Czym się charakteryzuje ten surowiec? Jakie ma zalety? Czy warto wybrać na elewację i dach płytki z łupku? Poniżej odpowiadamy.

Te same płytki na dachu i ścianie – czy z łupkiem to możliwe?

Dach i elewacja z tego samego materiału to rozwiązanie zdecydowanie królujące wśród nowoczesnych domów. Tego typu aranżacja wygląda niezwykle estetycznie i efektownie, a przy tym elegancko. Dach i elewacja tworzą spójną kompozycję, która zachwyca swoim urokiem. Stworzenie tego typu połączenia wymaga jednak użycia odpowiednich materiałów, które można stosować zarówno na dachu, jak i ścianach. Jednym z tego typu materiałów jest łupek.

Łupek to rodzaj skały, która wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Łupek to surowiec o bardzo zróżnicowanej fakturze, co czyni go doskonałym produktem na elementy dekoracyjne. Płytki z łupku to coraz popularniejszy sposób na wykończenie elewacji zewnętrznych budynków czy murów okalających posiadłości. Płytki z łupku są bardzo trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu przetrwają długie lata w praktycznie idealnym stanie. Dodatkowo przy odpowiednim zabezpieczeniu płytki z łupku będą odporne na działanie wszelkiego rodzaju czynników atmosferycznych. Łupek to materiał, któremu nie straszne deszcze, upały, mrozy czy promieniowanie UV. Płytki z łupku są też bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości.

Płytki z kamienia łupka

Łupek, jak praktycznie każdy kamień elewacyjny, jest doskonałym izolatorem ciepła. Ponadto zabezpiecza doskonale dom przed pleśnią, wilgocią oraz grzybem.

Cechy fizyczne łupku sprawiają, że może on zdobić zarówno elewację, jak i dach domu. Tego typu rozwiązanie to nie tylko gwarancja nietuzinkowego wyglądu, ale też najwyższej jakości wykończenia domu.

Łupek na elewacji

Łupek na elewacji to rozwiązanie niezwykle gustowne i ponadczasowe. Tego typu kamień naturalny prezentuje się niezwykle zjawiskowo, zdobiąc ściany zewnętrzne domu. Płytki z łupku najczęściej stosowane są na elewacjach nowoczesnych domów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobiły też domy urządzone w klasycznym stylu czy były stosowane jako materiał na nową elewację starszego budynku. Oczywiście łupkiem nie musimy ozdabiać całej elewacji, może to być jedynie dodatek w formie cokołu, naroża czy obramowania okien.

Elewacja z łupku to gwarancja fenomenalnego wyglądu na długie lata. Trwałość łupku sprawia, że elewacja będzie prezentować się pięknie przez cały okres użytkowania. Ponadto łupek idealnie współgra z otaczającą go naturą. Dodatkowo płytki z łupku doskonale zabezpieczą ściany domu przed działaniem wilgoci.

Płytki elewacyjne z łupku to również mnóstwo możliwości. Do wyboru mamy różnorodne wzory i kolory, dzięki czemu elewacja z naturalnego łupku będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Płytki z kamienia łupka

Łupek na dachu

Łupek to materiał, który można układać na różne sposoby. Produkty z łupku, dzięki ich właściwościom fizycznym, możemy śmiało położyć na dachu, dzięki czemu możemy połączyć elewację z dachem, tworząc estetyczną i spójną aranżację zewnętrzną domu. Warto postawić na takie rozwiązanie wtedy, gdy dach ma krótki okap. Wówczas dach z łupku płynnie będzie przechodził w elewację z tego samego surowca. Łupek dachowy występuje przede wszystkim w kilku odcieniach grafitu oraz w kolorze purpurowym i zielonym. Do wyboru mamy osiem typów krycia dachu płytkami z łupku – dzikie, łuskowe, francuskie, karpiówkowe, ośmiokątne, prostokątne, staroniemieckie i uniwersalne. Każde z ułożeń prezentuje się inaczej ze względu na różne rozmiary i kształty elementów z łupku. Łupek pasuje do praktycznie każdego dachu i domu – jest to naturalny materiał, który wygląda dobrze w każdej postaci.

Krycie dachu łupkiem nie jest jednak łatwą sztuką. Do tego przedsięwzięcia potrzebni są doświadczeni dekarze, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ponadto potrzebny jest zmysł artystyczny, wyobraźnia oraz zachowanie odpowiedniego wzoru. Układanie łupku na dachu trwa zdecydowanie dłużej niż kładzenie tradycyjnej dachówki czy blachy.

Alternatywa dla łupku. Dach i elewacja z płytek włóknocementowych

Płytki włóknocementowe to materiał produkowany z cementu portlandzkiego, mączki wapiennej, wody, powietrza, włókien celulozowych i syntetycznych. Tego typu płytki również mogą być stosowane zarówno na elewacji, jak i dachu domu, ponieważ są alternatywą dla łupku. Płytki włóknocementowe są niewrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo powierzchnia płytek pokryta jest podwójną warstwą farby, która zawiera żywice akrylowe – jest to zabezpieczenie przed grzybami, mchem oraz glonami. Płyty włóknocementowe występują jednak w większej gamie kolorystycznej – możemy wybierać wśród płytek w kolorach szarości, zieleni, fioletu, bieli, czerwieni oraz różnych odcieni brązu. Warto jednak pamiętać, że łupek w tym wypadku jest kamieniem naturalnym, a jak wiadomo – surowiec ten wyróżnia się najwyższą trwałością.