Płytki prostokątne obecnie są najbardziej klasycznym formatem kafelek, które zawsze pasują do wszystkiego. W odróżnieniu od kafli kwadratowych, które nadal są modne, ale są dużo trudniejsze w aranżacji, płytki prostokątne nie mają specjalnego przeznaczenia.

W ubiegłej epoce 90% płytek ceramicznych oraz kamiennych było produkowanych w formacie kwadratu. Nie było to spowodowane tylko modą, ale także tym, że produkcja większych kafelek o prostokątnym kształcie była droga i trudna dla ówczesnej techniki. Pamiętaj, że dziś płytki ceramiczne, takie jak i gresy w formacie 30 × 60 cm są standardową wielkością. Jeszcze 10–15 lat temu płytki takiej wielkości były uznawane za płytki wielkoformatowe. Dzisiaj za wielki format uznaje się dopiero 60 × 120 cm.

Wybierając płytki prostokątne, możesz śmiało zamontować je w kuchni, salonie oraz łazience. Sprawdzą się również idealnie na zewnątrz. Gresy w takim formacie śmiało można stosować na tarasach i balkonach. Wyglądają i sprawdzają się dużo lepiej niż płytki kwadratowe.

Płytki prostokątne mają wiele zalet. Przede wszystkim prostszy montaż, który wybacza wiele błędów. Na kaflach kwadratowych widać praktycznie każdą nierówność, każdy odchył od poziomu i każdą wadę fugi. Podczas montażu płytek podłogowych czy ściennych o formacie prostokąta można wiele ukryć, co nieraz potrafi ukryć niedoskonałości. Często zamawianymi produktami, zwłaszcza tymi na wyprzedażach, są płytki drugiej kategorii. Nie trzymają one kątów ani wymiaru. W przypadku źle wyciętej partii płytek o formacie kwadratu, montaż może okazać się totalną porażką. Przy prostokątnych płytach doświadczony glazurnik będzie w stanie ukryć niedoskonałości tego materiału.

Ponadto format prostokąta jest stale używany nie tylko przy płytkach ceramicznych, ale także płytkach z kamienia naturalnego, betonie architektonicznym, klinkierze, płytkach typu metro, cegiełkach i wielu innych produktach. To sprawia, że realizacje z nimi wydają nam się dużo lepsze, praktyczniejsze i zdecydowanie ładniejsze.

Płytki prostokątne do kuchni – białe i szare płytki do wnętrz nowoczesnych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, płytki w tym formacie odnajdą się wszędzie. To samo tyczy się stylów wnętrzarskich, w jakich zechcemy je zaaranżować. Takie płytki idealnie będą pasować do wnętrz nowoczesnych, tradycyjnych, prowansalskich, industrialnych czy boho. Wyjątkiem może być styl klasyczny, ponieważ w klasycyzmie nie stosowano wielu materiałów prostokątnych. Dominowały tam kafle w kwadracie, a jeśli już spotykano prostokąty, to najczęściej w formie mozaiki.

Płytki prostokątne zdecydowanie odnajdą się w stylu nowoczesnym. W zasadzie to błędem aranżacji będzie zastosowanie tam płytek kwadratowych. Styl nowoczesny to materiały, które mówią sobą „jesteśmy z przyszłości”. Najlepiej sprawdzą się tam płytki i elementy dekoracyjne z najnowszych trendów, o nietuzinkowych wzorach i kolorach, a także niespotykanych kształtach. Idealnym przykładem będą ceramiczne płytki heksagonalne i aranżacja połączenia ich z deską naturalną lub gresem drewnopodobnym.

W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdzą się płytki polerowane na wysoki połysk w kolorze białym, czarnym oraz szarym. Świetne będą także gresy imitujące beton. Jeśli Cię zainteresują, to koniecznie sprawdź płytki serii Ark. Ciekawym rozwiązaniem jest gres Ark Ivory 120x60. Wielki format, nowoczesny wzór oraz kolor betonu delikatnie wpadającego w beż to świetny materiał do wnętrz nowoczesnych, które potrzebują delikatnego przełamania cieplejszą barwą. Jeśli szukasz kamienia naturalnego, sprawdź granit Juparana. Ciekawy kamień przypominający swoim kolorem i wzorem słynny granit Viscount White. Między tymi produktami jest jedna duża różnica – cena. Płytki granitowe Juparana kosztują nawet dwa razy mniej od płytek Viscount White.

Prostokątne płytki podłogowe – 3 najpopularniejsze wzory

Jednym z najpopularniejszych wzorów jest już wspomniany gres z serii Ark. Poza nim są jeszcze płytki imitujące jeden z najbardziej popularnych marmurów na świecie. Mowa o marmurze Carrara. Słynny biały kamień z delikatnymi szarymi wstawkami jest wprost stworzony niemal do każdego wnętrza, a szczególnie do wnętrz w stylach nowoczesnym i minimalistycznym. W naszej ofercie dostępne są płytki marmurowe Carrara Bianco w formacie 30 × 60 cm oraz niespotykany gres Carrara Sugar Finish o wielkości 30 × 120 cm. Jeden i drugi produkt to jedne z najczęściej wybieranych płytek prostokątnych w naszej ofercie. Jeśli jednak szukasz czegoś ciemniejszego, to gorąco polecamy płytki z łupku Black Slate. Ten materiał jest niemal tak twardy jak granit, można go zaimpregnować odpowiednim preparatem, który sprawi, że kamień stanie się czarny. Te płytki mają niewiarygodnie niską cenę! Na promocji w naszym sklepie można je kupić w cenie nawet 99 zł za każdy metr kwadratowy. Pamiętaj, że mowa o kamieniu naturalnym, który jest w cenie płytek ceramicznych średniej jakości.

Jak układać płytki prostokątne? 6 sposobów układania płytek prostokątnych

Jest kilka podstawowych sposobów, w jakich możemy ułożyć płytki prostokątne. Podstawowy układ klasyczny wyszedł już z mody i jest bardzo rzadko stosowany. Układ klasyczny to zwyczajne układanie płytek równolegle do okna. Kolejny sposób to układ pionowy, w którym układa się płytki prostopadle do okna, jednak również jest on rzadko stosowany.

Kolejny sposób jest najczęściej wykorzystywany, a chodzi tutaj o układanie na cegiełkę lub z przesunięciem. Dzięki temu możemy ukryć niedoskonałości płytek lub nierównej posadzki, a cała aranżacja dużo lepiej wygląda.

Kolejny typ to jodełka. Układ w jodełkę nie jest zbyt popularny przez fakt, że wymaga on ogromnej ilości docinek przy wszystkich narożnikach i ścianach. Takie układanie jest zwyczajnie drogie, jednak daje niesamowity efekt. Układ diagonalny, podobnie jak jodełka, wymaga nieco więcej pracy, ale sprawdza się świetnie. Płytki układa się pod kątem 45 stopni do ściany, tak aby imitowały one efekt ułożonych płytek po skosie.

Ostatni i chyba najrzadziej wykorzystywany układ, to naprzemienne montowanie płytek. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie wyłącznie do wnętrz klasyczny. W tym wypadku płytki w parach układa się raz prostopadle do okna, a raz równolegle.

Jeśli szukasz płytek kamiennych, ceramicznych lub gresu najwyższego gatunku w rozsądnej cenie, koniecznie sprawdź naszą ofertę na klink.pl.