetrów małym łazienkom). Im mniej płytek zastosowanych w łazience, tym większa będzie się ona wydawać. W przypadku małych łazienek warto zdecydować się na płytki w jasnych odcieniach, jednak aby przełamać monochromatyczne wnętrze, które dla niektórych może być nudne, warto dodać kilka dekoracyjnych akcentów, na przykład w formie mozaiki czy płytek strukturalnych w zbliżonym odcieniu. Taki zabieg urozmaici wnętrze, a przy tym nie zagraci już i tak ograniczonej przestrzeni.