Jest to zadanie trudne, jednak mogące przynieść zadowalający efekt. Jak położyć płytki ceramiczne na podłodze z desek? Poniżej odpowiadamy!

Na co uważać, układając płytki ceramiczne na podłodze z drewna? Praktyczne wskazówki i porady

Płytki ceramiczne to bardzo popularny wybór od wielu lat, a to ze względu na ich właściwości fizyczne oraz wygląd. Płytki są przede wszystkim trwałe i wytrzymałe, a dodatkowo łatwe w pielęgnacji. Kafle są również odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu z powodzeniem można stosować je w łazience czy kuchni. Oczywiście stawiając na płytki ceramiczne, mamy do wyboru nieskończoną liczbę wzorów, kolorów, faktur, rozmiarów czy kształtów. A wszystko to sprawia, że możemy eksperymentować z różnymi wariacjami aranżacyjnymi.

Coraz więcej osób rezygnuje z drewnianych podłóg właśnie na rzecz płytek ceramicznych, jednak nie każdy ma chęci na zrywanie starej okładziny podłogowej. Jeśli chodzi o same deski, to są one dość trudne w utrzymaniu, gdyż wymagają regularnego zabezpieczania, pielęgnacji oraz ostrożności. Drewno nie jest tak trwałe jak płytki ceramiczne, a ponadto nie jest odporne na wilgoć, co ogranicza jego zastosowanie w niektórych pomieszczeniach.

ceramiczne płytki drewnopodobne na posadzce

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość położenia płytek ceramicznych na drewnianą nawierzchnię podłogową. Jest to zadanie trudne i obarczone sporym ryzykiem, ale możliwe! Przy próbie wykonania nowej okładziny z płytek ceramicznych na deskach możemy napotkać takie niebezpieczeństwa jak: niestabilność podkładu, czyli uginanie się desek, zła jakość drewna, niejednorodna powierzchnia czy powłoki z lakieru lub farb olejnych, które utrudniają cały proces.

Aby położenie płytek ceramicznych przebiegło sprawnie, a nowa posadzka cieszyła oko i była przy tym trwała, należy trzymać się kilku zasad. Drewno nie jest tu niestety sprzymierzeńcem, a więc wymaga specjalnego podejścia ze względu na swoją specyfikację. Musimy pamiętać o oddzieleniu materiałów od siebie, zabezpieczeniu przed wilgocią, aby drewno pod płytkami nie gniło, oraz użyciu odpowiednich materiałów. Tylko zachowanie tych wszystkich czynności pozwoli na zapomnienie o drewnianej podłodze i cieszenie się z ponadczasowych płytek ceramicznych.

Jak przygotować drewnianą powierzchnię przed położeniem płytek?

Aby płytki ceramiczne zostały prawidłowo położone na podłogę z desek, przede wszystkim należy przygotować odpowiednio ich nawierzchnię przed całym przedsięwzięciem. Drewniane podłoże koniecznie musi być nośne i nieodkształcalne, a poszczególne elementy powinny być tej samej grubości. Aby płytki służy przez długie lata i zachwycały swoją trwałością, warunkiem jest usztywnienie podłoża i ograniczenie do minimum możliwości odkształcenia.

Bardzo ważną kwestią jest też zastosowanie materiałów oddzielających, które będą w stanie zredukować naprężenia powstające na styku różnych materiałów – desek i płytek. Płytki muszą być podparte na elemencie nośnym, zamontowanym w odpowiedni sposób i solidnie przytwierdzonym do drewna. Warstwą oddzielającą mogą być odpowiednie maty lub płyty.

układanie ceramicznych płytek drewnopodobnych na posadzce

Kolejną sprawą jest to, że drewno nie jest odporne na działanie wilgoci, więc może ulegać procesowi gnicia, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia nośności konstrukcji. Aby uniknąć przenikania wody w głąb desek, musimy zadbać o to, żeby podłoże było zabezpieczone odpowiednim gruntem. Jednak warto podkreślić, że warstwa ta chroni podłodze jedynie w trakcie wiązania i wysychania kleju. Nie jest to w żadnym wypadku powłoka uszczelniająca. Dlatego jeśli oczekujemy takiego działania, należy zabezpieczyć podłoże masą hydroizolacją.

Układanie płytek na podłodze z drewna

Jeśli powierzchnia drewniana została odpowiednio przygotowana i zabezpieczona, możemy przejść do układania na niej płytek ceramicznych. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobranie odpowiedniego kleju, gdyż naprężenia na podłożach drewnianych są na tyle duże, że przyklejanie płytek na taką powierzchnię, mimo odpowiedniego przygotowania, wymaga specjalnych zapraw klejowych. Klej powinien mieć zdolność redukowania potencjalnego naprężenia oraz cechować się szybkim czasem wiązania. Klej ma wbrew pozorom ogromny wpływ na całość posadzki. Istotne jest, aby klej nie tracił wody w sutek odsysania jej do podłoża, a wykorzystywał całą ilość wody do wytworzenia struktury.

ceramiczne płytki drewnopodobne na posadzce przygotowanie

Następnie przechodzimy do tradycyjnego układania płytek. Warto wcześniej ułożyć sobie je na sucho, aby zobaczyć, czy efekt wizualny będzie nam odpowiadał. Jeśli chodzi o fugi, tu również należy zastosować te, które charakteryzują się elastycznością. W ten sposób zagwarantujemy sobie trwałą, wytrzymałą i piękną taflę z płytek na długie lata!