- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Płytki mozaikowe do łazienki i kuchni – mozaiki szklane, ceramiczne i kamienne
Mozaika, nie ważne jaka – ceramiczna, kamienna czy szklana, jest rodzajem płytek dekoracyjnych zwykle o małym formacie. Jednak nie jest to zasada, ponieważ istnieją także mozaiki w stylu greckim czy rzymskim, składające się z nieco większych płytek, jednak o różnym formacie i kształcie. Stąd najlepiej opisać mozaikę jako dekoracje artystyczną do wnętrz.
Formaty płytek mozaikowych oraz ich podziały: mozaiki szklane, ceramiczne i kamienne
Stosunkowo mały format daje ogromne możliwości wykorzystania mozaiki. Za jej pomocą można wykonać drobne elementy aranżacji w łazience czy kuchni. Przy ich użyciu można także wykończyć cokoły, dekory, okolice luster, brodziki, wanny. Poza tym jest to świetne rozwiązanie na podkreślenie większych elementów pomieszczenia. Łazienka zaopatrzona w mozaikę będzie przyciągać wzrok. Nie będzie również potrzeby dodawać do wnętrza żadnych dodatkowych dekoracji, które tylko zagracają pomieszczenie i zbierają kurz.
Przy stosowaniu mozaiki należy pamiętać o tym, że nie można z nią przesadzić. Wykańczając cokoły, dodając elementy na lustra oraz dodatkowo aranżując kabinę prysznicową z produktów tego typu, szybko dojdziemy do wniosku, że łazienka jest zdecydowanie zbyt mocno przepchana dekoracjami i zamiast ozdabiać wnętrze, odstrasza.
Modne kształty i wzory mozaiki
Jak wcześniej wspomnieliśmy, mozaika ma różne kształty, wielkości i wzory. Dlatego przed wyborem konkretnej dekoracji, warto się zastanowić, co chcemy uzyskać, wykorzystując daną mozaikę. Mozaika drobna zdecydowanie bardziej przykuwa uwagę. Mnogość wzorów, kolorów oraz specyficzne uczucie podczas chodzenia zapadają w pamięć. Niestety najdrobniejsza mozaika, która najczęściej osadzana jest na siatce, ma jedną ogromną wadę. Bardzo trudno jest ją zamontować równo, bez żadnych uchybień. Mozaika ceramiczna, szklana czy kamienna o najdrobniejszym formacie, która ma zostać główną dekoracją łazienki czy kuchni, musi być zamontowana idealnie, w innym wypadku straci swoje wszystkie walory dekoracyjne i możne nawet odpychać swoim wyglądem. Pamiętaj, decydując się na taki format, nie oszczędzaj na fachowcu. Wybierz tego, który może się pochwalić realizacją tego typu płytek.
Dużo łatwiejsza w montażu jest na przykład mozaika kamienna o nieco większym formacie. Na jednej siatce umieszcza się najczęściej 30 płytek tego rodzaju, podczas gdy mozaika drobna na tym samym formacie siatki występuje nawet w liczbie 100 sztuk. Im większy format i im mniej płytek, tym ostateczny montaż jest dużo prostszy, a realizacja dużo lepiej wykonana. Trudniej tutaj o uchybienia poziomu i zaniedbania przy nakładaniu fugi. Ostatecznie cena mozaiki o większym formacie jest również niższa, co dodatkowo przemawia za wyborem takich płytek.
Bardzo ciekawym kompromisem pomiędzy drobną a średnią mozaiką jest mozaika kamienna Metallic Green Brick w stylu cegiełki. Jeśli ufasz naszym radom, to mozaika trawertynowa, idealnie pasująca do wnętrz klasycznych, sprawdzi się świetnie pod każdym względem.
Mozaika kamienna i ceramiczna do łazienki. Co sprawdzi się najlepiej
Dobrym pytaniem jest, który rodzaj mozaiki najlepiej sprawdzi się w łazience, a jaki lepiej wybrać do kuchni. Tak naprawdę możesz wybrać niemal dowolnie, bo między każdym z tych rodzajów nie będzie widać wielkiej różnicy. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z praktycznego punktu widzenia, aby skorzystać nieco z zalet kamienia naturalnego czy płytek ceramicznych.
Mozaika kamienna to zdecydowanie dużo trwalszy materiał. Dodatkowo takie produkty jak mozaika trwertynowa Noce charakteryzują się naturalną, nierówną strukturą i są długowieczne. Nawet kiedy upuścisz na nie coś ciężkiego i część kamienia się obłupie, to pod spodem nadal pozostanie ten sam naturalny kamień. W przypadku ceramiki pozostałaby jedynie wymiana płytki. W przypadku zastosowania tej mozaiki kamiennej na posadzce, zyskasz również powierzchnię antypoślizgową. Jest to szczególnie ważne w łazience.
Mozaika ceramiczna jest z kolei śliska i pozbawiona porów. To eliminuje ją do podłogowych aranżacji łazienkowych. Jednak zaletą tego rodzaju materiału jest praktyczna powierzchnia, którą łatwo utrzymać w najwyższej czystości. Dlatego mozaika ceramiczna będzie świetnym rozwiązaniem na przykład na panel kuchenny między szafkami.
Dodatkowo warto wspomnieć, że mozaika ceramiczna niezbyt nadaje się na zewnętrzne dekoracje. Zwyczajnie może zacząć pękać pod wpływem zmiennych temperatur, wilgoci czy mrozu. Dużo lepiej sprawdzi się mozaika kamienna. Pamiętaj jednak, że należy wybrać kamień naturalny charakteryzujący się niską nasiąkliwością. Dzięki temu masz gwarancję, że nawet po długich latach nic nie odpadnie i nie będzie pękać.
Czy kuchnia to odpowiednie miejsce na mozaikę?
Kolejnym świetnym pytaniem jest to, czy mozaika nadaje się do kuchni. Nadaje się, jednak nie na podłogi oraz realizacje z wykorzystaniem dużej ilości tego typu produktów. Płytki ceramiczne i mozaika szklana zwykle mają intensywne kolory i są pierwszymi rzeczami, na którą zwracamy uwagę we wnętrzu. Dlatego wybierając taki materiał, możesz go wykorzystać w formie niewielkiej wstawki, ozdobny lub dekoracji. Nie ma mowy o montażu jej na całym panelu między szafkami kuchennymi, zwłaszcza w dużych kuchniach. Każdy gość, zamiast zwrócić uwagę na piękną kuchnię wykonaną na wymiar, idealnie dopasowane płytki podłogowe i płytki drewnopodobne, będzie oceniał wnętrze przez pryzmat mozaiki, która przykuje jego całą uwagę. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się tutaj mozaika o stonowanej kolorystyce. Idealnym przykładem jest mozaika kamienna, którą bez obaw można wykorzystać między szafkami kuchennymi.
Poza tym pamiętaj, że nie jest to najbardziej praktyczny materiał do utrzymania w czystości. Dlatego nie nadaje się on na podłogi do kuchni czy aneksów kuchennych. Dużo lepiej sprawdzą się gresy, tradycyjne płytki ceramiczne czy płytki kamienne, a mozaikę wykorzystaj głównie na ściany.