- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Klimatyczna łazienka na poddaszu: skosy w łazience a kładzenie płytek
Łazienka, choć zwykle trudna w aranżacji, może być zupełnie wyjątkową i bardzo klimatyczną przestrzenią w domu. Wystarczy tylko przemyślany projekt i odrobina wyobraźni, aby nawet niewielką łazienkę ze skosami zamienić w funkcjonalne i piękne miejsce. Łazienki na poddaszu mogą mieć zarówno swoje plusy, jak i minusy, jednak jeśli zostaną odpowiednio zaplanowane i wykonane, mogą być bardzo stylowe i niepowtarzalne. Jeśli zdecydujemy się na taką łazienkę, powinniśmy wiedzieć, że jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby w pełni wykorzystać jej potencjał. Mała łazienka może być prawdziwym problemem nie tylko dla jej właścicieli, ale także dla projektantów i dekoratorów. Niewielkie rozmiary sprawiają, że nawet realizacja najbardziej pomysłowych opcji staje się niepraktyczna. Ale przecież to nie problem! Oto triki, o których należy pamiętać, projektując małą, ale piękną łazienkę na poddaszu.
Łazienka na poddaszu – jak praktycznie ją zaaranżować?
Umieszczenie łazienki na poddaszu może wydawać się bardzo kuszące, ponieważ w ten sposób można zwolnić miejsce na parterze i maksymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkalną. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że ograniczona wysokość, pochyłe sufity i niskie skosy oznaczają, że nie zawsze łatwo jest zmieścić tam wszystko, czego potrzebujemy.
Łazienka na poddaszu to pomieszczenie trudne do zaaranżowania. Łatwo zauważyć, że większość łazienek na poddaszu to tak naprawdę małe łazienki i jeśli jest w nich wystarczająco dużo miejsca, to i tak będą miały skosy. Jak więc poradzić sobie ze skosami? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko będzie wyglądało niewygodnie, ale podczas projektowania łazienki na poddaszu skosy mogą same w sobie stanowić atrakcyjny element. Łazienki na poddaszu są skomplikowane w planowaniu i urządzaniu, dlatego zanim zaczniemy, zróbmy pomiary i opracujmy plan rozmieszczenia wszystkich elementów: ceramiki sanitarnej, wanny, kabiny, mebli i innych. Każdy element, mimo skosów, musi być łatwo dostępny.
Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, a w tym płytki, ograniczenia są mniejsze – jednak tu musimy wszystko rozplanować tak, aby podkreślić atuty łazienki, a ukryć mankamenty skosów. Dlatego warto zainteresować się sztuczkami aranżacyjnymi, które wizualnie sprawią, że łazienka nabierze jeszcze ciekawszego wyglądu. Istnieje wiele wskazówek, które pozwalają prawidłowo wykorzystać sztuczki optyczne do podkreślenia atmosfery pomieszczenia na poddaszu. Przede wszystkim podkreślamy wyjątkową atmosferę poddasza, odważnie dekorując ściany szczytowe (bez okien).
Sprawdzą się tu ciekawe płytki z oryginalnym motywem, płytki drewnopodobne lub beton architektoniczny. Kolorystykę należy dobrać w zależności od wielkości i nasłonecznienia łazienki na poddaszu. Jeśli łazienka na poddaszu jest duża i wypełniona naturalnym światłem, możemy pokusić się o wybór ciemniejszych płytek, mebli i motywów. Z drugiej strony w małym mieszkaniu na poddaszu, w którym nie ma prysznica, musi być jasno i rozświetlająco.
Jakie płytki do łazienki na poddaszu? Jak układać płytki w pomieszczeniu ze skosami?
Łazienka na poddaszu to dość kapryśne pomieszczenie. Jednak jest to też nastrojowa przestrzeń, którą można zamienić na wymarzoną przestrzeń relaksu. Myśląc o jej aranżacji, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to miejsce, gdzie część przestrzeni zajmowana jest przez skosy. Łazienka na poddaszu może być przytulnym zaciszem domowym lub ciekawym elementem architektonicznym budynku.
Łazienka na poddaszu to rzeczywiście w pewnym stopniu magia, gdyż urządzenie jej praktycznie, funkcjonalnie, a przy tym efektownie wymaga naprawdę dużej pomysłowości. Ale dzięki wyobraźni i odpowiedniej organizacji przestrzeni stworzymy oryginalny klimat i niepowtarzalne wnętrze pomieszczenia. Jest tak wiele różnych trików, które pozwalają skorygować aranżację pomieszczenia, podkreślić jego oryginalność lub zmienić w coś niezwykłego i zaskakującego. Aby zrobić to prawidłowo, wybierzmy przede wszystkim odpowiednią kolorystykę dla swojego poddasza, biorąc pod uwagę wielkość i oświetlenie przestrzeni.
Jeśli pomieszczenie jest małe, zdecydowanie powinniśmy postawić na jasne ściany – beże, biele lub ewentualnie jasne szarości. Dobrze sprawdzą się również połyskujące płytki, gdyż dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Ściany szczytowe możemy przełamać ciekawym dodatkiem w formie płytek drewnopodobnych lub płytek mozaikowych – w ten sposób łazienka nie będzie nudna, a także nie zagracimy jej i nie zabierzemy sobie miejsca.
Natomiast jeśli łazienka mimo skosów jest dość spora lub posiada okna i dużą ilość światła słonecznego, z powodzeniem możemy postawić na ciemniejsze płytki, które mają swój klimat. Czerń, grafit, a może granat? To zdecydowanie kolory, które potrafią stworzyć niezwykle elegancką i efektowną przestrzeń. Ciekawym dodatkiem mogą być też płytki o zaskakującym wzorze.
Kolejnym sprawdzonym sposobem jest kontrastujący pas okalający łazienkę. Taki pas może być wykonany z ceramicznych lub szklanych pasków dekoracyjnych. Ludzkie oko łatwo oszukać, a dzięki temu zabiegowi wydaje się, że zyskujemy dodatkowe centymetry kwadratowe.