Styl skandynawski – cechy i rodzaje

Styl skandynawski jest obecnie jedną z najpopularniejszych aranżacji domów i mieszkań. Cechuje się pewną dozą surowości w połączeniu z rodzinnym wnętrzem. Z jednej strony wystrój jest w stonowanych kolorach, chociaż nie tak chłodnych jak w stylu nowoczesnym, a z drugiej strony jako dekoracje często służą przedmioty związane z historią rodziny – porcelana po babci, portrety dziadków czy wiekowe krzesła przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Płytka błyszcząca imitująca kafel

Styl skandynawski to rodzaj wystroju pomiędzy przesadnym stylem boho, w którym ciężko skupić wzrok na jednej dekoracji, ponieważ jest ich we wnętrzu nadmiar, a stylem minimalistycznym, w którym z kolei widać tylko te przedmioty, które są użytkowe. W pomieszczeniach z wystrojem skandynawskim nie znajdziesz zbędnych przedmiotów, ale też nie zaznasz chłodu minimalizmu. Pokoje są duże i przestronne, a do tego kolorystyka – biel w połączeniu z przyjemnym brązem, butelkową zielenią czy odcieniami koralowymi sprawiają, że wnętrza są dodatkowo optycznie powiększone. Meble do salonu w stylu skandynawskim, jak i z resztą meble do reszty mieszkania, muszą być solidne, funkcjonalne i ergonomiczne.

Wnętrza w stylu skandynawskim, czyli dlaczego kamień lubi drewno

Jeśli przypatrzymy się projektom wnętrz w stylu skandynawskim, to dojrzymy, że najczęściej do wystroju używane są drewno i kamień. Nie można zaprzeczyć temu, że drewno dodaje wnętrzom ciepła i sprawia, że chętniej przebywamy w pomieszczeniach z drewnianymi dodatkami. Najprostszym sposobem na to, żeby drewno zawitało do naszych skandynawskich wnętrz, jest wykonanie drewnianej podłogi. Wiadomo jednak, że deski drewniane czy panele łatwo zniszczyć – są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć, pod wpływem której puchną i nadają się już tylko do wymiany. Jest jednak na rynku produkt, dzięki któremu zyskasz wytrzymałość kamienia naturalnego z pięknem drewnianej podłogi.

Płytki drewnopodobne to idealne rozwiązanie, ponieważ wykonane są z gresu, który jest bardzo wytrzymałym materiałem, zdecydowanie trwalszym i trudniejszym w uszkodzeniu niż drewno. Jednocześnie są niemal nie do rozróżnienia od drewna – na fotografiach jest to niemożliwe, zaś na żywo dopatrzenie się różnic wymaga dokładnego przyglądania się. Jeśli zaś chodzi o używanie kamienia we wnętrzach skandynawskich, to sposobów do jego wykorzystania jest tak wiele, że chyba nie da się zebrać ich wszystkich, więc skupmy się na najważniejszych.

Płytka jasno drewniana - pasująca do klimatu stylu skandynawskiego

Kamień na podłogi, kamień na ściany, kamień na dekoracje – jaki kamień wybrać na ścianę, a jaki na podłogę do wnętrza w stylu skandynawskim?

Zacznijmy od początku. Podłogi można wykonać nie tylko z drewna lub, o wiele lepszych jakościowo, płytek drewnopodobnych, ale także z kamienia naturalnego. Do wyboru mamy granit, trawertyn, kwarcyt czy marmur – każdy z nich jest wytrzymały, elegancji, piękny i wart swojej ceny. Przykładowo płyty granitowe, które można wykorzystać do wykończenia podłóg, cechują się niesamowitą wytrzymałością i odpornością, a do tego mamy gwarancję posiadania niepowtarzalnego wzoru na podłogach. Każdy element posiada swój naturalny rysunek, który różni się od reszty, dzięki czemu możemy dopasować samodzielnie aranżację tak, aby tworzyła unikalną całość.

Do wykonania schodów, parapetów zewnętrznych i wewnętrznych, a także blatów, polecamy slaby i pasy, czyli płyty wielkoformatowe, które nadają się do dalszej obróbki. Można wykonać z nich również wyjątkowe aranżacje tarasów czy użyć do wykończenia elewacji w jej dolnej części. Na ściany polecamy kamień dekoracyjny pod postacią kamiennej mozaiki. Do jasnych skandynawskich wnętrz świetnie nadaje się jasny i delikatny, choć wytrzymały i trwały, marmur. Wśród produktów z kategorii mozaiki kamienne, znajdziemy również trawertyn w kolorystyce beżu, brązu oraz szarości oraz wyrazisty w kolorystyce łupek kamienny, który świetnie imituje cegłę.

