Jak urządzić modny salon? Najnowsze trendy w dobieraniu płytek ceramicznych i gresu

Wybierając płytki do salonu, powinieneś kierować się kilkoma zasadami. Jeszcze przed kupnem czy nawet wycieczką do hurtowni budowlanej, należy sobie zadać pytanie: co tak naprawdę chcę mieć w salonie? Dobrym wyborem jest skorzystanie z usług fachowca, na którego barki zrzucimy wątpliwości związane z doborem płytek i innych elementów dekoracyjnych do wnętrz. Jednak takie rozwiązanie ma jedną wadę – zabiera całą frajdę przy projektowaniu własnego domu. Często po wykończeniu pomieszczeń zgodnie z projektem i radami projektanta, mamy poczucie, że aranżacja nie ma wiele wspólnego z naszymi planami. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, aby samemu stworzyć swój projekt, który da Ci poczucie, że jesteś jedynym autorem swojego domu i jest on dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Aby samemu urządzić salon, należy koniecznie zdecydować, jaki styl wnętrzarski chcemy wykorzystać i dokładnie poznać wszystkie zasady jego aranżacji Musisz wiedzieć, co charakteryzuje dane wnętrze, jakie kolory są do niego odpowiednie, jakie dekoracje i meble wybrać. Takie podejście pozwoli Ci uniknąć wielu pomyłek, a co za tym idzie kosztów związanych z nietrafionymi zakupami.

Płytki gresowe drewnopodobna do modnego salonu
Trendy 2020 aranżacji salonów bardzo często opierają się o zasadę minimalizmu. Salony minimalistyczne pozbawione są zbędnych dekoracji. Wszystko musi być po coś, a jednocześnie powinno być dekoracją. Idealnym przykładem mogą być schody. Dobrze wykonane schody wewnętrzne, na przykład schody z kamienia granitowego lub marmuru, są nie tylko bardzo ważnym użytkowym elementem, ale także genialną dekoracja przyciągającą wzrok.
Warto skorzystać też z zasad kontrastu. Staraj się dobierać kolory tak, aby powstał między nimi kontrast. Biały i szary, brązowy i biały, grafitowy i szarobetonowy. Te trzy kompozycje kolorystyczne można bardzo często odnaleźć w aranżacjach roku 2019 i 2020 na czołowych portalach poświęconych aranżacjom wnętrz i salonów.

Nowoczesne aranżacje salonu w dużych formatach. Płytki wielkoformatowe i spieki

Bez wątpienia w cenie są płytki wielkoformatowe. Dawniej korzystano raczej z płytek w małym rozmiarze. 10 × 10, 15 × 15, czy 20 × 20 cm to standardy jeszcze z początków XXI wieku. Na tę chwilę najczęściej kierujemy się zasadą „im większe, tym lepsze”.

Dzieje się tak nie bez powodu. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozbawione jest ogromnej liczby fug i łączeń. W przypadku stosowania gresu wielkoformatowego, imitującego kamień naturalny, lub spieków kwarcowych mamy piękny efekt, w którym wzory układają się w jednolitą całość.

Spieki charakteryzują się także bardzo wysoką wytrzymałością oraz niesamowitymi i nigdzie nie spotykanymi wzorami. Dzisiaj bardzo często marmury zamienia się właśnie na spieki, które są dużo trwalsze, a wzory na nich łatwiejsze do okiełznania.

Płytki podłogowe do salonu powinny być proste w utrzymaniu czystości oraz trwałe. Będą takie właśnie wtedy, kiedy zastosujesz wielkoformatowe kafle podłogowe do salonu. Dodatkowo pozbędziesz się problemu z pękającymi fugami, które po pewnym czasie należy uzupełnić.

Spieki kwarcowe do modnego salonu

Minimalistyczny salon, aranżacje w stylu industrialnym – jakie płytki będą pasować?

Styl industrialny, czyli loftowy, powstał na gruzach fabryk XX wieku. Kiedy wielkie nowojorskie fabryki zaczęły się zamykać, w ich miejscach powstały mieszkania o wielkich powierzchniach.

Lofty charakteryzuje pięć zasad. Pierwsza i najważniejsza to ogromne wnętrze bez widocznych podziałów. Mieszkania loftowe mają bardzo często ponad 100 metrów kwadratowych i nie są widocznie podzielone ściankami działowymi. Kolejną rzeczą są kolory. Najczęściej wybierane barwy do wnętrz industrialnych to szarości przypominające beton, stal oraz kamień. Dodatkowo ważna jest tutaj biel, która optycznie jeszcze bardziej powiększa wnętrza. Istotną cechą tych pomieszczeń są surowe materiały i dodatki. Beton, kamień, stal, patyna i rdza to materiały i kolory, które idealnie się tam sprawdzają. Pozostają jeszcze stylowe dodatki i nietuzinkowe meble.

Idealne płytki loftowe to te w kolorach betonu oraz imitujące surowy kamień. Warto rozejrzeć się także w dziale płytki kamienne, mają one sporo do zaoferowania.

Szukając tradycyjne płytki podłogowe, koniecznie sprawdź gres z serii ARK. Rewelacyjnym rozwiązaniem będzie produkt Gres ark Silver - 120x60 Lappato.

Powyższy materiał łączy ze sobą zalety gresu i płytek wielkoformatowych oraz idealnie wpasowuje się w specyficzny styl panujący we wnętrzach lofotowych.

Styl skandynawski salonu – jakie płytki będą się odpowiednio komponować?

Styl skandynawski dzieli się na wiele odmian, jednak ta najbardziej znana, określana jest jako New Nordic. Charakterystyczne są tu białe ściany z dodatkiem białej cegły i jasne podłogi w kolorze jasnego drewna. To najbardziej rozpoznawalne cechy tego stylu wnętrzarskiego. Jednak jest jeszcze jedna ważna rzecz – filozofia skandynawska.

W krajach skandynawskich domy, a raczej siedziby rodowe, są czymś bardzo ważnym. Tam nie sprzedaje się domów ot tak. Jest wiele rodzin, które mieszkają w domach jeszcze po swoich pradziadkach, a niektóre z budynków są dziedziczone nawet od 500 lat, co daje nam przynajmniej 7 pokoleń!

Płytki gresowe gate white idealne do modnego salonu
Dlatego wnętrza skandynawskie powinny być przede wszystkim trwałe. Idealnym rozwiązaniem na posadzki jest wykorzystanie gresu drewnopodobnego. Płytki drewnopodobne idealnie imitują deskę podłogową i panele MDF. Na pierwszy rzut oka są nie do rozpoznania, a na zdjęciach jest to w zasadzie niemożliwe. Przewagą gresu nad deską i panelem jest trwałość, która jest bardzo ważna w filozofii skandynawskiej. Gres jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ciężko jest go trwale i widocznie uszkodzić, ale co ważniejsze płytki gresowe są odporne na wilgoć.

Szukając płytek do salonu skandynawskiego, koniecznie powinieneś odwiedzić dział płytki drewnopodobne. Zdecydowanym faworytem będą płytki drewnopodobne Las Vegas, które wyróżnia jasne, niemal białe drewno.