Marmur to bardzo ceniony materiał od wielu setek lat. W kulturze Rzymu odegrał on szczególna rolę, której efekt możemy oglądać do dziś. Za pomocą marmuru budowano oraz dekorowano najważniejsze budowle tamtych czasów. Stawiano za jego pomocą świątynie, budynki państwowe, jednak marmur służył także do ozdabiania ich wnętrz. Marmur wykorzystywano również w rzeźbiarstwie. Do dziś zachowało się wiele posągów, elementów dekoracyjnych w formie płaskorzeźb, a także mniejszych rzeźb z tego materiału. Jednym słowem, w tamtych czasach był on niemal uniwersalnym materiałem budowlanym i dekoracyjnym.

Wybieramy gres marmuropodobny

Obecnie marmur nadal jest bardzo cenionym materiałem, jednak zmieniły się trochę poglądy dotyczące jego trwałości. Mimo że dawniej marmur był uznawany za odporny budulec, to w dzisiejszych czasach już się tak o nim nie mówi. Przez niemal 2000 lat zmieniło się nasze postrzeganie tego, co trwałe. Dawniej, kiedy na rzeźbie, ścianie czy posadzce, powstało drobne pęknięcie, nikomu to nie przeszkadzało. Najczęściej nawet nikt go nie zauważał. Kiedy dzisiaj na płytkach tarasowych powstaje nam pęknięcie, mamy całkiem inne zdanie. Dlatego marmur nie jest uznawany za materiał do aranżacji zewnętrznych. Zwyczajnie nie spełnia on wymagań, jakie mamy do surowców stosowanych na zewnątrz.

Można stosować go we wnętrzach, jednak nadal płytki marmurowe wymagają pewnej uwagi oraz pielęgnacji. Posiadając posadzkę marmurową czy schody z marmuru, musimy je co jakiś czas impregnować, tak aby były one zabezpieczone przed kwasami, z którymi marmur, jako wapień, wchodzi w reakcje. Oblany sokiem z cytryny może zmatowieć lub delikatnie się przebarwić.

Idealnym zamiennikiem dla płytek marmurowych są gresy, których zadaniem jest imitować marmur naturalny. Czym różni się marmur naturalny od gresu? Jest kilka różnic. Przede wszystkim trwałość – na duży plus dla gresu. Cena w przypadku płytek gresowych też jest o wiele niższa. I chociaż dla wielu osób marmur to marmur – kamień naturalny, klasyczny, z ciekawą historią, to jednak sama idea i chęć posiadania może przesądzić nad wyborem gresu, który jest trwalszy, idealnie imituje płytki marmurowe i jest sporo tańszy.

płytki gresowe marmuropodobne - układanie

Płytki imitujące marmur – cena, opinie, zastosowanie

Gres marmurowy to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto szuka trwałego materiału wyglądającego jak kamień, którego nie trzeba specjalnie pielęgnować. Przewagą gresu nad granitem jest forma powstawania. Gres ma praktycznie takie same właściwości fizyczne jak granit, co pod kątem trwałości stawia go praktycznie na czele materiałów wykończeniowych.

Dodatkowo płytki gresowe bez żadnych problemów mogą być stosowane na zewnątrz. Można za ich pomocą zaaranżować taras, balkon czy elewacje. Jednak w przypadku tych pierwszych dwóch rozwiązań warto wybierać materiały, które posiadają strukturę antypoślizgową. Bezpieczeństwo to bardzo ważny aspekt i nie można o nim zapominać.

Gres jest bardzo twardym materiałem. Odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz wszystkie warunki atmosferyczne. Łącząc płytki gresowe z najlepszymi klejami, takimi jak Mapei Ultralite S2 lub Mapei Adesilex P9, masz gwarancję, że aranżacja przetrwa długie lata, bez obaw o najmniejsze pęknięcia czy odpadające płytki.

gres ala marmur

Płytki imitujące marmur do łazienki i salonu

Gres imitujący marmur jest znakomitym zamiennikiem kamienia naturalnego. Jest trwały i odporny, a przy tym praktycznie nie ustępuje wyjątkowym wzorom klasycznego marmuru. Przede wszystkim stosując gres marmurowy w salonach, nie musimy się obawiać o żadne problemy z rozlanymi sokami, które mogą zaszkodzić marmurowi naturalnemu. Gres ma trwałość niemal taką jak granit. Charakteryzuje się bardzo niską chłonnością i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego stosując go w salonie masz gwarancję, że wszystko będzie piękne i trwałe.

Płytki á la marmurowe rewelacyjnie sprawdzą się w salonach nowoczesnych, klasycznych oraz minimalistycznych. W każdym ze wspomnianych stylów wnętrzarskich panuje zasada, że wszystko we wnętrzu musi być po coś. Każdy element ma być użytkowy oraz pełnić rolę ozdoby i dekoracji. Dokładnie tak zachowuje się gres imitujący marmur. Jest rewelacyjnym i trwałym elementem, a dodatkowo przyciąga wzrok wszystkich domowników i gości.

Gres marmuropodobny w łazience

Marmury wykorzystywane w łazienkach najczęściej znajdują swoje zastosowanie na ścianach. Dlaczego tak się dzieje? Marmur, a także gres marmuropodobny, jest cudowny. Niestety są to płytki stosunkowo śliskie, ponieważ ich powierzchnia najczęściej jest polerowana na wysoki połysk. Dlatego warto je wykorzystać na ścianach, gdzie stworzą niesamowitą dekorację, a na posadzki w łazience lepiej wybrać płytki podłogowe, które charakteryzują się pewnym stopnie antypoślizgowości.