Kamień na ścianie wnetrze skandynawskie z kamieniem w tlew inspiracja

Kamień dekoracyjny – inspiracje

Kamień dekoracyjny jest jednym z najlepszych wyborów do wnętrza skandynawskiego. Mowa oczywiście o kamieniu naturalnym, a nie gipsowych dekoracjach. Domy skandynawskie muszą być niezwykle trwałe, ponieważ, w odróżnieniu od Europy, w krajach skandynawskich domy i siedziby rodowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W Norwegii klan jednej rodziny mieszka w jednym domu nawet od 500 lat, remontując go i powiększając. Stąd ogromny nacisk na trwałe materiały stosowane do tych wnętrz.

Nie ma nic trwalszego od kamienia naturalnego. Do wnętrz skandynawskich można wykorzystać łupki, granity i bazalty. Każdy z tych materiałów naturalnie występuje w Skandynawii i cieszy się tam ogromną popularnością. Za pomocą płytek kamiennych można wykonać posadzki oraz ściany. Warto tez rozważyć wykończenie kamieniem takich elementów jak kominek, który w tym stylu wnętrzarskim odgrywa szczególną rolę.

Kamień na ścianie w salonie w stylu skandynawskim inspiracje

Posadzki kamienne – poznaj zalety podłogi z kamienia w wydaniu skandynawskim

Płytki podłogowe z kamienia są idealnym rozwiązaniem do wnętrz skandynawskich. Przede wszystkim ideologia trwałości oraz surowego akcentu przemawiają do wyboru kamienia naturalnego.

Kamień naturalny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przy wykorzystaniu kamienia nie ma obaw o to, że jak coś spadnie na posadzkę, to płytki będą do wymiany. Najlepsze rozwiązanie do salonów, tak aby zachować surowy charakter, to płytki z łupku o powierzchni surowołupanej. Idealnie wpasują się do tego wnętrza, mają jednak pewną wadę. Ze względu na ich strukturę, mycie tych płytek nie jest najprostsze, dlatego zamiennie można wykorzystać łupek w wersji szlifowanej. Płytki łupek Silver Grey to bardzo ciekawy materiał, który pasuje do wnętrz nowoczesnych i tradycyjnych.

Sypialnia w stylu skandynawskim inspiracje na masterbadroom

Salon z kamieniem dekoracyjnym na ścianie – najlepsze aranżacje

Salony skandynawskie są projektowane z niezwykłym wyczuciem. Przed projektantami wnętrz bardzo często staje trudne zadanie: jak zgrać wieloletnie pamiątki rodzinne z nowoczesnymi produktami, płytkami podłogowymi, kamieniem elewacyjnym i dodatkami.

Wnętrze salonu skandynawskiego musi być stonowane, nie ma tam miejsca na zbędne dodatki. Powinny być tylko te, które mają wartość sentymentalną. Dla innych nie ma miejsca. Jak wspomnieliśmy na początku, ten styl jest klasyfikowany pomiędzy surowym klasycyzmem, a przepychem znanym ze stylu boho. Takie projekty są bardzo trudne do zrealizowania. Ciężko jest wyważyć granicę pomiędzy idealną ilością dodatków, a zbędnym zagracaniem. Jest to trudne nawet dla doświadczonych projektantów.

Dlatego, aby ułatwić Ci aranżacje salonu, podpowiadamy, że powinieneś zdecydować się tylko na te dodatki, które są dla Ciebie ważne. Na rodzinne obrazy, dodatki ręcznie szyte przez babcie, pamiątki z szczególnych podróży czy prezenty ślubne. A całą resztą dekoracji będą piękne posadzki, ściany oraz inne użytkowe elementy, jak na przykład schody.

Świetnym dodatkiem dekoracyjnym, który dodatkowo nie będzie zagracać pomieszczenia, jest kamień dekoracyjny na ścianie. Warto wybierać w materiałach białych o surowej strukturze. Idealnym przykładem będą panele ścienne Marmur White. Sprawdzą się one pod kątem pięknego białego koloru, który jest bardzo ważny we wnętrzach skandynawskich, oraz surowej struktury płytki.