Połączenie bieli i czerni jest tak stare, jak znana jest nam cywilizacja. Symbolizują one dobro i zło, yin i yang, północ i południe. Przeciwieństwa z symboliki kontrastują ze sobą tak samo mocno, jak kolory czerni i bieli.

Biało czarne płytki w łazience minimalistycznej

Kontrast to połączenie ze sobą dwóch odmienności. W przypadku kolorów kontrast oznacza dwie barwy po przeciwnych stronach bieguna. Może to być biały i czarny, ale także czerwony i niebieski czy żółty i zielony. Mogą to być też dwa kolory szarości – jasny, przypominający beton, lub ciemny, nazywany antracytowym.

Najważniejszą rzeczą, jaką daje nam użycie kontrastu podczas aranżacji wnętrz jest podkreślenie. Zaaranżowanie pomieszczenia za pomocą odpowiednich kolorów kontrastujących ze sobą sprawi, że każdy element będzie wyróżniony i nic nie będzie się ze sobą zlewać. Warto jednak zachować w tym umiar. Zbyt natarczywe mieszanie dwóch tak mocnych kolorów sprawi, że w pomieszczeniu będziesz czuł się przytłoczony. Takie elementy, jak popularna szachownica są trudne do zaaranżowania w taki sposób, aby poprawiały stylistykę wnętrza, a nie ją psuły.

Dlatego w tym momencie warto odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć idealne wnętrze z kontrastem między kolorem białym i czarnym?

Szukasz inspiracji, aby zaprojektować łazienkę w minimalistycznym stylu? Sprawdź nasz wpis: SZLACHETNY MINIMALIZM, CZYLI CZARNO-BIAŁA ŁAZIENKA W HOTELOWYM STYLU


czarno biała kuchnia

 

Płytki czarno-białe do wnętrz minimalistycznych. Trendy z roku 2020

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, gdzie połączenie tych dwóch kolorów się sprawdzi. Idealnym miejscem będą łazienki nowoczesne oraz minimalistyczne. Za to wnętrza rustykalne czy kontynentalne całkowicie nie odnajdą się w takich barwach.

Jednym z największych mitów w projektowaniu wnętrz jest to, że wnętrza minimalistyczne powinny być nudne. Jest to bzdurą. Styl minimalistyczny rządzi się swoimi prawami, jednak nuda nie jest jego domeną. Wnętrza tego typu nie mają w sobie zbędnych dodatków, które mają za zadanie jedynie dekorować wnętrze. W minimalizmie każdy element musi do czegoś służyć, wszystko musi być praktyczne, a jednocześnie dekoracyjne. To jest najważniejsza cecha wnętrza minimalistycznego.

Aranżacja łazienki w kolorach czerni i bieli to wręcz idealny pomysł dla stylu minimalistycznego. Mocny kontrast będzie sam w sobie największym elementem dekoracyjnym. Dzięki temu w łazience nie będzie potrzeba dodatkowych dekoracji, zbędnych elementów, które jedynie zbierają kurz i zagracają wnętrze. Więcej o łazienkach minimalistycznych i trendach z roku 2020 piszemy w tym artykule.

nowoczesna polka w plytkach biało czarnych

Łazienka w stylu glamour z płytkami w kolorach czerni i bieli

Kolejnym miejscem dla czerni i bieli są łazienki w stylu glamour. Po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarkę internetową zobaczysz, że przynajmniej połowa realizacji i wizualizacji łazienek będzie osadzona właśnie w tych kolorach. Styl glamour można określić jednym słowem – przesadzony. Wnętrza, materiały w nich wykorzystane oraz meble powinny aż przytłaczać. Ten styl musi się podobać, choć dla wielu będzie wydawał się tandetny i bezgustowny. Jednak ma on też wielu swoich zwolenników. Przykładem są domy mody oraz salony piękności, które bardzo często są projektowane właśnie z użyciem tego stylu.

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że zastosowanie szachownicy jest trudne i może przytłaczać, tak w przypadku wnętrz glamour można zrobić ją w zasadzie w ciemno. Więcej o tym piszemy w artykule łazienka w stylu glamour.

Łazienka kontrastowa biało czarna w stylu glamour

Płytki do małej łazienki – czy biały i czarny zdadzą egzamin?

Najtrudniejsze będzie wykorzystanie tytułowej kombinacji kolorów w małej łazience. Użycie szachownicy lub płytek o intensywnych wzorach i kolorach jest wykluczone. Wnętrze stanie się bardzo przytłaczające i trudno będzie się w nim skupić. Kontrastowe barwy będą wręcz działały jak kalejdoskop.

Jednak zastosowanie takiej kombinacji nie jest tutaj wykluczone, trzeba jedynie zadbać o odpowiedni dobór materiałów z przewagą 4:1 dla koloru białego. Oznacza to tyle, że całe wnętrze w 80% powinno być białe, a czarny kolor powinien być jedynie elementem dekoracyjnym.

Jeśli podejdziemy w ten sposób do temu, zyskamy jasne i optycznie powiększone wnętrze, które nie będzie przytłaczać ilością wzorów i mocnym kontrastem, a stanie się przyjemnym i chętnie odwiedzanym wnętrzem. Aranżacje małej łazienki opisujemy tutaj.

biało czarna mała łazienka

Kamienne i gresowe płytki prostokątne. Najmodniejszy format 2020 roku

Na zakończenie warto napisać o tym, jaki format płytek jest najmodniejszy obecnie. Jeszcze dziesięć lat temu popularnym i w zasadzie podstawowym formatem było 20 × 20 lub 25 × 25 cm. W dzisiejszych czasach takich płytek nie stosuje się w ogóle. Wyjątkiem będą mozaiki wielkoformatowe. Dzisiaj podstawą są płytki prostokątne w formacie 60 × 30 lub 60 × 40 cm, które jeszcze kilka lat temu były nazywane materiałem wielkoformatowym. Poza tym im większa płytka, tym lepiej. Coraz częściej widzimy aranżacje z wykorzystaniem płyt 60 × 60 oraz 120 × 60 cm. W zasadzie każdy glazurnik ma odpowiednie narzędzie, aby z sukcesem montować płyty tego typu. Duży format to mniej łączeń i fug oraz lepiej dopasowane wzory i kompozycje. Jeśli masz możliwość zastosowania płyt wielkoformatowych, koniecznie to zrób!

Dlaczego warto wybrać płytki? Płytki gresowe, ceramiczne i kamienne bez wątpienia są najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym do wnętrz w ostatnich latach. W zdecydowanej większości aranżacji przebijają one panele, deski, beton czy tradycyjne wykładziny. Płytki są trwalsze i bardziej odporne, a dodatkowo nawet po 10 latach nie stracą nic ze swojego wyglądu. Poza trwałością i długowiecznością pozostają równie ważne aspekty estetyczne, w których płytki są niepokonane. Gresy w zasadzie idealnie imitują betony, kamienie i drewno – praktycznie za każdym razem przeważają trwałością nad pierwowzorem.