Hydroizolacja to zabezpieczenie przed nasiąkaniem materiałów wodą. Głównym elementem, który musimy zabezpieczyć, jest płyta betonowa. W przypadku piwnic największym problemem są wody gruntowe, które dostają się przez ściany betonowe do naszego wnętrza. Podstawową ochroną jest zrobienie izolacji od zewnątrz za pomocą odpowiedniej masy. Zaznaczmy, że w wypadku problemów z wodą gruntową, izolacja musi być wykonana na zewnątrz. Oczywiście w przypadku trudnych miejsc izolacja może nie być stuprocentowo trwała i czasem warto dodatkowo zabezpieczyć wnętrza. Mimo że nie ochroni to murów przed korozją, która prawdopodobnie i tak będzie znikoma, to zaizolowanie płyty od wewnątrz zabezpieczy nasze podłogi i ściany.

układanie płytek w piwnicy - klejenie

Jeśli efektem korozji będzie tylko drobne nasiąkanie, to negatywny skutek może być niewidoczny przez wiele lat. Wewnętrzna hydroizolacja piwnicy może sprawić, że płytki nie będą odpadać, a farba, lub również płytki, nie zaczną schodzić ze ścian.

Świetnym produktem do wewnętrznego zabezpieczenia ścian i podłóg, a w zasadzie materiałów wykończeniowych na nich położonych, jest produkt Mira 4650 aqua-stop flexibel. Głównymi zaletami tej masy hydroizolacyjnej jest niskie zużycie na każdy metr kwadratowy oraz wysoka trwałość, bo nawet do 15 m poziomu wody. Poza tym ten materiał gwarantuje rewelacyjne właściwości czepne, dzięki czemu położone płytki na pewno nie odpadną.

Opisany sposób zabezpieczenia często nazywa się wanną wewnętrzną, bo jest ostatnią deską ratunku, jeśli wody gruntowe w danym momencie osiągną zbyt wysoki stan.

Płytki podłogowe z tradycyjnej ceramiki czy gres szkliwiony – co sprawdzi się lepiej?

Poza hydroizolacją warto także zwrócić uwagę na to, jakie płytki montujemy do piwnicy oraz jakiego kleju używamy. Klej jest kolejną warstwą, zaraz po izolacji, która ma za zadanie chronić posadzki i ściany oraz, co ważniejsze, nie może reagować na wilgoć. W przeciwnym wypadku klej straci swoje właściwości, a wszystkie płytki podłogowe i płytki ścienne zaczną odpadać. Co zrobić, aby wszystko było trwałe i odporne?

płytki do piwnicy hydroizolacja

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni klej. Na rynku istnieje wiele mas klejących, które w dużej części nie spełniają podstawowych wymogów, zwłaszcza, jeśli są przetrzymywane w nieodpowiednich miejscach. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni materiał. Świetnym przykładem są kleje firmy Mapei. Dobry rozwiązaniem jest klej Mapei Adesilex P9. Jest to tani klej o niezłych parametrach. Dzięki sporej ilości dodatku żywic Adesilex P9 charakteryzuje się też pewną cechą odkształcalności. Warto jednak dodać, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednak nie daje ono pełnej gwarancji trwałości montażu.

Dużo lepiej sprawdzi się jeden z najlepszych klejów do płytek, Mapei S2 Ultralite. Jest to jeden z najczęściej polecanych produktów do montażu płytek w trudnych miejscach, jakimi są tarasy czy balkony. Pamiętaj także o podstawowych zasadach montażu. Klej należy rozrobić zgodnie z instrukcją, a następnie rozprowadzić go po całej powierzchni posadzki i wyrównać za pomocą szpachelki. Warto także nałożyć cienką warstwę masy na lewą stronę płytki, co poprawi nieco przyczepność.

Poza zrobieniem hydroizolacji i wyborem odpowiedniego kleju, warto także zadbać o płytki, które zdadzą egzamin w momencie, kiedy do wnętrza dostanie się wilgoć. Tradycyjne płytki ceramiczne mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli dojdzie do tego, że w piwnicy będą panowały podobne warunki i zmiany termiczne co na zewnątrz, może okazać się, że płytki zaczną pękać. Oczywiście nie od razu, ale za rok, dwa albo pięć lat. Dlatego w piwnicy dużo lepiej sprawdzi się gres i kamień naturalny.

płytki grafitowe w piwnicy

Gres i płytki kamienne do piwnicy – niska cena, wysoka jakość

Płytki gresowe są również płytkami ceramicznymi, jednak produkowane są w znacząco inny sposób. Warunki, w których powstają gresy, są bardzo podobne do tych, w których natura stworzyła granit. Dlatego właśnie gres to najlepszy wybór, jakiego możemy dokonać podczas aranżacji zewnętrznych, takich jak balkony i tarasy, ale również do pomieszczeń technicznych, jak garaż czy piwnica.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową gwarancję, że nic nie zdoła uszkodzić Twoich płytek w piwnicy, wybierz gres 20 mm. Jest to materiał stworzony specjalnie po to, żeby Twój dom nie ucierpiał nawet w najbardziej skrajnych warunkach atmosferycznych.

Poza gresem są jeszcze płytki kamienne. Kamień naturalny, a szczególnie granit oraz łupek, świetnie sprawdza się w każdym miejscu. Przede wszystkim wybór granitu płomieniowanego lub łupku naturalnego, czyli o powierzchni łupnej, daje Ci gwarancję bezpieczeństwa przed upadkiem. Płytki tego typu, dzięki nierównej i porowatej strukturze, charakteryzują się powierzchnią antypoślizgową. Poza tym trwałością przewyższają gres, a w sytuacji, kiedy na płytkę upadnie coś ciężkiego, najczęściej zostaje uszkodzona tylko wierzchnia warstwa, a sama płytka nie wymaga wymiany.

płytki podłogowe do piwnicy

Trwałe stopnie kamienne do piwnicy – schody granitowe

Pisząc o piwnicy, nie można nie wspomnieć o schodach do niej prowadzących. Schody piwniczne również są umieszczone poniżej poziomu gruntu, co jest równoznaczne z narażeniem ich na wpływ wilgoci. Na schodach także warto zastosować hydroizolację. A co z ich wykończeniem? Można zrobić to w tradycyjny, najczęściej stosowany w naszym kraju sposób, czyli wyłożyć je płytkami ceramicznymi, choć gres, z tych samych przyczyn, co na posadzce, sprawdzi się lepiej.

Jednak jest jedno dużo lepsze rozwiązanie. Zamiast płytek gresowych lub kamiennych, warto zastosować stopnie kamienne wycinane na wymiar. Nasza hurtownia oferuje stopnie o wymiarze 150 × 33 cm. Dzięki temu osobiście i bez dużych nakładów finansowych możesz wykonać schody kamienne pod wymiar.

płytki do kotłowni

Najczęściej takie zamówienia u kamieniarza to koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. U nas możesz kupić schody granitowe i wykończyć swoją piwnicę, nie przekraczając często nawet tysiąca złotych!