Kamień naturalny jest materiałem ponadczasowym. Był używany jako materiał budowlany i dekoracyjny 4000 lat temu i jest wykorzystywany do dziś. Mimo że z granitu, łupku, wapienia, piaskowca, marmuru czy trawertynu korzysta się od tysięcy lat, to popyt na te materiały nigdy nie spadł, a teraz widać nawet sporą tendencję rosnącą.

Dlaczego cały świat tak bardzo zachwyca się kamieniem? Przede wszystkim chodzi o unikalność materiałów naturalnych. W przypadku takich kamieni, jak nasze polskie granity czy słynny chiński granit g603, każde nowe pokłady są stosunkowo podobne do poprzednich. Jednak są takie surowce, jak marmur Carrara, gdzie w zależności od wyglądu płyty cena jest różna. Materiałów tego typu jest wiele. Są takie granity, jak Cosmic Black, Marmur Forest Brown i wiele innych, gdzie nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądał kolejny blok.

Dekoratorzy wnętrz mają już dosyć oklepanych i powtarzających się materiałów. Szukają czegoś, co może podkreślić wnętrze w taki sposób, aby było jedyne w swoim rodzaju, nie do podrobienia. Dlatego popyt na kamień naturalny ciągle rośnie.

Zalety płytek kamiennych. Trwałość, unikalność oraz niesamowity efekt

Poza tym, że kamień naturalny jest zawsze unikalny, ma on jeszcze szereg innych zalet i w zasadzie jest pozbawiony wad. Większość materiałów z kamienia naturalnego jest bardzo trwała. Granit, kwarcyt, łupek czy bazalt to skały cieszące się tytułem najtrwalszym materiałów budowlanych i dekoracyjnych na świecie.

Granit to skała magmowa, która powstała w temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Składa się ona z drobinek skalnych scalonych w jedną całość. Te drobinki to głównie kwarcyty, które sprawiają, że granit mieni się w promieniach słońca. Płytki granitowe, blaty kuchenne z granitu czy parapety z tego materiału są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo trudno jest uszkodzić trwale granit. Zwykle wszystkie uszkodzenia mają miejsce na niezamontowanych elementach. Zamontowane płytki posadzkowe czy blaty granitowe są niemal niezniszczalne.

Kolejną zaletą łupku, granitu czy kwarcytu jest ich wysoka gęstość, co równa się z odpornością na wilgoć oraz mróz. Przy zastosowaniu odpowiedniego kamienia naturalnego Twoje płytki tarasowe nigdy nie odpadną, nawet w najgorszy mróz. Mimo że ten artykuł dotyczy wnętrz, to warto było wspomnieć o tym aspekcie. Zdarzają się sytuacje, w których nawet we wnętrzach płytki odpadają z tego powodu. Może się tak zdarzyć przez źle przygotowaną izolację posadzki.

Oprócz tego materiały kamienne mają wiele rodzajów wykończeń. Poza tradycyjnym matem i połyskiem jest jeszcze kamień płomieniowany, granit satynowany oraz lappato, który może występować także w przypadku gresów. Jest jeszcze kamień piaskowany oraz pewne kombinacje dwóch różnych wykończeń. Na przykład płytki granitowe można najpierw wypłomieniować, a następnie wypiaskować. Efekt jest bardzo interesujący.

Kamień naturalny czy gresy imitujące kamień – co wybrać?

Przed dylematem wyboru kamienia lub gresu staje wiele osób. Ta decyzja wcale nie jest oczywista, bo i jedne, i drugie materiały mają swoje zalety. Granit oraz gres mają ze sobą wiele wspólnego. Mimo że gres jest materiałem sztucznym, to powstaje w podobnych warunkach jak granit. Dzięki temu jeden i drugi materiał charakteryzuje się podobną trwałością.

Co jeszcze mają wspólnego granit i gres imitujący kamień? Zdecydowanie oba materiały świetnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Gres, podobnie jak granit, nie reaguje na promienie UV, jest odporny na warunki atmosferyczne oraz wilgoć. Płytki gresowe i granit mają bardzo podobną nasiąkliwość.

Ogromną różnicą między granitem a gresem jest ich wnętrze. Chodzi o to, że jeśli uszkodzimy płytkę gresową, na przykład gres drewnopodobny, to pozostanie nam tylko wymiana. W przypadku granitów nie jest to takie oczywiste. Jeśli masz płytki płomieniowane, satynowane lub lappato, czyli wszystkie te, które nie są gładkie, to uszkodzenie może być w ogóle niewidoczne.

Czym te materiały się różnią? Przede wszystkim ceną. Podstawowe granity, jak płytki granitowe g603, są tanie i można je kupić w podobnej cenie, co większość płytek gresowych. Jednak takich granitów jest w zasadzie kilka. Większość, zwłaszcza tych najciekawszych, kosztuje około 200 zł za każdy metr kwadratowy. Jest to cena między 30–50% wyższa niż w przypadku gresów.

Co poza tym? Płytki ceramiczne czy gres to materiały sztuczne. Prawdopodobnie każda partia płytek będzie zawsze taka sama. W przyszłości, kiedy będziesz potrzebować dokupić paczkę czy dwie, a materiał będzie dostępny w hurtowni, będziesz mógł zrobić to bez obaw. W przypadku płytek kamiennych nie jest to takie oczywiste. Ten sam materiał w nowej dostawie może wyglądać już zupełnie inaczej. Takie kamienie, jak brąz królewski czy granit Yellow Pink, w ciągu ostatnich trzech lat zmieniły kolor już trzy razy. Dlatego kupując płytki kamienne, warto kupić ich tyle, żeby wystarczyło ich na całą realizację oraz dobrać paczkę, aby mieć na przyszłość w razie jakiegoś wypadku.

Kamień to nie tylko posadzki, ale i ściany. Kamień elewacyjny, panele kamienne oraz fornir kamienny

Kamień naturalny to jeden z najlepszych materiałów na ściany i elewacje. Bezwzględną zaletą jest tutaj trwałość. W przypadku elewacji tradycyjnej, na przykład tynku malowanego, już po 2–3 latach jest ona brudna, wyblaknięta i nadaje się do odnowienia. W przypadku paneli elewacyjnych nie ma takich obaw. One nawet po 20 latach będą wyglądać dokładnie tak, jak dzień po montażu. Jednak nie jest to jedyna zaleta kamienia elewacyjnego.

Panele kamienne są wykonane w taki sposób, aby ich montaż przebiegał bardzo szybko i bez żadnych przeszkód. Każdy może samodzielnie zamontować panele z kamienia naturalnego, a efekt będzie tak samo dobry, jak gdyby robił to profesjonalny płytkarz. Panele zbudowaną są w formie litery „z”, dzięki czemu zazębiają się ze sobą. To sprawia, że montaż jest prosty, a efekt pozbawiony widocznych łączeń niesamowity.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę kamienia elewacyjnego. Znajdziesz tam białe, żółte i czarne kamienie. Alternatywą dla paneli są cegiełki kamienne. Idealnym przykładem jest produkt łupek Black Slate, który świetnie sprawdza się na elewacjach, a kupić go możesz w cenie promocyjnej już 95 zł za każdy metr kwadratowy.