Styl industrialny to jeden z trendów, który trafił do nas w latach 90. ubiegłego wieku. Pozostałości starych fabryk zmieniły się w przestronne i luksusowe wnętrza, które bardzo szybko zyskały sporą liczbę sympatyków.

Wnętrza bez widocznych podziałów były dużym wyzwaniem dla projektantów wnętrz, jednak mogli oni sporo zaczerpnąć z USA, w którym mieszkania loftowe były modne już od przeszło 40 lat. Poza wysokimi sufitami oraz dużymi przestrzeniami w mieszkaniu industrialnym nie mogło obejść się bez betonu, drewna, cegły, stali oraz kamienia, czyli wszystkiego, co było obecne w fabrykach z lat 50. Aby przełamać surowy wyraz wnętrz często wykorzystywano dodatki w kolorze złota, patyny, rdzy oraz mosiądzu. Dekoracje w tych kolorach są wprost stworzone do mieszkań industrialnych i jednocześnie ogrzeją nieco surowość jego klimatu.

Styl industrialny i 5 podstawowych zasad urządzania wnętrz

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domy, mieszkania oraz lokale użytkowe w stylu loft muszą być obszerne. Pomieszczenia powinny być wielkości około 100 m2, aby móc poczuć ten niesamowity klimat. Bardzo istotne są również stany sufitów. Powinny one być takie, jakie często można spotkać w starych kamienicach, w których są na wysokości 4 m. Kolejnym istotnym elementem są okna. Jeśli przypomnisz sobie stare firmy z ubiegłego wieku, w których były fabryki, na pewno kojarzysz ogromne przeszklenia, które dawały mnóstwo światła. Dawniej elektryczność była droga, podobnie jak tradycyjne świeczki czy lampy naftowe, które dawały niewiele światła. Duże fabryki nie mogły obejść się bez wielkich okien, które musiały dać wystarczająco dużo światła zarówno o świcie, jak i o zachodzie.

Jeśli chodzi o wybór dekoracji do wnętrz, to liczą się surowe materiały. Dominujące kolory to szary, brązowy, czarny, beżowy i biały. Razem z nimi najczęściej występuje czerwony kolor cegły w formie dodatku na ścianach, patyna, mosiądz lub stal na meblach, lampach oraz nierzadko dekoracje w kolorach złota i srebra. W najnowszych projektach niezwykle często widać pasy w kolorze złota na ścianach, które są układane we wzory z linii prostych. Taki efekt można uzyskać przy użyciu betonu architektonicznego, tynku betonopodobnego oraz płytek ceramicznych i gresu. Idealnym przykładem gresu imitującego beton będzie gres Silver Ark 60x60.

Jasne drewno czy beton? Płytki podłogowe w industrialnym stylu

Wybór industrialnych płytek podłogowych jest przeogromny. Można zastosować wcześniej wspomniane imitacje betonu, gres drewnopodobny oraz kamień naturalny. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze się zastanowić, co sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Płytki drewnopodobne mają masę zalet. Przede wszystkim jest to gres, więc płytki są niezwykle trwałe. Gres powstaje podobnie jak granit, z tą jednak różnicą, że w sztucznych warunkach. Pod wysokim ciśnieniem formuje się płytę z różnych kruszyw, a następnie całość wypieka w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. To wszystko sprawia, że gres, zaraz po granicie, jest najtrwalszym materiałem dekoracyjnym. Wybierając gres drewnopodobny, zyskasz nie tylko trwałość, ale także element, który w znacznym stopni ociepli Twoje wnętrze industrialne. Jeśli zdecydujesz się na płytki betonopodobne, takie jak Silver Ark, musisz liczyć się z tym, że wnętrze będzie zimne. Chyba ze właśnie do tego dążysz, wtedy działaj śmiało. Płytki z serii Ark są równie trwałe jak płytki drewnopodobne i tak samo wdzięczne w użytkowaniu. Jeśli jednak szukasz czegoś, co chociaż nieco ociepli Twoje wnętrze, to idealnie sprawdzi się Gres ICE Grove-Wood 90x15x0,8 cm.

Mała łazienka w stylu industrialnym? 3 największe błędy w aranżacji

Styl loftowy jest stosunkowo trudny do aranżacji w łazience, zwłaszcza, jeśli dysponujemy ograniczonym metrażem. Jednak, jeśli jest to Twoje marzenie, to powinieneś pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim kolor materiałów. Płytki ścienne i płytki podłogowe nie mogą być zbyt ciemne. Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie oraz zmniejszają gamę refleksów światła, a to prowadzi do sporej ilości zacienionych zakamarków w Twojej łazience. Powinieneś szukać materiałów białych oraz jasnoszarych. Idealnym przykładem będzie Granit Juparana. Ten materiał jest niezwykle podobny do granitu Viscount White, jednak jest znacznie tańszy, a dodatkowo daje dużo lepszy efekt. Poza tym świetnie sprawdzą się wielokrotnie już wspomniane płytki gresowe Silver ARK.

Na ściany polecamy coś białego. Pozwoli to zdecydowanie wpłynąć na optyczną wielkość pomieszczenia. Rewelacyjnym rozwiązaniem będą białe płytki metro, które nie tylko są białego koloru, ale nawiązują do stylu industrialnego również historią. Płytki metro pierwszy raz zostały wykorzystane właśnie w nowojorskim metrze w XIX w. Charakteryzują się minimalizmem, wysoką trwałością oraz niesamowitym, białym kolorem w wysokim połysku.

Gres drewnopodobny do łazienek loftowych. Trwałe i niezawodne płytki industrialne

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią w łazience, możesz zdecydować się na płytki drewnopodobne. Będą one pełniły dokładnie tę samą funkcję, co w salonach industrialnym. Dodatkowo płytki imitujące drewno charakteryzują się pewną delikatną strukturą, która ma w dotyku przypominać zwoje drewna. Pełni to dodatkową, antypoślizgową rolę w łazience. Tradycyjne płytki polerowane na wysoki połysk mogą być bardzo śliskie, co niesie za sobą ryzyko, że upadniemy, kiedy staniemy na nich mokrą stopą zaraz po kąpieli. Gres imitujący drewno dzięki swojej strukturze zadba o Twoje bezpieczeństwo bez konieczności kupowania dywaników i innych zbędnych dodatków w łazience w stylu loftowym.