Co warto wiedzieć o montażu płytek na trudnych podłożach? Jakie płytki na taras wybrać? Poniżej odpowiadamy.

Trudności w montażu płytek na tarasie

Taras to miejsce wypoczynku po ciężkim dniu pracy, dlatego chcemy, aby ta przestrzeń była urządzona w sposób, który będzie cieszył oko. Na początek warto zadbać o wykończenie, a szczególnie odpowiednie podłoże.

Na posadzkę tarasową najczęściej wybieramy różnego typu płytki. Jest to rozwiązanie estetyczne, efektowne, a przy tym łatwe w pielęgnacji. Niestety montaż płytek na tarasie jest czasami utrudniony lub po czasie wychodzą różnego typu mankamenty – ukruszona płytka, popękana spoina lub odklejające się kafle. Taras to przestrzeń o trudnym podłożu.

W głównej mierze to, czy płytki na tarasie przetrwają długie lata, zależne jest od ich montażu. Jeśli zadbamy o każdy szczegół oraz będziemy przestrzegać zasad obowiązujących przy montażu zewnętrznym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że płytki przetrwają długie lata, zachwycając swoim wyglądem.

Plytki ceramiczne na schody

Warto również pamiętać, że w przypadku tarasów czy balkonów powinniśmy wybierać kafle przeznaczone do tego typu przestrzeni. Płytki do użytku zewnętrznego powinny być odporne na działanie wilgoci, mrozów, czynników atmosferycznych, a także mieć warstwę antypoślizgową.

Jak montować płytki na tarasie? Praktyczne wskazówki

Zabierając się do montażu płytek na tarasie, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią hydroizolację wodną – chodzi tu o podkład uszczelniający, szlam uszczelniający lub taśmę uszczelniającą, którą układamy bezpośrednio na wylewce. W ten sposób zabezpieczymy się przed parciem spowodowanym lodem.

Kolejną sprawą jest odpowiedni klej do płytek tarasowych. Do klejenia tego typu kafli powinno stosować się zaprawę klejową o podwyższonych parametrach przyczepność – kleje klasy C2 oraz odkształcalne kleje klasy S2. Istotne jest, aby nakładać taką warstwę kleju, jaką rekomenduje producent, gdyż nie może być ona ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Zła warstwa kleju również może wpłynąć na pękanie lub odpadanie płytek tarasowych.

Jak montować na tarasie

Bardzo ważne są też same fugi, które odprowadzają naprężenia płytek. Fugi na tarasie muszą być elastyczne i paroprzepuszczalne.

W przypadku dużych tarasów niezbędną czynnością będzie wykonanie dylatacji – zarówno w płycie tarasu, jak i w warstwie okładziny. Dookoła ścian domu, które będą sąsiadować z tarasem, wykonuje się tak zwane dylatacje brzegowe, czyli specjalnie pozostawione szczeliny, które umożliwiają pracę materiału. Dylatacje należy wypełnić silikonem.

Częstym błędem popełnianym przy montażu płytek tarasowych, który również wpływa na ich niszczenie, jest zostawianie pustek powietrznych, które tworzą się z kleju przy układaniu na placki. Zarówno na płytki tarasowe, jak i płytę betonową, na której będą układane, oddziałują czynniki atmosferyczne, dlatego konieczne jest tu trwałe połączenie.

Płytki na taras – jakie płytki wybrać?

Aby płytki dobrze służyły nam na tarasie bez uszkodzeń, odklejania czy pęknięć, musimy nie tylko zadbać o odpowiedni ich montaż, ale i o sam rodzaj płytek. Do użytku zewnętrznego potrzebne będą płytki o określonej specyfikacji, a to ze względu na panujące na zewnątrz warunki.

Bardzo dobrą propozycją na taras jest gres tarasowy, który dzięki swoim właściwościom fizycznym doskonale sprawdza się w przestrzeniach zewnętrznych. Gres jest przede wszystkim trwały, wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo płytki gresowe na taras charakteryzują się odpornością na wilgoć, mrozy, promieniowanie UV oraz inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Płytki gresowe to gwarancja najwyższej jakości oraz pięknego i zadbanego tarasu przez długie lata.

montaż płytek na trudnym terenie

Ogromną zaletą płytek tarasowych jest również to, że mamy tu dużo możliwości kolorystycznych oraz wzorniczych. Kafle tego typu występują w wielu wersjach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo gres daje się dowolnie obrabiać, co daje jeszcze więcej propozycji. Jednym z najpopularniejszych wyborów są płytki gresowe imitujące drewno. Tego typu płytki w doskonały sposób naśladują prawdziwe deski, odwzorowując ich kolor oraz usłojenie. Stawiając na płytki drewnopodobne, zyskujemy produkt, który swoim wyglądem przypomina drewno, a oferuje fenomenalne właściwości płytek.

Na taras wybierane są również płytki gresowe w klasycznych odcieniach szarości, beżu czy czerni. Obok nich dużą popularnością cieszą się doskonałe imitacje kamieni.

Będąc w temacie kamienia, warto zastanowić się również nad tarasem udekorowanym prawdziwymi płytkami kamiennymi. Tego typu płytki to najwyższa jakość idąca w parze z eleganckim i ponadczasowym wyglądem. Płytki kamienne stworzą na tarasie efektowną przestrzeń o niebywałym klimacie. Na tarasie sprawdzą się kamienie naturalne, takie jak granit, łupek, kwarcyt i bazalt.