Wybór rodzaju wykończenia glazury jest jednym z największych dylematów podczas remontu i wykończenia wnętrz. Jedna i druga płytka ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Poza tym każda z nich ma swój urok. Często stoimy też przed dylematem, w którym chciałoby się wykorzystać wszystkie rodzaje wykończeń płytek ceramicznych i płytek kamiennych.

Jednak warto się dobrze zastanowić, co tak naprawdę się u Ciebie sprawdzi, które zalety płytek podłogowych i płytek ściennych są najbardziej istotne, a które wady z miejsca dyskwalifikują dany materiał.

Jedną z najbardziej istotnych różnic między tymi płytkami jest sposób utrzymania ich w czystości. Warto tutaj też nadmienić, że różni ludzie różnie postrzegają czystość. Jednym odrobina kurzu w niczym nie przeszkadza, inni nie mają problemu ze smugami, a dla części klientów płytki muszą obowiązkowo lśnić, jak świeżo po umyciu. Dlatego zawsze przed zakupem warto zadać sobie pytanie, czy będziesz w stanie utrzymać dany materiał we względnej dla siebie czystości.

Poza tym są jeszcze inne ważne aspekty użytkowe różnych materiałów. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. Jak łatwo sobie wyobrazić, płytki polerowane na wysoki połysk charakteryzują się idealną powierzchnią, która odbija światło jak lustro, a co za tym idzie – jest ona gładka i bardzo śliska. Dlatego bieganie po płytkach podłogowych w skarpetach czy filcowych papciach jest niewskazane, a nawet niebezpieczne. Nie mówiąc już o świeżo umytej podłodze.

Są to tylko dwa podstawowe kryteria doboru płytek. Poza nimi jest jeszcze kilka innych, które opisujemy poniżej.

Wady i zalety płytek z połyskiem. Czy płytki z połyskiem sprawdzą się na podłogach?

Jak już wcześniej pisaliśmy, płytki polerowane na wysoki połysk mogą być kłopotliwe na posadzkach, jednak nie zawsze i nie wszędzie. Warto zrezygnować z wykorzystania polerowanych płytek podłogowych w łazienkach, szczególnie w okolicy kabiny prysznicowej lub wanny. Korytarz i wejście do domu również nie są najlepszymi miejscami na śliską podłogę. Jednak takie płytki zamontowane w biurze domowym, salonie czy kuchni, nie powinny sprawiać większych problemów. Oczywiście warto się zastanowić, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie, gdy mamy w domu małe dzieci.

Poza tym kolor płytek podłogowych jest szalenie istotny. Połysk ma to do siebie, że odbija światło i w przypadku źle dobranego koloru, każda nieczystość może wydawać się jakby podkreślona. Tyczy się to głównie płytek w kolorze czarnym. Czarny połysk to jeden z materiałów, które najtrudniej utrzymać w czystości. Taki materiał jak płytki Star Galaxy są niesamowicie piękne, jednak jest to produkt, który najlepiej sprawdzi się na ścianach.

Wbrew pozorom białe płytki w połysku są niezwykle wdzięcznym materiałem. Na białych płytkach praktycznie nie widać zabrudzenia. Podobnie jest w przypadku białych mebli lakierowanych. Każdy brud, kurz, a nawet rysy są najlepiej maskowane. Dlaczego? Biały kolor działa prawie jak lustro, odbijając dużą ilość światła. Czarne płytki polerowane na wysoki połysk są jak zwierciadło, przez co podkreślają zabrudzenia.

Warto także napisać, że gładka powierzchnia, która jest minusem przez swoją śliskość, ma także plus pod kątem braku porów. Dzięki temu bardzo szybko można odkurzyć całą podłogę, a następnie ją umyć. Żadne zabrudzenia nie są w stanie trwale przywrzeć do podłogi w wysokim połysku.

Wybierając takie płytki podłogowe, dobrze jest wybrać te, które charakteryzują się jakimś wzorem. Niejednolita kolorystyka dodatkowo maskuje zabrudzenia. Idealnym przykładem będzie marmur Carrara. Ten materiał można kupić w formie kamienia naturalnego oraz gresu. Jest to płytka w białym kolorze z licznymi szarymi wstawkami, które dają niesamowity efekt oraz maskują większość zabrudzeń. Dzięki nim będziesz miał piękną podłogę, której będzie wystarczyć pielęgnacja raz na jakiś czas.

Matowe płytki – najlepszy rodzaj płytek podłogowych. Tradycyjny mat czy lappato?

Płytki z matowym wykończeniem coraz częściej są wybierane przez dekoratorów wnętrz. Mają one ogrom zalet i pasują niemal do każdego wnętrza. Przede wszystkim wybierając płytki matowe, możesz liczyć na bezpieczeństwo i zmniejszone ryzyko poślizgnięcia się. Można je śmiało stosować w każdym miejscu, zarówno wewnątrz domu, jak i na tarasach czy balkonach. Większość płytek matowych ma także minimalną strukturę, która skutecznie chroni przed upadkiem nawet na mokrych płytkach.

Dodatkowo płytki matowe to również imitacje drewna i betonu, a także niektórych kamieni naturalnych. Płytki drewnopodobne są szeroko wykorzystywane w niemal wszystkich stylach wnętrzarskich. Sprawdzą się one w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym, skandynawskim czy industrialnym. Można je montować na posadzkach i ścianach, wewnątrz oraz na zewnątrz. Gres imitujący drewno jest dużo lepszym i trwalszym zamiennikiem deski naturalnej. Jest też od niej tańszy. Wybierając ten rodzaj materiału, zyskujesz dużo trwalszą aranżację w niższej cenie, która nie odbiega efektem o pierwowzoru.

Ciekawym wyborem są także płytki lappato. Wykończenie lappato to połączenie połysku z matem. Na matowe płytki zwykle nakładana jest żywica, która następnie jest polerowana. Aby zrozumieć ten efekt, najlepiej zobaczyć granit Steel Grey. W naszej ofercie znajduje się wiele materiałów o takim wykończeniu. Najbardziej popularne są płytki z serii Ark. Płytki Ark Silver lappato to jeden z najczęściej sprzedających się produktów w naszej hurtowni.