Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tutaj przygotowujemy posiłki i spędzamy dużo czasu. Dlatego powinna być nie tylko ładna i praktyczna, ale także wygodna. Współczesne kuchnie stały się odrębnym stylem. Nie są one tylko pomieszczeniem, w którym się gotuje – to prawdziwe dzieła sztuki pod kątem aranżacyjnym. W nowoczesnych mieszkaniach kuchnia jest zazwyczaj otwarta na salon, dlatego powinna wyglądać stylowo i atrakcyjnie. I tu musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii: materiały, konstrukcje, kształty, wzornictwo i oczywiście kolory… Kwestia tego, jak urządzić kuchnię jest jedną z najważniejszych w aranżacji wnętrz – w końcu jest to pomieszczenie, z którego stale korzystamy, i które często się brudzi (gotujemy tu posiłki, smażymy potrawy itp.).

Jak zaaranżować estetyczną i elegancką kuchnię?

Jeśli chodzi o wybór kolorów do kuchni, wiąże się on zarówno z osobistym gustem, jak i względami praktycznymi. W końcu jest to miejsce, które większość ludzi widzi codziennie. Ogólną zasadą jest, że kolory powinny współgrać z ogólnym wystrojem kuchni i nie powinny być zbyt krzykliwe ani zbyt ciemne; nie ma jednak ścisłych reguł dotyczących dobierania kolorów, więc wszystko zależy od naszych upodobań. Na odcienie płytek mają wpływ kolory mebli, a także inne elementy wystroju kuchni (lampy wiszące, tapety lub blaty). Możemy wykorzystać tę okazję do stworzenia kontrastów lub spróbować dopasować je do siebie.

jak zaaranżować kuchnię - kolory płytek

Gdy planujemy zamontować w naszej kuchni ciemne lub jasne meble, musimy zdecydować, jaki kolor płytek na podłodze lub ścianach chcemy wybrać. Płytki w jasnych kolorach świetnie wyglądają w połączeniu z jasnymi meblami i odwrotnie. Jeśli chodzi o wybór koloru płytek lub mebli, musimy najpierw zdecydować, w jakim stylu chcemy urządzić naszą kuchnię. Przeróżnych stylów jest mnóstwo: od nowoczesnych i minimalistycznych, z niewielką ilością mebli lub bez nich, przez przestronne tradycyjne kuchnie pełne szafek i sprzętu AGD, po małe, często spotykane w mieszkaniach z niewielką ilością miejsca do przechowywania. Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniej kombinacji kolorów, takiej, która wydobędzie najlepsze cechy projektu kuchni i takiej, na którą z przyjemnością będziemy patrzeć każdego dnia.

Standardową praktyką jest układanie płytek, które są trwałe, odporne na brud i tłuszcz oraz łatwe do czyszczenia. Współcześni producenci oferują szeroki wybór pod względem rozmiarów, kształtów, faktur, a także kolorów i wzorów. Zastanawiając się, jakie płytki wybrać do swojej kuchni, należy pamiętać, że będzie się z nimi pracować codziennie – niezależnie od tego, jak dobrze wyglądają na początku, wkrótce będą wyglądać na zużyte, jeśli nie będą praktyczne i łatwe do czyszczenia.

stylowa kuchnia - płytki ścienne

Jak urządzić piękną i stylową kuchnię? Odpowiedni dobór kolorystyki

Najczęściej w kuchni chcemy uzyskać wyjątkowy efekt połączenia komfortu i przytulności z funkcjonalnością. Dlatego wybieramy jasne meble i jasne płytki kuchenne. Jasny kolor płytek pomaga nam to osiągnąć, zmiękczając ogólny obraz i czyniąc go mniej surowym, cieplejszym i bardziej przyjaznym. Jest to szczególnie ważne, jeśli pomieszczenie jest małe. Jednak warto wiedzieć, że wrażenie przestronności uzyskuje się również dzięki kontrastom. Oczywiście, w projektowaniu wnętrz nie ma sztywnych reguł, można łączyć ciemne meble z jasnymi płytkami lub odwrotnie. Kontrast jest bardzo skutecznym narzędziem w projektowaniu wnętrz, które można również wykorzystać przy wyborze kolorów płytek w kuchni. Kuchnia często otwiera się na pokój dzienny, więc powinna być stylowa i funkcjonalna. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednie kombinacje kontrastujących ze sobą kolorów mogą wywołać wrażenie nieładu i chaosu. Kontrastujące kolory sprawdzają się, gdy zastosowana jest duża różnica pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi odcieniami. Jeśli meble wykonane są z jasnego drewna lub metalu, dodanie ciemnej płytki ładnie je podkreśli. Z drugiej strony, jeśli użyto ciemniejszego drewna, jasne płytki pozwolą mu się wyróżnić i zabłysnąć.

kontrastujące kolory płytek w kuchni

Odważny kontrast kolorystyczny może stanowić mocny akcent w niektórych kuchniach. Takie połączenie ciepłych i chłodnych kolorów może nadać kuchni dynamiczny wygląd, który będzie się wyróżniał. Jest to szczególnie skuteczne, gdy chcemy nadać swojej przestrzeni osobowość lub stworzyć w domu obszar o niepowtarzalnym charakterze.

Właściwy schemat kolorów dla kuchni może być określony w dużej mierze przez to, jaki efekt chcemy uzyskać. Kuchnia w jasnych kolorach będzie czysta i jasna, natomiast ciemniejszy schemat kolorystyczny stworzy atmosferę ciepła i przytulności. Ciemne kolory szczególnie silnie oddziałują na wzrok w połączeniu z jaśniejszymi płytkami, takimi jak białe lub jasnoszare.

płytki kuchenne między meblami

Jeśli wolimy mieć pasujące do siebie kolory, spróbujmy wybrać jedną lub dwie dominujące barwy w kuchni. Możemy dobrać płytki do odcienia mebli, tworząc w ten sposób spójne, harmonijne, a także estetyczne wnętrze. Tego typu rozwiązanie bardzo często stosuje się w minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach. Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek, jest ich faktura. Płytki w jasnych kolorach będą wyglądały jaśniej, jeśli będą miały polerowane wykończenie, co doda pomieszczeniu blasku.