Kamień dekoracyjny wykonany z kamienia naturalnego ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak porcelana i ceramika. Kamień naturalny jest solidnym, trwałym materiałem, który nie niszczeje, nie kurczy się ani nie pęka, jak niektóre inne kruszywa. Kamień naturalny jest bardzo oryginalnym materiałem. Jest idealnym i wysoce zalecanym produktem dla każdego domu. Płytki z kamienia naturalnego nie są tak podatne na uszkodzenia jak sztuczne, a jednocześnie mogą przetrwać dziesiątki lat, nie wymagając konserwacji ani napraw. Kamień dekoracyjny pozwala na stworzenie wielu efektownych i ponadczasowych dekoracji ściennych zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz.

Zalety zastosowania kamienia dekoracyjnego – dlaczego warto postawić na kamienne wykończenia?

Kamień naturalny, jak to kamień, jest twardy i solidny. Stosując kamień naturalny, mamy gwarancję, że dekoracja ścienna będzie trwała przez wiele lat i nie będzie się brudzić ani odbarwiać. Zaletą stosowania naturalnego kamienia dekoracyjnego jest to, że produkt ma oryginalny wygląd i nie jest sztuczny. Produkty naturalne nie plamią się i są zdecydowanie trwalsze niż materiały syntetyczne. Kamień jest doskonałym izolatorem ciepła w domu, a także chroni ściany przed wilgocią.

wykończenie ściany z kamieni dekoracyjnych

Kamień dekoracyjny to wygodny i estetyczny wybór, który będzie cieszyć przez wiele lat. Panele ścienne są idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących prawdziwe, ponadczasowe rozwiązania architektoniczne. Warto również podkreślić, że na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów kamienia, dlatego jeśli planujemy budowę lub remont domu, ważne jest, aby wiedzieć jaki rodzaj kruszywa wybrać. Kamienie naturalne różnią się składem chemicznym, twardością i wytrzymałością. I tak jak w przypadku ścian zewnętrznych, z reguły nie musimy za bardzo się martwić, tak jeśli chodzi o wykończenie elewacji, musi to być kamień, który będzie odporny na wilgoć, a także warunki atmosferyczne.

Należy również wiedzieć, że montaż kamienia dekoracyjnego jest bardzo ważnym etapem, gdyż to głównie od niego będzie zależała trwałość kamiennej elewacji, a także końcowy efekt wizualny. Jeśli chcemy stworzyć oryginalny projekt, będziemy musieli wybrać unikalną metodę wykończenia nowej ściany. Układanie kamieni na elewacji domu nie jest zadaniem wyłącznie dla specjalistów. Przy odrobinie przygotowania i wiedzy fachowej można to zrobić samodzielnie. Najpierw należy przygotować powierzchnię, usuwając luźne cząstki i czyszcząc ją wilgotną szmatką. Następnie należy sprawdzić wszystkie kamienie, aby upewnić się, że są równe, proste i mają prostokątny kształt. Za pomocą par poziomic lub poziomicy ustawionej na cegle trzeba sprawdzić każdy kamień, aby upewnić się, że jest prawidłowo ułożony. Podczas całego procesu instalacji ponownie sprawdzamy ustawienie, aby mieć pewność, że wszystko jest równe.

Układanie kamienia dekoracyjnego na ścianach – krok po kroku

Okładziny ścian wewnętrznych z kamienia naturalnego mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla podkreślenia nowoczesnego wyglądu domu. Instalacja tego typu dekoracji jest procesem pracochłonnym, wymagającym specjalnych umiejętności, ale efekt będzie tego wart. Montaż rozpoczyna się od oczyszczenia i wstępnego zagruntowania wybranej ściany. Należy to zrobić dokładnie, ponieważ w przeciwnym razie, nawet po nałożeniu kleju, kamień naturalny może odpaść razem z nim z powodu słabej przyczepności. Gruntowanie to obowiązkowy etap, którego nie należy zaniedbywać. Pozwoli to uzyskać lepszy efekt i zwiększyć powierzchnię klejoną kamienia. Gruntowanie jest często stosowane w budownictwie w celu zwiększenia przyczepności ściany, poprawienia jej odporności chemicznej i trwałości, zmniejszenia absorpcji oraz ułatwienia jej czyszczenia. Gruntować należy dopiero po oczyszczeniu, bo jeśli na ścianie pozostaną ślady użytkowania lub kurz, mogą one przyczynić się do przedwczesnego zniszczenia lub utraty zaprawy.

układanie kamienia dekoracyjnego

Następnym krokiem będzie przygotowanie i czyszczenie przed klejeniem. Płytki czyści się zarówno po to, aby uniknąć możliwości odpadnięcia kamienia, jak i dlatego, że jego zabrudzona powierzchnia może uszkodzić klej. Przygotowanie i czyszczenie można wykonać za pomocą lekko wilgotnej szmatki lub gazy. Kilka minut poświęconych na czyszczenie jest warte każdej inwestycji, ponieważ spowoduje mniejsze straty materiału oraz bardziej udane klejenie.

Kiedy mamy już wszystko oczyszczone i przygotowane zostaje nam montaż kamienia dekoracyjnego. Na początek dobra rada: nie przyklejamy kamieni naturalnych na tzw. ściany „placki”, ponieważ ich struktura jest niejednorodna i może to doprowadzić do pęknięć materiału. Dlatego klej nanosimy na całą powierzchnię ściany, a jego nadmiar zbieramy grzebieniem do kleju. Płytkę dobrze układamy na kleju i lekko ją obrabiamy, delikatnie przesuwając. Dzięki temu kamień będzie lepiej przylegał do ściany.

Ostatnim etapem będzie impregnacja. Proces ten jest ważny ze względu na ochronę kamienia i ukrycie fug. Nie jest to etap obowiązkowy, ale zalecany. Wykończenie projektu dekoracji kamiennej ma zasadnicze znaczenie dla jej ostatecznego wyglądu. Zastosowanie środka impregnującego zabezpieczy kamień i nada mu połysk i schludny wygląd.